За інформацією: Суспільне Чернігів.
Людина з телефоном розраховує графік. Getty Images
Як можна розрахувати свою "фінансову подушку"
Найгірше в цій ситуації – це жити одним днем, говорить консультант. Будь-яка родина, яка дбає про свою фінансову безпеку, має мати якийсь запас.
"Не обов'язково мати гроші фізично, це може бути частково в готівці, бо війна показала, що готівку теж треба мати, частково на віртуальних картах. Але, чим більшу суму ви маєте в цьому запасі, тим більше є можливість місяць-два, а то й до пів року прожити на випадок повного зникнення будь-яких джерел доходів".
Має бути запас на непередбачувані ситуації, наприклад, похід до стоматолога. Тому заощадження чи пасивне інвестування тут якраз гарний варіант, пояснює Микола Силенко.
Як працюють віртуальні банківські карти
"В мобільному додатку відкривається валютна карта з гривневого рахунку, на який заходить зарплата чи дохід від підприємницької діяльності, чи якісь інші доходи — дивіденди, роялті, будь-що. Перераховується з гривневої карточки, купується валюта. І на цій віртуальній валютній картці, світиться сума. І цю суму можна, якщо є бажання, зняти фізично у валюті. Можна замовити ці кошти у банку і на наступний день прийти в касу і їх фізично забрати".
Чи варто зберігати гроші в різних валютах
Пара євро-долар, більш популярна, є у більшості обмінників, каже Микола Силенко. Можна розглядати формат "50 на 50", половину в євро, половину в доларах.
"Сьогодні пріоритет надають долару, але і в євро можна щось мати. Коли нам треба не всю суму перевести з валюти в гривню, а якусь частину, то можна дивитися, який курс вище. Тобто, якщо в мене є тисяча доларів і тисяча євро, а мені треба якась невелика сума, то я дивлюся, курс якої валюти вищий, і те здаю, щоб отримати більше гривні".
Валютні депозити у банках
Тут можна говорити про довгострокову історію.
"На мою думку, вона не дуже вигідна, бо відсоток там мізерний. І плюс у нас ще з прибутку від цього депозиту буде 18% ПДФО. І було півтора, а зараз вже п'ять відсотків військового збору. Тому на тому всьому дуже не заробиш".
Військові облігації
"Військові облігації або ОВДП, облігації внутрішнього державного займу. Тут відсоткові ставки плюс-мінус такі ж, як і в депозиті. Це 13-15%. Вони залежать від терміну, на який купуємо облігації".
За словами Силенка, облігації можна продати достроково також вони не мають оподаткування.
"І ми бачимо, що сьогодні держава часто їх продає, в тому числі військові. Через "Дію" можна придбати, і через банки. Це досить популярний інструмент. По-перше, це патріотично. Якщо ми купуємо військові облігації, ці кошти йдуть на обороноздатність. По-друге, це можливість перекрити інфляцію".
Є цілий ряд облігацій з різними термінами погашення, говорить консультант.
"Наскільки є потреба брати на тривалий період, я не знаю. Але там математика така, що чим на коротший термін ми беремо, тим менший відсоток. Якщо ми маємо інфляцію 12%, офіційно принаймні, то якщо класти на рік в облігаціях під 14%, то інфляцію точно перекриєш. І це вже непогано".
Грошовий графік. Getty Images
Чи варто вкладатися у золото або інші дорогоцінні метали
Якщо брати золото, каже Силенко, то це може бути купівля фізичного золота, злитків чи монет. Може бути купівля віртуального золота, так званий металевий депозит. Але питання треба досить глибоко вивчати.
"Наприклад, якщо банківський депозит, у нас захищений, тобто уклад до 600 тисяч повернуть, навіть якщо банк збанкрутує. Облігації внутрішнього державного займу захищені фактом існування держави, тобто їх не виплатять тільки за умови, коли не буде держави. А от з металевим депозитом — гарантування банківського немає".
Наскільки перспективно вкладати кошти в криптовалюту
"Ніколи не вкладав, не розбирався так глибоко. Зрозуміло, що частина людей на тому виграла, які купували криптовалюту, коли вона була там по 1 000 доларів чи по 10 тисяч доларів за монету, а там вже сьогодні за 100 тисяч перевалило. Тому хтось на цьому виграв. Професійні фінансисти радять так, що дуже ризикові інструменти можуть бути, але в "портфелі" серед інших інвестиційних інструментів це може бути недомінуюча частка, наприклад, 50% облігації, 40% нерухомість, 10% для прикладу це крипта".
Чи варто вкладати гроші в нерухомість
За словами Миколи Силенка, багато залежить від того, в яку нерухомість вкладати.
"Якщо вкласти просто в бетон, який буде стояти, то треба дивитись від регіону. Бо, мабуть, квартира в Семенівці чи Новгороді-Сіверському, квартира в Чернігові, квартира в Києві чи Львові – це різні реалії".
Важливо відповісти собі на питання: де ми купуємо, що ми купуємо, з якою метою ми купуємо, каже консультант.
"Якщо ми купуємо у великому місті, там, де ми розуміємо, що динаміка по населенню невід'ємна, це означає, що буде попит на житло, і воно не дешевшатиме там".
Що ми купуємо — вторинний ринок, чи новобудову на етапі котловану будівництва, чи вже зданий, первинка, вторинна.
І третє питання, чи людина купує просто об'єкт, чи планує зробити ремонт та здавати в оренду. Знову ж таки, залежить від міста, залежить від будинку, залежить від якості ремонту, але цей варіант робочий, він можливий.
Які ще є способи, щоб захистити свої заощадження або інвестувати їх
За словами Силенка, в нерухомості зараз з'являються інструменти, які називаються REIT — Real Estate Investment, коли можна купувати маленьку частинку готелю, житлового комплексу, торгового центру.
"Є частка, вона виписана, вона оформлена, і у вас є документ, який підтверджує вашу участь у цьому фонді. І це дає право брати участь у розподілі прибутків, вони там у різних фондів по-різному нараховуються, або щомісячно, або щоквартально. Звичайно, вони оподатковуються, але все ж таки можна щось заробити".
Силенко називає ризик цього інструмента — немає фізичного об'єкта, тобто реєстрації в держреєстрі немає. І можуть виникнути проблеми потім з перепродажем, з реалізацією своєї частки.
Читати ще
Читати ще
Чи можна на Чернігівщині прожити на мінімальну зарплату, — пояснює фінансовий консультант