За інформацією: Суспільне Чернігів.
Костянтин Мегем, перший заступник голови Чернігівської обласної державної адміністрації. Суспільне Чернігів"Станом на 31 березня ми маємо підтвердження статусу критично важливих 276 підприємств і визначені критично важливими нові 94 підприємства. Станом на кінець грудня 2024 року було 341 таке підприємство".
За словами Мегема, робота з визначення підприємств критично важливими триває.
Зміни у бронюванні
Як розповів Костянтин Мегем, при продовженні терміну подачі документів підприємствами на отримання статусу критично важливих, відбулися дві основні зміни в цих процесах. По-перше, звітність про нараховану заробітну плату треба подавати за менший період.
"Було за квартал, зараз підприємство може подати документи, де показати заробітну плату за останній календарний місяць, щоб вона відповідала — 12 229, якщо це комунальне підприємство, або 20 тисяч гривень — це якщо інші підприємства".
Друга зміна стосується загальної кількості військовозобов'язаних працівників. Відтепер враховуються і ті, які були призвані на військову службу під час мобілізації після 18 травня 2024 року.
"Тобто, це дає можливість забронювати більшу кількість військовозобов'язаних, якщо у підприємства вже були мобілізовані працівники".
Регіональні критерії
Начальник обласної військової адміністрації В'ячеслав Чаус 20 січня 2025 року видав розпорядження, яким затвердив регіональні критерії для визначення підприємств, що є ключовими для забезпечення потреб територіальних громад області в умовах особливого періоду.
Тоді у коментарі Суспільному Костянтин Мегем розповів, що підприємство для того, щоб отримати статус критично важливого, має відповідати як мінімум двом загальнонаціональним, і одному і більше регіональним критеріям.
"Щодо загальнодержавних критеріїв, там є обов'язковим, щоб у підприємства не було заборгованості, сплата податків, ЄСВ. І заробітна плата не менше 20 тисяч гривень (для заброньованих працівників, — ред.)".
Основні критерії відбору згідно з розпорядженням начальника Чернігівської ОВА такі:
Для підтвердження відповідності критеріям, підприємства повинні надати довідки про кількість працівників, обсяги сплачених податків, дані про економічну діяльність та інші документи.
Критично важливі підприємства Чернігівщини
9 жовтня видання The Page опублікувало текст рішення уряду, який до 15 листопада призупинив дію деяких положень щодо визначення критично важливих підприємств.
У документі зазначається, що до 15 листопада планується проведення аудиту рішень про визначення критично важливих підприємств та організацій. Результати перевірок має проаналізувати Мінекономіки й до 20 листопада поінформувати уряд.
Європейська правда з посиланням на власні джерела повідомила, що рішення прийняли через те, що президент України Володимир Зеленський обурився бронюванням від мобілізації 1,5 мільйона людей.
Станом на 1 жовтня 2024 року, відповідно до розпоряджень Чернігівської обласної військової адміністрації, 372 підприємства області мали статус критично важливих. На 27 листопада їх налічувалось 348, з яких 115 підприємствам підтвердили статус критично важливого.
У коментарі Суспільному радник начальника Чернігівської ОВА Андрій Подорван розповідав, що станом на 14 жовтня на Чернігівщині понад 1 000 підприємств, установ та організацій визнані критично важливими. З них Чернігівська обласна військова адміністрація внесла до цього списку 377 підприємств, решта заброньовані через профільні міністерства.
З 15 жовтня розпочали аудит щодо рішень з визнання підприємств критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Також призупинено подачу нових списків на бронювання працівників.
Раніше у коментарі Суспільному начальник Чернігівської ОВА В'ячеслав Чаус розповів, що в області фіксують підробки документів та недотримання відповідного рівня заробітної плати в процесі аудиту рішень з визнання підприємств критично важливими.
Що відомо про бронювання
Кабінет міністрів України оновив критерії бронювання військовозобов'язаних та критерії для отримання підприємств для отримання статусу критичності. Зокрема з 1 грудня 2024 року усі бронювання будуть здійснюватися через застосунок "Дія". Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів.
Зазначається, що бронювання військовозобов’язаних здійснюватиметься через "Дію" за електронними списками, а щоб отримати статус "критично важливого", підприємству необхідно надати довідку про відсутність боргів із податків і внесків до бюджету.
Крім того, державні та комунальні підприємства зобов’язані платити працівникам не менше середньої зарплати за IV квартал 2021 року (за даними Держстату — ред.), а приватні підприємства мають забезпечувати зарплату заброньованому працівнику не менше 2,5 мінімальних зарплат.
Також при врахуванні потреб територіальних громад статус критично важливого підприємства узгоджуватиметься з Мінекономіки та Міноборони. Органи, які визначають підприємства критично важливими, будуть зобов’язані моніторити, їхню відповідність критеріям щокварталу.
Новий порядок щодо бронювання діятиме з 1 грудня, а для всіх, хто вже має відстрочки, буде перехідний період на нові умови до 28 лютого.
Нагадаємо, у грудні 2024 року на Чернігівщині 14 підприємств позбавили статусу критично важливих. Відповідні рішення ухвалила Чернігівська ОВА за результатами проведеного аудиту, який тривав з початку жовтня і до 15 листопада.
Читати ще
Читати ще
Підприємства Чернігівщини зможуть забронювати більше працівників: зміни в отриманні статусу «критичності»