Чернігівська міська ради звертається до Кабінету Міністрів з проханням прискорити затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації. Відповідне рішення обранці ухвалили 30 червня на позачерговому засіданні сесії Чернігівської міської ради.
— Ми просимо Кабінет Міністрів, а там виписано, що Кабмін зобов’язаний визначити перелік областей, де велися бойові дії, включити Чернігівську область до цього переліку і оприлюднити його. Тим самим дати юридичну можливість бізнесу, який постраждав в цих окремих областях, не сплачувати податок на землю, — пояснив мету звернення Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко.
Затвердження цього Переліку, зі включенням туди Чернігівської області, звільнить суб’єктів господарювання та фізичних осіб від сплати за землю, а також від податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти житлової та нежитлової нерухомості. Відповідні зміни до Податкового кодексу були внесені ще в березні цього року, але так і не запрацювали, власне, саме через відсутність офіційно погодженого Кабміном списку з територіями на які вони розповсюджуються.
До цих пір податкові зобов’язання продовжують нараховуватися на територіях, де ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями рф, у відповідності до раніше поданих податкових декларацій на 2022 рік.
Підтримка бізнесу міською владою
Чернігівська міська рада шукала можливості, не чекаючи рішення про яке йшлося вище, на місцевому рівні прийняти відповідну Програму і хоча б повернути вже сплачені кошти за землю підприємцям, підтримавши їх у такий спосіб, але з юридичної точки зору це виявилося неможливо.
— Ми намагалися знайти механізми такі, аби звільнити їх від сплати податку на землю, враховуючи ситуацію в якій знаходиться увесь бізнес Чернігова, без різниці чи це великі підприємства, чи малий і середній бізнес.
Ми, на жаль, не маємо цього права, ми маємо тільки до 15 липня затверджувати відповідні умови на наступний рік, протягом цього року ми не маємо такої наданої нам законом можливості.
Тоді я запропонував юридичному відділу, начальнику земельного управління, прийняти таку програму, яка дозволить всі ці кошти, що підприємці сплатять — повернути їм на рахунки. Відповідно, юристи зазначили про значні ризики і мої персональні — перевищення службових повноважень. Тому що фактично, не прямо, а опосередковано, ми, скажімо, вторгаємося в компетенцію Верховної ради встановлювати рівень оподаткування в такий спосіб. І тут є ризики прокурорського реагування і персонального, — пояснив Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко.
Звільнення бізнесу від сплати цього виду податку, який і так постраждав і поніс збитки внаслідок активних воєнних дій, простимулює їх відновлювати свої підприємства та діяльність на території міста і не виїздити. Міська рада зацікавлена саме в такому вирішенні цього питання, адже саме бізнес забезпечує місто робочими місцями і податками.
Цього року, зі зрозумілих причин, бюджет міста орієнтовно недоотримає 1 млрд 200 млн грн зі 2 млрд 500 млн грн запланованих. Якщо зараз не допомогти бізнесу, то в наступному році ситуація буде ще складнішою, говорить Владислав Атрошенко.
— У нас бюджету немає цього року. Не підтримавши бізнес, його не буде і в наступному році. Питання наповнення бюджету перед нами цей рік не стоїть, в цьому році питання вижити. У нас мінімум той, що ми очікували, мінус 1 млрд 200 млн грн. У нас всі комунальні підприємства, які надають послуги, вони працюють в збиток і нам треба буде протягом року підтримувати їх знову з бюджету. Це ще зменшить бюджет і збільшить дефіцит, — пояснив Чернігівський міський голова