Життя на прикордонні Чернігівщини, на жаль, продовжує залишатися неспокійним. Ми неодноразово розповідали про село Тур’я у Сновській громаді. Зокрема й про те, що наприкінці травня село зазнало першої ворожої атаки.
Зрозуміло, що ця ситуація посилила занепокоєння серед місцевих жителів. До того ж безпекова ситуація через тривожне сусідство залишає бажати кращого. Хоча масової паніки чи відселень не спостерігається.
«Не сказав би, що обстрілів прикордоння побільшало. Але ж і не скажу, що їх зовсім немає. Ситуація в нас після того випадку обстрілу села – слава Богу. Більше такого не було, щоб будинки були пошкоджені чи щось подібне. Але ж однаково дрони пролітають, тому й тривожно.
Масовості, щоб люди виїжджали, немає. Хоча поодинокі сім’ї, які планують виїхати, є. Зокрема, дві сім’ї з дітьми аналізують ситуацію, аби виїхати до більш безпечних регіонів. Але наразі це тільки на рівні розмов», – в коментарі для «ЧЕЛАЙН» зазначив Олександр Артюшенко, староста Тур’янського старостинського округу.
Яка ситуація в селі Єліне, що перебуває під постійними обстрілами, староста сказати точно не зміг. Але запевнив, що хорошого точно нічого немає. Бо через постійні обстріли будинків у селі вже майже не залишилося. Вцілілих – щонайбільше до 10. До того ж через небезпеку їздити до села Єліне заборонено.
Натомість у Тур’ї люди живуть щоденними турботами і вже думають про зиму.
«Завдяки міжнародним партнерам і державній підтримці оформили допомогу людям на тверде паливо на 2025–2026 роки. В нашому округу всі домогосподарства оформили таку допомогу. Чекаємо тільки, як міжнародні донори зайдуть, Червоний Хрест або якісь інші організації, що допоможуть нам із виплатами на це паливо», – пояснив староста.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Понад 100 мільйонів гривень на Менський зоопарк: затверджена програма оновлення та розвитку зоологічного парку
Також сільські жителі вже задумуються про збір врожаїв.
«Наче на сьогодні картопля вродила непогана, але ж дощі йдуть. То люди переживають, щоб врожаї не погнили. За цибулю переживають й за інші овочі.
Із сіном цьогоріч трішки проблематично. Бо знаю людей, які повикошували ділянки, сушили те сіно, перевертали його, а воно почорніло та згнило. Бо погода не сприяє тому, щоб заготовити сіно. Був тиждень сухий, то люди швидко, хто міг, займалися сіном. Але загалом проблематично цьогоріч із сіном», – розповів староста.
Традиційно в літню пору люди ходять до лісу по гриби і ягоди.
«У нас є такі ліси, які можна відвідувати, де і я з дітьми своїми проходив. Але ж є такі ліси, куди не можна їздити. І поодинокі випадки, що люди туди їдуть, трапляються. Не слухають люди застережень. Але ж їх можна зрозуміти, бо чекають цього сезону, бо в людей немає заробітку. У селі з роботою складно. Тому місцеві жителі їдуть до лісу, щоб заробити якусь копійчину.
Із чорницями цьогоріч не дуже. А лисички є. Бо дощі йдуть. Лисички приймають. На початку сезону ціна за кілограм грибів становила 300 гривень. А нині ажіотаж спав, грибів багато, вони великі. То по 80 гривень за кілограм платять. А чорниці в ціні високі – 200 гривень за кілограм. Але ж де її взяти? Її просто немає. Вона цьогоріч померзла», – зауважив Олександр Артюшенко.
І найзаповітніші бажання всіх жителів старостинського округу – це мир і перемога.
«Ніхто рук не опускає, але ж всім хочеться, щоб уже ставало краще. Своїм округом допомагаємо військовим як можемо. Смаколики передаємо або кошти збираємо, коли потрібно. Хлопців наших із села багато воює, то також допомагаємо. Перемоги дуже хочеться, на неї чекають всі», – наголосив староста.
–
Ірина Осташко