За інформацією: Суспільне Чернігів.
Чоловіка обстежують в лікарні. Getty Images
З чим можна переплутати біль в серці
Найчастіше біль в серці плутають з остеохондрозом, каже лікарка.
"По-перше, це пов'язано з тим, що люди молоді раніше не хворіли так багато. Зараз діагноз остеохондрозу ставиться навіть в дитячому віці. Але це зовсім інший біль. Наприклад, біль з'являється при поворотах, зміні положення тіла, підсилюється при вдосі та зменшується на видосі, виникає після занять в спортзалах".
Також серцевий біль можна сплутати із захворюванням шлунково-кишкового тракту. І тут треба шукати зв'язок з їжею.
"Може бути виразкова хвороба шлунку, гастрит. Може бути схожий на кардіальний біль — це запалення стравоходу".
Крім того, є захворювання дихальної системи, такі, як плеврити.
"Це гострі запалювальні процеси в плеврі, бо плевра сама дає дуже страшний біль, коли там виникає запалення, бо листочки плеври труться одна об одну і дають дуже сильний біль".
За словами Малашенко, якщо це лівобічний плеврит, то він може імітувати біль в серці. Біль буде тривалий, пов'язаний з вдихами.
Скільки може тривати біль в серці
За словами Ліни Малашенко, раптовий біль, який точно сердечний, триває від п'яти до 15 хвилин. Якщо у людини гострий біль, потрібно якнайшвидше викликати швидку допомогу.
"Тому що існує раптова смерть, яка взагалі не дає шансів нікого врятувати".
Час має значення, каже лікарка, тому що в містах існують лабораторії для проведення інтервенційних втручань.
"Перша задача швидкої допомоги – виявити кардіального хворого і доставити його в стаціонар, де проводиться це інтервенційне втручання. Чим швидше ми доставимо і відкриємо судину, закриття якої є причиною, наприклад, гострокоронарного синдрому інфаркту, тим менше клітин міокарда загине, тим більш збереженим пацієнт вийде з цієї ситуації".
Як допомогти людині до приїзду "швидкої"
- покласти людину на рівну поверхню;
- відкрити доступ до повітря, розстібнути одяг,
- якщо не знаєте, що відбувається, то просто контролюйте стан хворого, щоб не почалися інші ускладнення, наприклад, блювота. В цьому випадку треба повернути голову і спостерігати, щоб людина не захлинулася та не втрачала свідомості.
Людину обстежують в лікарні. Getty Images
Діагностика болю в серці
Найпростіший метод виключення інфаркту — це кардіограма, говорить Малашенко.
"Ще може на цьому етапі бути порушення ритму, яке теж може провокувати біль в серці. Це — напад аритмії. На кардіограмі видно аритмію, зрозуміло, звідки біль і далі відслідковуємо кардіограму, що вона буде робити в динаміці".
Далі пацієнта мають доставити у відділення, де знову знімають кардіограму. Також обов'язково проводять ультразвукове дослідження серця.
"По-перше, ми виключимо проблеми з тим же висхідним відділом аорти, грудного відділу аорти, бо УЗД це вже бачить. І ми можемо вже подивитися, що судина ціла, або вона має ознаки розшарування. Також на УЗД серця можна побачити проблему з клапанами і розібратися, наприклад, в ревматичних ураженнях серця. Може бути кардіоміопатії, гіпертрофічна кардіоміопатія".
В лікарні обов'язково мають набрати аналізи, додає Малашенко.
"Є такі гострі маркери, наприклад, тропонін, D-димер, аналізи. Якщо тропонін підвищений, це точно гострий коронарний синдром. А якщо, наприклад, D-димер підвищений, то треба виключати тромби в легенях, які теж супроводжуються і кардіограмою схожою на інфарктну, і клінікою болю в ділянці серця".
Якщо лікар впевнений в тому, що це гострий коронарний синдром він проводить коронарографіюКоронарографія — метод рентгенологічного дослідження уражень вінцевих (коронарних) артерій серця.. Для виконання такої процедури виділяють максимум до 12 годин, говорить Малашенко.
За словами лікарки, потрібно розуміти, що є гострий стан, який потребує негайної допомоги і є хронічний біль, який попереджає людину з ним розібратися.
Читати ще
Читати ще
Аритмія: що це за стан, які його ознаки, лікування та чи впливає це на вагітність
Читати ще
Інфаркт: хто має до нього схильність та яка профілактика хвороби. Розповідають лікарі