За інформацією: Суспільне Чернігів.
Кліщі у склянці на фоні трави та мапа Чернігівщини зі збудником хвороби Лайма. Getty Images
21 із 70 кліщів, зразки яких доставили у лабораторію Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України з початку 2025 року, виявилися зі збудником хвороби Лайма.
Про це Суспільному повідомили у Чернігівському обласному центрі контролю та профілактики хвороб МОЗ.
За даними центру, найбільше випадків зафіксували у Ріпкинському районі. Загалом по області з початку 2025 року за допомогою до медзакладів після укусів кліщів звернулися та отримали необхідне лікування 14 людей. Для порівняння, за аналогічний період 2024 року таких випадків було п'ять.
Нагадаємо, показник захворювання на хворобу Лайма на Чернігівщині за останні чотири роки зріс у п'ять разів. Серед хворих практично всі вікові групи, але переважають дорослі. Цю інфекцію переносять кліщі.
Що слід знати про укуси кліщів та хворобу Лайма
Як раніше розповідав заступник генерального директора центру Артем Ярошенко в ефірі "Українського Радіо Чернігів", хвороба Лайма не обов'язково виникає одразу після того, як людину уксив кліщ зі збудником цього захворювання.
"Може бути продромальний періодПродромальний період — період захворювання, який протікає між інкубаційним періодом і хворобою.. Тобто, коли збудник в організмі, але буде без проявів. Цей період може бути до трьох місяців (це стандартна ситуація), у деяких випадках — до пів року. А людина звертається до лікаря вже тільки тоді, коли або еритемаЕритема – це специфічне почервоніння шкіри, викликане припливом крові до капілярів., або підвищена температура. І лише, коли лікар починає розпитувати, лише тоді з'ясовується, що був укус кліща".
За словами завідувачки інфекційного відділення Чернігівської міської лікарні №2 Іванни Олексієнко, алгоритм дій при укусі кліща виглядає так:
"Побачили кліща — витягли, якщо вмієте, якщо ні — до лікаря сімейного або у травмпункт".
Чи необхідно далі звертатися до лікаря-інфекціоніста — це вже визначає сімейний лікар, дивлячись яка ситуація. Але призначається антибіотик у будь-якому випадку, — каже Іванна Олексієнко.
За її словами, якщо ж людина затягує з візитом до лікаря, то це може загрожувати тим, що захворювання потім може перейти у хронічну форму: дасть ускладнення на нервову систему та опорно-руховий апарат.
Більше про хворобу Лайма і кліщів можна послухати тут:
Як з'ясувати, чи несе загрозу кліщ, якого знайшли на тілі
Як зазначає Артем Ярощенко, кліщів також можна принести на дослідження до них у лабораторію. Але кліщ обов'язково має бути живим.
"Тобто приносити треба в той же день, як дістали кліща. Він після цього живе до шести годин. Йому потрібно дати повітря і він доживе, наприклад, покласти у сірникову коробочку. Лабораторія працює з 8:00 до 15:42. Досліджуємо дорослих особин кліщів", — каже Ярошенко.
Що робити, якщо кліщ укусив давно і є підозра на захворювання
За словами Артема Ярошенка, якщо у людини є підозра, що з нею щось не так після укусу кліща, їй необхідне принести кров на дослідження.
"У будь-якому маніпуляційному кабінеті набрати кров в контейнер з пробірочкою і привезти до нас — на Любецьку, 11-а. Викликати спеціаліста особливо небезпечної лабораторії і вона забере кров. Або з лікарні можуть кур'єри доставити кров в центр контролю та профілактики хвороб".Читати ще
Читати ще
Хвороба Лайма: як бореться чернігівка