За інформацією: Суспільне Чернігів.
Ніна Фесенко. Суспільне Чернігів
Декілька місяців Ніна з чоловіком винаймали житло у Чернігові, а згодом заселилися до модульного містечка.
"Чекали ми модульного містечка, поки нам його будували, як Бога. Я йшла, як у свою рідну хату. Бо це було у своєму селі, на своїй землі, так би мовити".
У містечку вони прожили майже два роки. У 2024-му родина з Америки подарувала їм модульний будиночок, який встановили вже на їхньому подвір’ї – на місці, де колись був будинок.
Модульний будиночок Ніни Фесенко. Суспільне Чернігів"Будиночок приїхав увесь оснащений: ліжка, диван, стільці, всі меблі, побутова техніка вся приїхала. Ми дуже вдячні і фонду, і родині, яка нам подарувала цей будиночок. Перезимували добре, було тепло, сирості немає, як у модульних будиночках".
Нині жінка має теплицю, яку отримала за грантом. А на подвір’ї, так само як і до повномасштабного російського вторгнення, цвітуть квіти.
Квіти на подвір’ї Ніни Фесенко. Суспільне Чернігів"Вони в тому році цвіли, і у 2022 році вони цвіли, як ми приїхали. Закидані цеглою".
Зараз, каже Ніна, скаржитися немає на що. Але вона мріє про такий будинок, який у неї був.
"Уже ми в такому віці, що відбудуватися не зможемо. Хотілося, щоб був будинок, щоб у старості хоч трошки пожити. Вже наче все було, і тут — таке. Так вийшло, що більш як половина села лишилися без даху над головою. 90% села в нас не було".
"Повиносили сміття, води було по коліна. Трохи порядок навели. Стала я тут жити"
Будинок Валентини Красноталь у березні 2022-го пошкодило вибуховою хвилею. Через снаряд, який прилетів на її подвір’я, була зруйнована покрівля, розвалені дві стіни, також вилетіли всі вікна та двері. Тоді жінка була у сусідньому селі Вознесенське.
"Я не повірила. Катя каже: «Бабусю, сказали, що наша хата – під знос». Я сказала, що не треба мені під знос, я помаленьку буду, хай хата стоїть. Ну, що з того, що розбурили б її і викинули? Хата дерев’яна в мене і нова. Ну, я залишилася сама. Всі повиїжджали. Син перед війною помер, дід теж помер. Хазяїн був сильний. Самі ми цю хату побудували", — розповідає Валентина.
Валентина Красноталь. Суспільне Чернігів
Додому вона повернулася наприкінці травня. Той момент згадує так:
"Холоднувато ще було. Ну, вже вікна пооббивали, допомогли сусіди, волонтери, пооббивали вікна целофаном. Ох… Ну що, я приїхала сюди і кума, одна й друга, допомогли тут, і ще там поприходили люди — повиносили сміття. Тут води було по коліна — страшне, бо вода пробита була. Ну, повиносили сміття, усе павикидали. Трохи порядок навели. Стала я тут жити".
Зруйнований будинок Валентини Красноталь. Валентина Красноталь
Згодом жінка отримала від волонтерів 200 тисяч гривень на ремонт, а потім ще 500 тисяч гривень за програмою "єВідновлення".
"Так я на одній стороні зробила ремонт. Там стінку одну поклали. Випала вона взагалі. І іншу. Ну, трохи стяжку зробили. Ну, на що вистачило грошей. Зробили газ, бо на тій половині не було газу. Там ще води немає, але вже грошей немає. Я 4,5 тисячі пенсії отримую. Так, що воно? На ліки та…", — розповідає Валентина Красноталь.
"Із програмою "єВідновлення" — певні проблеми, а фінансування БФ з кожним роком зменшується "
Загалом за понад місяць активних бойових дій у Новоселівці було знищено 152 житлових будинки, ще 174 – пошкоджено, розповів староста Вознесенського старостинського округу Володимир Грабина. Це село – одне із найбільш зруйнованих в області.
"Зі 152 знищених будинків повністю відновлених немає поки що, в яких можна проживати постійно. Подалися люди на програму «єВідновлення», в Новоселівці це 62 родини, які подалися на сертифікати. І десь відсотків 90 вже їх реалізували і придбали собі житло і проживають у себе. 100 будинків, які були зі 174 пошкоджених, подали на програму «єВідновлення» і отримали вже десь відсотків 80 кошти, і відновлюються", — говорить Володимир Грабина.
Володимир Грабина. Суспільне Чернігів
Також, каже староста, жителям села допомагають різні благодійні фонди, зокрема надають модульні будиночки, які встановлюють у людей на подвір’ях.
"На сьогодні «До України з любов'ю» надало 15 модульних будиночків, два ще привезли, встановили, але ще не передали. 12 – «Рокада», УВКБ ООН. І чотири будинки, в яких вже проживають – це Open Door Ukrainian, Голландія".
Наразі, за словами Володимира Грабини, нових програм допомоги поки що немає.
"А з кожним роком фінансування благодійних фондів також зменшується потихеньку. Тому що пошкоджень дуже багато. Вони теж не потягнуть це все хазяйство таким чином".
Вид села Новоселівка з квадрокоптера у 2022 році. Youtube/@Romabuhaimaverick
Але є декілька організацій, які планують дофінансовувати людям відбудову. А от із програмою "єВідновлення", говорить староста, є певні проблеми.
"На сьогодні чотири програми діють, але четверта – відбудова житла, яке знищене – вона не фінансується державою поки що. І вони зараз, як заручники ситуації, тому що відмовилися від свого вже колишнього житла, на нове гроші не отримали, і роботи не розпочали".
Крім того, грошей, які люди мають отримати, на відбудову не вистачить, каже Володимир Грабина.
"Це дуже вартісні роботи. І на сьогодні держава оцінює в нашій Чернігівській області відновлення житла – 22 тисячі 354 гривні за квадратний метр. А ринкова вартість житла, побудувати – це 1 200-1 400 доларів. Тобто десь майже в половину менша, чим потрібно".
Вирва від вибуху у Новоселівці. Суспільне Чернігів
"Із понад тисячі жителів, які жили в Новоселівці, тепер на кілька сотень менше"
Попри це, говорить староста, настрій у людей покращився, порівняно з 2022 роком.
"Після деокупації була якась така соціальна напруга, якийсь смуток був у людей. Зараз, коли і програма «єВідновлення» працює, і благодійні фонди допомагають. Допомогли ще фонди в чому? Самозайнятість населення, мінігранти. Була програма у 2023-му році, кінець 2023-го, початок 2024-го, – відновлення сараїв і хлівів у людей. Допомогти їм, щоб скотина, їхня тваринка, жила в нормальних також умовах. Люди собі поставили теплички, закупили собі якесь хазяйство, корів купили, свиней, курей. І потихеньку люди оживають".
Частина людей залишається жити в модульному містечку з 2022 року.
Модульне містечко у Новоселівці. Суспільне Чернігів"На початок, як його запустили в експлуатацію, Новоселівку-1, тут проживало 80 родин. На сьогодні 30 залишається проживати в модульному містечку. Але модульні містечка у нас постійно поповнюються і з прикордоння, яке постійно обстрілюється, і з інших регіонів, де проходять бойові дії й де життя на сьогодні немає нормального".
За словами старости, до початку повномасштабного вторгнення у Новоселівці проживали понад тисячу жителів. Наразі таких на кілька сотень менше.
"Будемо сподіватися, що закінчиться ця проклята війна і все буде добре", — говорить місцева жителька Ніна Фесенко.Читати ще
Читати ще
«Було все — і стала безхатьком»: історія чернігівки, квартиру якої знищив російський безпілотник