Чернігівців стривожила ситуація, що на фасаді міського палацу культури в Чернігові закрили мозаїку «Робітник та робітниця». Містяни не знають, чому це зробили, адже мозаїка має охоронний статус. Люди занепокоєні, що мозаїка взагалі може просто зникнути.
Тож чому її закрили, запитали Ірину Должикову, директорку КП «Міський Палац культури».
За її словами, мозаїку не демонтують. Її збережуть шляхом консервації.
«Мозаїці зробили охоронний статус, здається, пару років тому. Раніше охоронного статусу вона не мала. Консервують, бо її треба реставрувати, оскільки мозаїка осипається, з неї випадають маленькі кольорові камінці. У нас є двірник і вона постійно вимітає ті часточки.
Зняти мозаїку як панно чи плитку – не вдасться. Бо ми її порушимо. Вона зроблена за іншою технологією: шматочки мозаїки, тобто камінці, втискалися в розчин і в такий спосіб викладалися фігури. Цю мозаїку треба помити та реставрувати. Також я чула, що після відновлення її планують закрити загартованим склом і зробити підсвітку. Але ж перед цим її треба реставрувати, щоб все мало красивий вигляд. Бо підсвічувати мозаїку в нинішньому стані немає сенсу», – в коментарі для «ЧЕЛАЙН» зазначила Ірина Должикова.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Чернігові вносять зміни до мережі громадського транспорту на поминальні дні
Мозаїку консервують за принципом, як картини в музеях: візьмуть у спеціальну рамку, а потім закриють, щоб зберегти її від дощу, снігу та інших зовнішніх факторів.
Перед початком робіт мозаїку оглядали фахівці з Києва, які знаються на технологіях збереження.
Між тим, реставрація мозаїчного полотна – справа дуже дороговартісна. За словами Ірини Должикової, йдеться про кілька мільйонів гривень. Тому цю мозаїку тимчасово закривають.
«Я думаю, що в нинішній час війни краще хлопцям на ЗСУ ці кошти віддати, аніж ми будемо займатися реставрацією. Нині кошти, потрібні на реставрацію, не будуть виділені з бюджету. І думаю, що волонтери не зберуть потрібної суми, бо вона суттєва», – зазначила Ірина Должикова.
Вона також пояснила, з якої ще причини потрібно закрити мозаїку.
«Закрити той кут будівлі, де мозаїка, потрібно терміново. І вже кілька років я пишу, що ми не можемо закінчити термомодернізацію будівлі міського палацу культури. І ситуація така, що в стики, які не закриті, потрапляє сніг, вода, через що утеплювач, покладений під плити, гниє, все псується, відповідно, марнуються гроші, які вже вкладені в ремонт міського палацу культури.
Управління капітального будівництва подало документи, що треба доробити центральний вхід і закінчити роботи з термомодернізації. І на це вони виділили кошти. Нині вони мають закінчити роботи», – сказала директорка міського палацу культури.
Наразі ухвалили рішення тимчасово законсервувати мозаїчне полотно – це забезпечить можливість зберегти його в умовах браку фінансування до кращих часів.
–
Ірина Осташко
Фото – зі сторінки Mura Ura в соцмережі