В Україні стартувало обговорення нової моделі ТЦК 2.0 за стандартами НАТО, і першими пілотними регіонами для запуску можуть стати прикордонні Чернігівщина та Закарпаття. Про це йшлося на VII Міжнародному безпековому форумі «Україна – ЄС – НАТО: Стратегічні ініціативи в умовах глобальної кризи», що відбувся в Ясінянській громаді на Закарпатті.
У заході взяли участь представники 20 країн НАТО та ЄС, українські військові, науковці та представники влади.
Автором ідеї нової моделі ТЦК 2.0 є полковник Микола Журавльов – військовий, науковець, бойовий офіцер, який нині є заступником начальника Чернігівського обласного ТЦК. Його мета – впровадити в Україні цивілізовані та прозорі стандарти призову та комплектування, як у країнах НАТО.
«Ми давно довели, що вміємо воювати, як НАТО. Настав час організувати тил так само: якісно, прозоро, з повагою до кожного, хто захищає Україну», – полковник Микола Журавльов.
Про що реформа?
Ідеться не про зміну табличок, а про повне перезавантаження системи. Від паперової тяганини – до цифрових реєстрів, від страху перед повістками – до сервісу й поваги. Реформа має повернути довіру людей до держави й армії, а військові мають відчувати захист і підтримку не лише на фронті, а й у тилу. У центрі уваги – людина, її права та потреби. У реформі передбачено створення Громадської ради, яка зробить процес демократичним.
Передбачена триступенева система:
- стратегічний рівень (Міноборони та Департамент оборонної підтримки),
- оперативно-регіональний (обласні управління у пілотних регіонах),
- базовий (районні та міські Центри військового сервісу).
Це дасть змогу ефективно організувати оборонну підтримку та прибрати корупційні ризики.
«У країнах НАТО військовий облік ведеться в єдиній цифровій системі, призов відбувається прозоро, без хаосу та корупції, а кожен знає свої права й обов’язки. Армія працює як сервіс для громадян, а не як каральний орган. Саме таку модель ми хочемо впровадити в Україні», – полковник Микола Журавльов.
Повне посилання на презентацію проєкту реформи – за посиланням.
Що кажуть міжнародні партнери про форум?
У форумі взяли участь 20 аташе з питань оборони країн НАТО та ЄС – Польщі, Литви, Латвії, Естонії, Словенії, Швейцарії, Чехії, Норвегії, Індії, Словаччини, Болгарії, а також представники Грузинського національного легіону, військові та науковці. До них було особливе прохання: заслухати ідею реформи і донести до своїх представництв, а далі, за бажанням, долучатися до робочої групи.
«Я заслухав презентацію, я не можу сказати, як саме це працюватиме в Україні, але можу сказати, що це гарна ініціатива. Полковник Журавльов працює в ТЦК і знає зсередини проблеми, знає, що потрібно змінювати, аби це було на користь людям. Такі військові потрібні не лише Україні», – Мацей Трач, аташе з питань оборони Польщі.
«Що більше іноземних військових і представництв залучені до допомоги Україні, то краще. Це дуже корисно для воюючої України», – Мамука Мамулашвілі, командир Грузинського національного легіону.
«Навіть Угорщина підтримує Україну. Угорці, угорські люди – з вами. Ми надаємо дуже багато гуманітарної допомоги для українців. Вдячність організаторам за цей форум з безпеки, зокрема голові Ясінянської громади Андрію Делятинчуку та полковнику Миколі Журавльову. Для нас, військових аташе, це важливо, бо тут ми можемо зустрітися і поспілкуватися, підтримати Україну», – Саболч Гарі, аташе з питань оборони Угорщини.
«Я вперше на Закарпатті. І для мене важливо, що тут мої колеги-аташе з інших країн, де ми говоримо про Україну, про те, що війна – це погано. Ми висловлюємо підтримку Україні. І такі заходи важливі», – Радек Клапіл, військово-повітряний аташе Чехії.
Голова Закарпатської обласної ради Роман Сарай подякував міжнародним партнерам за підтримку:
«Ми вдячні їм не лише за військову допомогу, а й за прихисток мільйонів українців. Навіть Індія сьогодні разом із нами. Це додає впевненості, що ми не самі в цій боротьбі», – Роман Сарай.
Форум, що об’єднує заради перемоги
Міжнародний безпековий форум у Ясінях уже всьоме збирає партнерів, щоб спільно посилювати оборону України та розвивати інновації у військовій сфері.
«Я неодноразово відвідував прифронтові міста, був, зокрема, і на Чернігівщині. І це було завдяки допомозі, яку ми отримували від міжнародних партнерів. Ми її возимо в ті регіони, де вона потрібна найбільше. Я про це зазвичай не розповідаю ніде, але дякую міжнародним партнерам, що вони разом із нами у цій справі», – Андрій Делятинчук, голова Ясінянської громади.
Фіналом заходу стало сходження всієї іноземної делегації разом з українцями на Говерлу, де під українським та іноземними прапорами 20 країн-учасниць заспівали Гімн України, разом зі священиком помолилися та вшанували пам’ять полеглих Героїв України.
Наприкінці форуму учасникам заходу показали фільм про оборону міста Чернігова.
Генерал-майор Дмитро Красильников, командувач ОК «Північ», за підтримки якого відбувся форум, подякував партнерам за участь:
«Наші війська щодня стримують агресора, захищаючи мирне життя не лише в Україні, а й у всій Європі. Ми цінуємо підтримку наших партнерів та вдячні кожному, хто поруч із нами», – генерал-майор Дмитро Красильников.
VII Міжнародний безпековий форум «Україна – ЄС – НАТО» відбувся за підтримки Департаменту міжнародного оборонного співробітництва Міноборони України, міжнародних партнерів та ОК «Північ» ЗСУ. Лінгвістичний супровід форуму здійснювала перекладач, молодший лейтенант Наталія Наірн (Військовий інститут Київського національного університету ім. Т. Шевченка).
–