У Чернігівському історичному музеї ім. Тарновського почали збирати артефакти, пов’язані з сучасною війною ще у 2022 році, щойно російські війська покинули територію Чернігівщини.
Робота зі збору артефактів триває донині.
«Ми збираємо, особливо ті артефакти, що пов’язані з вторгненням на Чернігівщину, боями за місто Чернігів, обороною міста, облогою. Нам цікаві артефакти, пов’язані зі Збройними Силами України та, звісно, окупантами. Щоб відтворити об’єктивну картину тих подій», – у коментарі для ЧЕЛАЙН зазначив Максим Блактиний, в.о. директора Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського.
Зібраних артефактів вистачило на виставку. Зокрема представлена військова форма, елементи спорядження, пакувальні ящики, документи, корпус розвідувального російського БПЛА та інші речі. Є в музеї деякі частини літака-винищувача Су-34, на якому наше місто бомбив російський пілот Красноярцев разом зі штурманом Криволаповим.
«Чернігівці пам’ятають жахливий авіаналіт на початку березня 2022 року на вулицю Чорновола, коли деякі багатоповерхівки фактично були знищені, постраждали й загинули цивільні люди. Але літак, який завдав такої великої шкоди, був збитий. Від нього ми маємо фрагмент кабіни, інші дрібніші фрагменти, катапультне крісло. І оце вже маємо частину двигуна завдяки сприянню начальника Чернігівської ОВА В’ячеслава Чауса й управління ДСНС у Чернігівській області», – розповів Максим Блакитний.
.
За його словами, частина двигуна від російського літака габаритна й важка. Тож треба добре поміркувати, як цей експонат розмістити в експозиції, розташованій на третьому поверсі музею. Тому наразі фрагмент двигуна – у музейному дворику.
«Поки плануємо накрити його брезентом чи якимось іншим захисним матеріалом, аби на нього не потрапляли опади. Десь він, я вважаю, близько двох метрів завдовжки, а в діаметрі – понад метр», – сказав в.о. директора Чернігівського історичного музею імені Тарновського.
Наразі заклад продовжує збір артефактів, пов’язаних із повномасштабним вторгненням. Тож музейники будуть раді, якщо жителі Чернігівщини передаватимуть речі, пов’язані з повномасштабним вторгненням, до музею, де їх зберігатимуть, і якомога більша частина людей зможе з ними ознайомитися. До того ж ці артефакти є свідками оборони Чернігова та боїв за наше місто.
Ірина Осташко
Фото – Максим Блакитний
–