Згідно із Законом України «Про освіту», перехід на 12-річну систему шкільної освіти має відбутися у 2027 році як частина реформи Нової української школи (НУШ). Нині експерти тільки працюють над розробленням державного стандарту про профільну старшу школу. Цей документ визначатиме, яким буде навчання у старших класах.
Тож наразі не можна говорити про будь-яке прискорення переходу на 12-річне навчання, оскільки освітній процес повинен бути послідовним і безперервним. Про це повідомляє пресслужба Міністерства освіти України.
Окрім того, такий перехід потребує значних фінансових ресурсів, яких нині в бюджеті не передбачено.
Освітні втрати, спричинені ковідом і повномасштабною війною, – це однозначно великий виклик для української системи освіти. МОН разом із низкою профільних експертів шукає різні варіанти для розв’язання проблем, однак прискорений перехід на 12-річну систему шкільної освіти нині не розглядають.
У вересні 2017 року було ухвалено новий Закон «Про освіту», який регулює основні засади нової освітньої системи. У 2018 році Кабінет Міністрів затвердив новий Державний стандарт початкової освіти. Із 2018/2019 навчального року за цим стандартом розпочали навчання першокласники по всій Україні. У 2021 році стартував пілот НУШ у базовій школі — п’яті класи у понад 130 школах з усієї України. А 2022 року старт НУШ відбувся в усіх 5-х класах України.
Тож навчання за програмами 12-річної школи для початкової освіти розпочалося 1 вересня 2018 року, для базової середньої освіти мало розпочатися 1 вересня 2022 року і для профільної середньої освіти має розпочатися з 1 вересня 2027 року.
Імовірно, процес невідворотній. Тож що думають про 12-річне шкільне навчання чернігівці?
Віктор Бистров, депутат Чернігівської міської ради
Для дітей добрим це не вважаю, оскільки у 18 років ходити до школи, як на мене, занадто. На жаль, це загальноєвропейські стандарти. У більшості країн Європи 12-річна освіта. Можливо, це пов’язано з тим, що небагато дітей у Європі йдуть до вишів і здобувають вищу освіту, більшість після базової освіти йде працювати або отримує професійно-технічну освіту.
.