За інформацією: Суспільне Чернігів.
Карта Чернігівської області та військовий з прапором України. Getty Images
31 січня Кабінет міністрів ухвалив постанову про реалізацію експериментального проєкту зі сприяння налагодженню системної взаємодії між територіальними громадами. Під час засідання уряду прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що постанова передбачає введення поняття "громада-форпост" — це громади, які розташовані в 100-кілометровій зоні від лінії зіткнення, а також від кордону з Росією. З його слів, мета проєкту — залучити якомога більше тилових громад до підтримки "громад-форпостів".
Це можна зробити через укладання спеціальних угод, за якими буде надаватися допомога. Зокрема як наголосив Дмитро Шмигаль, в Україні вже сформували платформу "Пліч-о-плічПроєктом передбачена допомога деокупованим громадам або тим, які були на лінії фронту, у відновленні інфраструктури, житлових будинків, шкіл, лікарень та об'єктів соціального значення, а також гуманітарна допомога: згуртовані громади", а рішення про запуск експериментального проєкту передбачає посилення співпраці між громадами.
Скільки на Чернігівщині є "громад-форпостів", як проходить співпраця між такою громадою та її партнером, яку допомогу вже отримали, а на яку очікують — читайте далі.
Скільки на Чернігівщині є "громад-форпостів"
На Чернігівщині визначили шість"громад-форпостів". Мова йде про Чернігівську, Новгород-Сіверську, Сновську, Городнянську, Семенівську та Корюківську громади. Про це Суспільному розповів радник начальника Чернігівської ОВА Андрій Подорван. З його слів, станом на 13 грудня 2024 року всі ці громади підписали меморандуми про співпрацю з громадами Вінницької, Черкаської, Полтавської та Київської областей.
Загалом визначені три основні напрями співпраці:
- поточні ремонти соціальної інфраструктури та/або житла;
- гуманітарна допомога;
- культурно-освітні заходи.
"Наприклад, партнерство Полтави і Чернігова передбачає виїзд до Чернігова аварійно-будівельних бригад у критично-важливих ситуаціях, а також візити медиків до громади. Бершадь допоможе Семенівці з ремонтом 32 вікон у міській лікарні. Бориспіль — Сновську з отриманням матеріалів для ремонту водопостачання. Золотоноша — з заміною вікон і дверей у Перелюбському ліцеї Корюківської громади. Пирятинська громада надасть Городнянській листовий шифер для ремонту житла та генератори".
Щодо культурно-освітньої співпраці, то у планах:
- відпочинок/оздоровлення дітей із Семенівської, Городнянської та Корюківської громад;
- візити з метою обміну досвідом у бібліотечній, музейній справі, роботи з реєстрами у сфері архітектури, впровадження соціальних послуг, обміну у сфері освіти, навчальними програмами (Городнянська і Сновська громади);
- навчання, стажування, обмін досвідом та інші заходи у сфері ветеранської політики (Корюківська і Чернігівська громади).
Новгород-Сіверська громада — Яготинська громада (Київська область)
Голова Новгород-Сіверської громади Людмила Ткаченко Суспільному розповіла, що їхня громада співпрацює з Яготинською громадою, що на Київщині. Допомагатимуть по таких напрямках:
"Перший — культура, освіта і спорт. Другий напрямок — фінансова допомога. У них теж не сильно великий бюджет, але вони готові нам допомогти на будівельні матеріали. Ви ж знаєте, що кожен день у нас прильоти. Вони почули нашу проблему і готові допомогти. І третій напрямок — субвенція для військових для оборонного загону, який тут стоїть на обороні кордонів", — сказала Ткаченко.
Голова громади каже, діти-сироти та діти загиблих військових з Новгород-Сіверської громади вже їздили на відпочинок в Яготинську громаду.
"З перших днів реалізації цього проєкту ми включилися в роботу. Я їздила туди, познайомилися ми. З 6 по 10 січня діти загиблих наших військових, діти сироти їздили до них на зимові канікули. Для дітей була дуже насичена програма, я теж туди їздила. Приймали як своїх. Я теж з ними їздила. Наші діти і відвідували їхні музеї, один день був присвячений спортивним змаганням".
Корюківська громада — Золотоніська громада (Черкаська область)
За словами голови Корюківської громада Ратана Ахмедова, станом на 3 лютого у рамках співпраці з Золотоніською громадою, допомоги ніякої не отримували. Наразі відбулася онлайн зустріч молоді.
"У нас є з Золотонівською громадою план, він розрахований на певний період. У нас культурні й молодіжні обміни мають бути. На серпень заплановано оздоровити певну кількість дітей. Ми не зверталися за якоюсь екстерною допомогою, тому що на сьогодні у нас такої аж гострої потреби немає. У нас на жаль є обстріли сусідів", — сказав Ратан Ахмедов.
Городнянська громада — Пирятинська громада (Полтавська область)
Городнянська громада отримала від Пирятинської громади два генератори, сказав голова громади Андрій Богдан. З його слів, також мають допомогти з модульним укриттям та облаштуванням місць для ВПО.
"Вони мають прововести сесію і мають винести питання про виділення 900 тисяч гривень. Ці гроші підуть на мобільне укриття та на облаштування місць для ВПО чи своїх людей, які ми відселяємо із зони обстрілів. Ми приміщення підготували, але ж меблі треба ще купити", — сказав голова Городнянської громади.
Семенівська громада — Бершадська громада (Вінницька область)
У Семенівській громаді представники Бершадської громади побували 28 січня, розповів Суспільному голова громади Сергій Деденко. З його слів, визначили ряд потреб.
"У нас була делегація, вони побачили наші проблеми, чим вони можуть нам допомогти. Це було у вівторок на минулому тижні. Потреби у нас дуже великі, дуже багато зруйнованих і пошкоджених приміщень. Питання у грошах, якби вони були, ми б все зробили. У нас житлові будинки без дахів, без вікон. Це такі першочергові потреби. Поки ніяку допомогу не отримували".
Сновська громада — Бориспільська громада (Київська область)
Секретар Сновської міської ради Наталія Авдієвська розповіла Суспільному, що 15 січня до Сновської громади приїжджали представники Бориспільської міської ради.
"Ми тільки почали співпрацю. На зараз ми отримали допомогу у вигляді різних матеріалів на водопостачання та водовідведення".
Чернігівська громада — Полтавська громада (Полтавська область)
Партнером Чернігівської громади є Полтавська громада, сказав Андрій Подорван. З його слів, Полтава і Чернігів започатковують "Мапу можливостей ветеранських просторів" — щоб ті, хто повертається з війни, могли отримати психологічну, юридичну та соціальну підтримку.
Суспільне звернулося за коментарем до пресслужби Чернігівської МВА щодо того, як відбувається співпраця між громадами. Наразі очікуємо на відповідь, її опублікуємо, як щойно вона надійде.
Читати ще
Читати ще
Шістьом громадам Чернігівщини допомагатимуть з Вінницької, Черкаської, Полтавської та Київської областей