Січень – місяць обізнаності про рак шийки матки, один з найпоширеніших та найагресивніших видів онкології серед жінок на Чернігівщині та в Україні загалом. За 2024 рік в області виявили 83 первинних випадки раку шийки матки, приблизно третину з яких – у занедбаній формі, тобто на третій або четвертій стадіях, що суттєво погіршує прогнози та ускладнює лікування. У 2023 році – майже стільки ж.
Про це інформує благодійна організація «Фонд боротьби з раком».
Як розповідає лікар-онкогінеколог Чернігівського медичного центру сучасної онкології Олександр Зуб, рак шийки матки (РШМ) – один із небагатьох, а, мабуть, і єдиний вид раку, якого людство може позбутися. По-перше, тому, що вже відома основна причина розвитку раку шийки матки. За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, 99% випадків РШМ спричинені вірусом папіломи людини, від якого можна захиститися завдяки вакцинації. Найефективнішим буде щеплення до початку статевого життя, але медики рекомендують вакцинуватися і пізніше, проконсультувавшись перед тим із сімейним лікарем чи гінекологом. По-друге, бо цей тип раку розвивається поступово, проходячи через стадії передракових змін, які можуть тривати кілька років. Тож, вчасно виявивши передракові стани (дисплазії шийки матки), жінка має можливість пролікувати їх та уникнути злоякісного переродження.
Утім, розповідає Олександр Зуб, рак шийки матки досі вбиває велику кількість із тих жінок, яким поставили діагноз.
«Якщо вакцинуватися від ВПЛ, не ігнорувати профілактичні огляди у гінеколога та дотримуватися правил скринінгу і діагностики раку шийки матки, кожна жінка має всі шанси вберегтися. Але, на жаль, досі не всі жінки знають про те, що можуть себе повністю захистити. Ми це бачимо і через реалії онкоситуації в області, і через спілкування з населенням», – зауважує онкогінеколог.
Лікар також інформує, що цьогоріч в Україні набрав чинності Порядок скринінгу і ранньої діагностики раку шийки матки та моніторингу стану здоров’я пацієнток з груп ризику. Комплексна система профілактики раку шийки матки (РШМ) базується на сучасних наукових підходах і рекомендаціях Всесвітньої організації охорони здоров’я. Відтепер скринінг РШМ в Україні належить до переліку медичних послуг, які забезпечуються надавачами первинної медичної допомоги, і проводиться за чітко визначеним алгоритмом.
Цільова аудиторія профілактичних заходів щодо раку шийки матки – усі жінки у віці від 21 року. Первинна профілактика передбачає проведення сімейними лікарями або онкологами опитування пацієнток з метою виявлення факторів ризику та симптомів РШМ серед жінок 21-35 років кожні п’ять років. Якщо фахівець виявить фактори ризику, жінці нададуть направлення на ПАП-тест (аналіз на цитологію) або ПЛР-тест або так зване ВПЛ-тестування, яке визначає наявність ВПЛ в організмі, зокрема тих типів, які можуть призвести до раку шийки матки.
Щодо вторинної профілактики, то тут обов’язкове тестування з використанням ПАП-тесту або ПЛР-тесту на вірус папіломи людини. Якщо раніше ПАП-тест був рекомендований усім жінкам у віці 21 року з періодичністю один рак на три роки, то тепер рекомендації щодо цього змінені:
• для жінок віком від 30-35 років і до 55 років ПАП-тест або ПЛР-тест потрібні раз на 10 років;
• для жінок від 25 років, які живуть з ВІЛ/СНІД, – раз на п’ять років;
• для жінок віком 21-35 років, у яких виявлені фактори ризику або симптоми, – відразу після їхнього виявлення.
У разі позитивних результатів тестів пацієнтку направлять до лікаря-онколога для подальшої діагностики та лікування.
ПАП-тест, пояснює Олександр Зуб, – це швидка і безболісна процедура, яка дозволяє виявити рак на так званій нульовій стадії, а також клітини зі змінами, що підвищують ризик раку. ПАП-тест можна безоплатно зробити у гінеколога в закладах охорони здоров’я, які законтрактовані Національною службою здоров’я України. А до гінеколога кожна жінка має можливість звертатися навіть без направлення.
Ризик розвитку раку шийки матки, інформує онкогінеколог, збільшують такі фактори: медичні (наявність ВПЛ, ВІЛ/СНІД, інших захворювань імунодефіцитного характеру, наявність інфекцій, що передаються статевим шляхом, наявність РШМ в сімейному анамнезі, лікування дисплазії шийки матки), поведінкові (ранній початок статевого життя (до 18 років), рання вагітність (молодше 20 років)) та соціальні соціальні (куріння, низький соціально-економічний статус жінки (родини), сексуальне, домашнє чи інше насильство щодо жінки, тривалий стрес, особливі умови праці: вплив канцерогенів, таких як хімічні речовини на робочому місці). У Фонді боротьби з раком наголошують: кожній жінці після початку статевого життя необхідно ходити на огляд до гінеколога з профілактичною метою.
Окрім того, рекомендують кожній проконсультуватися зі своїм сімейним лікарем чи гінекологом щодо доцільності проведення вакцинації від вірусу папіломи людини, ПАП-тесту чи ПЛР-тесту на вірус папіломи людини. Профілактика та раннє виявлення, наголошують в організації, рятують життя!
–