За інформацією: Суспільне Чернігів.
Артем Костюк. Суспільне Чернігів
"Ми за допомогою детекторів обстежуємо територію, за допомогою лінійного методу, і проводимо екскавації над усіма виявленими сигналами".
Та пояснює послідовність дій під час розмінування:
"Демінер приходить на лінію і бачить червоні фішки, тобто це сигнали, які були обстежені детектором Ебінгером. Тобто підозра, що саме це є вибухонебезпечний предмет. Це одна зі складностей в нашій роботі, що до кожного сигналу ми ставимося як до вибухонебезпечного та обробляємо її".
Артем Костюк за роботою. Суспільне Чернігів
Під час роботи доводиться працювати й з магнітом, каже Артем.
Артем Костюк показує, як працює за дпомогою магніта. Суспільне Чернігів
"Тому, що бувають часто якісь залишки, бо проволоки, бо цвяхи, і детектор чує це як вибухонебезпечний. Бачите, нічого на магніт не взялося, тому тут треба проводити екскавацію — це викапувати".
Демінер каже, що погода — це найважче, з чим доводиться стикатися у роботі.
"Мабуть, найважче у нашій роботі – це боротися з погодою. Я б так відніс до цього найважчого, тому що взимку холодно, влітку спекотно, концентрація уваги від цього губиться".
Демінер під час роботи. Суспільне Чернігів
Артем родом із Слов'янська, що на Донеччині. Там працював на котельні та мав свій бізнес. Про свій переїзд до Києва розповідає наступне.
"Працював паралельно на двох роботах, так вийшло. Почалося вторгнення до нашої держави, і було вже не зовсім безпечно у місті Слов'янськ. Але спочатку виїхала моя дружина з дитиною. А коли 1 квітня опалювальний сезон у Слов'янську закінчився, я зібрав з собою батьків, бабусю 90-річну і ми виїхали".
Спочатку думав, що скоро повернеться до рідного міста, ділиться чоловік.
"Але потім, коли 5 липня 2022 року був обстріл міста Слов’янськ, і коли воно все згоріло, наш бізнес згорів під нуль, тоді вже й думки не було".
З вересня 2022 року Артем працює в міжнародній некомерційній організації "THE HALO TRUST". З його слів, попередній досвід роботи оператором котельні посприяв цьому рішенню.
Артем Костюк під час роботи. Суспільне Чернігів"Там я набув впевненості, там в мене зʼявилось таке відчуття, як це сказати, корисності. Тому що виконуючи свою роботу, ти розумієш, для чого і для кого це ти робиш. І якось мені, після того, як вже ми виїхали, як закінчився опалювальний сезон, як я сказав, хотілося працювати на якійсь такій корисній, глобальній роботі".
На питання, чи буває лячно під час робити чоловік відповідає так:
"Звичайно, коли ти знаєш історію ділянки, коли ти знаєш, що тут трапилося, коли ти знаєш, що тут може знаходитись. І тому, звичайно, лячно, коли ти розумієш, що можна знайти на неочищеній території".