За інформацією: Суспільне Чернігів.
На фото зображені Наталія Захаренко, Валерій Куц, Роман Солодаренко, медалі, відвідувачі у Спасо-Преображенському соборі та будинок у Ягідному. Суспільне Чернігів
Чернігівку Наталію Захаренко повернули до України під час чергового обміну, Спасо-Преображенський собор відкрили для відвідувачів, а роботу з відновлення житлових будинків у Ягідному зупинили — такими подіями позначився червень 2024 року.
Більше про ці та інші події — читайте у підсумковому матеріалі Суспільного.
Наталію Захаренко повернули під час обміну
Під час чергового обміну до України 29 червня повернули чернігівку Наталію Захаренко.
Про жінку відомо, що її Гомельський суд засудив до дев’яти років колонії, звинувативши у шпигунстві. Суд над нею проходив у закритому режимі. У Захаренко також конфіскували мікроавтобус. Що саме стало приводом для звинувачення — невідомо.
Наталія Захаренко та інші люди, яких повернули з російського полону. Володимир Зеленський
За інформацією "Радіо Свобода Україна" Наталія Захаренко зникла у липні 2023 року дорогою до Мозиря (місто в Білорусі, — ред.), де живе її сестра.
Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну Наталія Захаренко регулярно їздила із Чернігова до Мозиря через Польщу. Вона перевозила речі, людей, домашніх тварин. Її послугами користувалися білоруси й українці.
У Ягідному зупинили роботи з відбудови житлових будинків
У червні стало відомо про те, що роботи з відновлення житлових будинків у Ягідному, пошкоджених внаслідок російської агресії і окупації, зупинили.
Причиною стало те, що Агентству відновлення та розвитку інфраструктури не виділили гроші на фінансування робіт з відбудови, розповідала тоді Суспільному голова громади Олена Швидка.
"Ми зверталися до Агентства відновлення та розвитку інфраструктури в Чернігівській області, потім до Мустафи Найєма, до міністерства і до Кабміну. Отримали відповідь тільки від Кабміну, що вони переслали нашого листа на Агентство з відновлення та розвитку інфраструктури, бо не є розпорядниками коштів. Знаю про те, що ОВА днями отримала лист. Фінансування все ж таки буде у 2024 році й роботи вони в цьому році завершать", — говорила у червні Олена Швидка.
За інформацією начальника Чернігівської ОВА В’ячеслава Чауса, у Ягідному "назрівав соціальний вибух людей", які відчули на собі, що таке швидке відновлення у 2022 році й відчули, що таке невідновлення у 2024 році.
10 червня голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафа Найєм написав заяву про звільнення й зазначив, що ухвалив таке рішення самостійно, оскільки роботі установи системно перешкоджають, заробітні плати її співробітникам зменшили, а проєкти відновлення доріг скасовують.
Мустафа Найєм. Суспільне Чернігів
12 червня, як повідомляло видання LB.UA відбулася нарада "на підвищених емоційних тонах" за участю прем'єра Дениса Шмигаля, Мустафи Найєма, голів обласних адміністрацій, заступника директора БЕБ. Очільники обласних адміністрацій звинуватили Агентство відновлення та розвитку інфраструктури у провалі пілотних проєктів відбудови в п'ятьох регіонах.
Своєю чергою Мустафа Найєм говорив про недофінансування та відсутність комунікації з керівництвом уряду.
"Пʼять місяців уряд не міг ухвалити відповідні рішення, пояснюючи це безглуздими зауваженнями до документів, хоча ми були готові розпочати закупівлі й роботи в будь-який момент. І я це готовий довести документально".
Щодо відновлення Ягідного, Найєм відповів наступне:
"Щодо будинків: у селищі розпочато відновлення всіх житлових обʼєктів. Його завершать, якщо уряд розблокує відповідне фінансування. У 2023 році виконано робіт у втричі більшому обсязі, ніж передбачено фінансуванням. На цей рік уряд коштів не виділив узагалі".
За словами Мустафи, Агентство відновлення та розвитку інфраструктури готувало постанови для фінансування проєктів, але "чомусь уряд їх не розглядав". Також він зазначив, що впродовж останнього місяця він декілька разів звертався до прем'єр-міністра й РНБО з офіційними листами, у яких попереджав про зупинку будівельних робіт через відсутність рішення уряду про фінансування.
Роботи з відбудови у Ягідному відновили в листопаді, коли з бюджету надійшло фінансування, розповіла Суспільному фахівчиня служби та розвитку інфраструктури у Чернігівській області Аліна Коломієць.
Станом на 10 грудня роботи по відновленню тривають у 25 житлових будинках, розповів Суспільному начальник відділу проєктів інфраструктури Агентства відновлення та розвитку інфраструктури Олександр Бойко. З його слів, наразі ще повністю не відновили жодного будинку. Нині ж затримка з відбудови відбувається через мобілізацію працівників, сказав Олександр Бойко.
"Роботи зараз тривають по всіх договорах. Не вийде все 100% відновити у зв’язку з фінансуванням, яке у нас прийшло 2 листопада. За два місяці відновити всі будиночки невдасться. Загалом потрібно відновити близько 110 будинків. Проблема в тому, що люди приходять працювати, але працівники ТЦК та СП їх мобілізують і роботи призупиняють".
Нагадаємо, в селі Ягідне у березні 2022 року російські окупанти примусово, як живий щит, протягом 28 днів тримали у підвалі школи 366 людей. Тоді від задухи померли 11 людей, переважно похилого віку.
У 2022 році Ягідне увійшло до переліку з шести населених пунктів України, які експериментально комплексно мають відбудувати.
Учасника розбірок у 90-ті засудили майже через 30 років
Ще одна з подій, яка відбулася в червні — майже через 30 років засудили учасника організованої злочинної групи прилучанина Валерія Куца. Його визнали винним в умисному вбивстві чотирьох людей та засудили до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Такий вирок ухвалив Ічнянський районний суд.
За даними слідства, у червні 1995 року учасники банди зустрілися з трьома жителями Пирятина Полтавської області, далі цитуємо: "для обговорення розподілу сфер впливу".
"Не дійшовши згоди, за вказівкою керівника банди, обвинувачений разом з іншими учасниками організованої групи, озброїлися автоматом й пістолетами та, під приводом відпочинку на природі, виїхали з пирятинцями на озеро. Після вживання алкоголю члени банди побили пирятинців, силою посадили їх до автомобілів та вивезли до лісосмуги, де вбили", — йдеться в повідомленні.
Після того члени банди зрозуміли, що водій одного з авто був свідком вбивства, тому його застрелили. Тіла всіх вбитих закопали, зброю та автомобіль заховали в лісосмузі.
Ця кримінальна історія почалася у Прилуках у 1995 році.
У червні 1995 року до правоохоронців звернулася жителька Пирятина із заявою про зникнення сина-таксиста: той їхав із Пирятина до Прилук, і більше вдома не з'являвся.
Дорогою з райвідділу додому на узбіччі траси Прилуки-Пирятин, між селами Богданівка та Линовиця, жінка побачила коричневу "трійку" свого сина. Автівка була порожньою. У салоні – плями крові, на лобовому склі – дірка від кулі. Пізніше експертиза підтвердила, що у водія стріляли з заднього сидіння. Тіло власника знайшли п'ять місяців потому, у грудні 1995 року за збігом обставин.
В рамках іншого розслідування, на допиті у справі про вбивство правоохоронця, один із підозрюваних розповів про розстріл учасників “пирятинського” угруповання. Трьох чоловіків і таксиста, який їх возив.
Через зізнання члена прилуцького угрупування, спійманого за підозрою в іншому вбивстві, за ґрати потрапили ще двоє його спільників: один через шість років після скоєного – у 2001, другого спіймали через 16 років. Він досі перебуває у тюрмі.
Валерій Куц, за версією слідства, був четвертим і останнім відомим учасником тих подій. Затримали його в червні 2021 року за збігом обставин. Він прямував на море, на трасі поблизу Пирятина його зупинили патрульні за перевищення швидкості. Коли перевірили водійське посвідчення, виявили, що чоловіка 26 років розшукує поліція.
Читати ще
Читати ще
На Чернігівщині судять учасника бандитських розбірок у Прилуках, які відбувалися 26 років тому
З липня 2022 року Валерій Куц перебуває у Чернігівському слідчому ізоляторі. Тоді сам обвинувачений розповів Суспільному, що у кримінальних розбірках участі ніколи не брав, від слідства не переховувався. А в той час, коли сталося вбивство, проживав у Києві.
Спасо-Преображенський собор відкрили для відвідувачів
У кінці червня чернігівці та гості міста змогли відвідати Спасо-Преображенський собор, адже його офіційно відкрили. Сталося це вперше від жовтня 2023 року із моменту як представникам УПЦ (МП) припинили право користування собором. Комісія Мінкульту, яка обстежувала найдавнішу святиню міста, визнала її стан як незадовільний. Поки собор був зачинений, там провели генеральне прибирання, і тепер він працює як музей. Вхід до нього платний. Виручені від квитків гроші мають витратити на реставрацію собору.
Спасо-Преображенський собор у Чернігові. Суспільне Чернігів
У Спасо-Преображенському соборі для відвідувачів представили печатку сина Ярослава Мудрого. Артефакт подарував співзасновник і директор "Музею Шереметьєвих" Олексій Шереметьєв зі своєї приватної колекції.
"Печатка другої третини XI століття Святослава Ярославовича. Князя, який причетний безпосередньо до історії нашого міста, який завершував будівництво Спасо-Преображенського собору і був похований у південній капелі храму", — розповіла заступниця гендиректорки заповідника "Чернігів стародавній" Інна Непотенко.
За словами гендиректорки заповідника "Чернігів стародавній" Наталії Ребрової, зараз Українська православна церква Московського патріархату намагається повернути право на користування собором через суди.
"Вона (УПЦ МП, — ред.) хоче і далі користуватися собором безкоштовно і на свій розсуд. Але я впевнена, що і судова система, і органи державної влади не допустять більше такого користування".
Наталія Реброва говорить, наразі триває реставрація Спасо-Преображенського собору. Ведуться переговори з Міністерством культури про виділення коштів на проведення цих робіт у 2025 році.
Загалом до робіт в соборі вже долучилося більш ніж 200 меценатів та благодійників, сказала Наталія Реброва.
Випускники з медалями
Підбиваючи у червні підсумки навчального року стало відомо, що у Чернігові у 2024 році 104 випускники завершили навчальний рік з медалями. З них — 80 з золотими та 24 — зі срібними.
Як розповів Суспільному начальник управління освіти Василь Білогура, цьогоріч у місті медалістів випустили 10 закладів освіти, а саме: ліцеї №№1, 12, 15 та 22 і школи №№2, 3, 28, 29, 32 й 34.
Найбільше медалей, 21 золоту та одна срібну, отримали випускники ліцею №15.
"Не можна складати якісь «рейтинги кращих», бо ліцеї набирають учнів старшої школи з різних закладів міста, тому кількість медалістів у ліцеях — це спільний здобуток всіх освітян Чернігова", — сказав Василь Білогура.
Як повідомили Суспільному в пресслужбі управління освіти і науки Чернігівської ОДА, в області у 2024 році 412 випускників стали золотими медалістами, 124 –срібними.
У Чернігівському районі золоту медаль отримали 159 одинадцятикласників, срібну – 47.
"У Ніжинському районі золотих медалістів 80, срібних – 32. У Прилуцькому районі 79 одинадцятикласників, що тримали золоту медаль, 18 – срібну. Серед випускників Корюківського району 40 власників золотої медалі, 9 – срібної. У Новгород-Сіверському районі найменше медалістів: із них 26 отримали золоту медаль, 2 – срібну. Крім того, 28 випускників шкіл обласного підпорядкування відзначено золотою медаллю, 16 – срібною".
"Кудрівка" підвищилась до Першої ліги, ФК "Чернігів" понизився до Другої
Відзначився червень і спортивними новинами. Тоді стало відомо, що команда з села Кудрівка Корюківського району у новому сезоні гратиме у Першій лізі з футболу, хоч і завершила сезон 2023/2024 на сьомому місці у Другій лізі.
Це стало можливим, коли наприкінці 2023 року, під час зимової футбольної перерви, новим власником представника Першої ліги "Ниви" з Бузової став власник "Кудрівки" Роман Солодаренко. Тоді клуб отримав назву "Кудрівка-Нива", і завершив сезон 2023/2024 на шостій сходинці турнірної таблиці. Тепер же цей клуб матиме назву — "Кудрівка".
"Завдання на перше коло – потрапити у групу підвищення у класі. Потім завдання буде потрапити у четвірку вже в цій групі. Вже запрошені нові футболісти, з деякими вже підписані контракти. Попрощалися з тими, хто не проявив себе в другому колі за «Кудрівку-Ниву». З «Кудрівки», яка грала в Другій лізі, переходять три молоді й талановиті хлопці. Тренер Василь Баранов стає помічником Романа Локтіонова в Першій лізі".
Грати планують у Кудрівці на Чернігівщині, якщо встигнуть доробити стадіон "Кудрівка-Арена".
Нагадаємо, 25 травня ще одна футбольна команда "Чернігів-ШВСМ" після гри з харківським "Металістом", яка завершилася з рахунком 1:1, вилетіла з Першої ліги у Другу. Футбольний клуб опинився на дев'ятій сходинці турнірної таблиці групи Вибування з 23 очками, 34 забитими та 66 пропущеними голами.
Читати ще
Читати ще
Чернігівку Наталію Захаренко, яку у Білорусі засудили до 9 років колонії, повернули під час обміну
Читати ще
Роботи з відбудови житлових будинків в Ягідному на Чернігівщині зупинилися: в чому причина
Читати ще
«Кудрівки» не буде в Другій лізі — гратимуть в Першій: президент клубу розповів про долю команди у новому сезоні
Читати ще
Засудили майже через 30 років: учаснику бандитських «розбірок» у Прилуках оголосили вирок за вбивство 4-х людей
Читати ще
Спасо-Преображенський собор у Чернігові відкрили для відвідувачів
Читати ще
104 медаліста випустили школи Чернігова у 2024 році