За інформацією: Суспільне Чернігів.
Мати полоненого Максима Гавриленка — Ольга. Суспільне Чернігів"Був дзвінок і смс, бо він не додзвонився, він сказав: «Не переживайте, у мене все добре». Я йому набрала, він уже був поза зоною, це було вранці. Була операція, він про це знав і дуже переживав, і вранці знайшов час зателефонувати", — каже мати.
Увечері того ж дня Максим потрапив до полону. Про це його батьки дізнались згодом, коли у соцмережі побачили відео, відзняте росіянами.
"На цьому відео вони розповідали, як все сталось. Вони вийшли на завдання і потрапили в кільце. 2 листопада нам прийшло сповіщення, що син, солдат Гавриленко Максим Сергійович, під час участі в бойових діях біля населеного пункту Червонопопівка потрапив до полону".
Сповіщення сім’ї Гавриленків про потрапляння до полону РФ їх сина Максима. Суспільне Чернігів
Пів року про Максима не було жодної інформації. У травні 2023-го його батьку Сергію прийшло повідомлення з невідомого номера, де йому надіслали відеозвернення від сина.
"Привіт, мої рідні, от з’явилась можливість поговорити з вами. Хотів би по-перше попросити вибачення за те, що змусив хвилюватися вас. Хочу сказати, що у мене все добре, мене взяли в полон минулого року. І я сподіваюсь, що вам повідомили про це. Хочу, щоб ви не хвилювались, це найголовніше. Все буде добре, скоро повернусь додому, сподіваюсь на це. До зустрічі", — казав у зверненні Максим.
Чоловік, який надіслав це відео, назвався російським журналістом, згадує Ольга. У чатах вона спілкувалася з матерями інших українських військовополонених. Так вона дізналась, що відео з її сином записали у Суходільській колонії на тимчасово окупованій Луганщині. Його перебування там підтверджували й колишні полонені, яких обміняли.
"30 грудня також повернули двох чоловіків із цієї колонії, мені сказали: «Так, я бачив і знаю вашого сина, але його 18-го числа мали вивезти — хлопців масово вивозили». Записались на зустріч з координаційним штабом. Нічого нам конкретно не сказали, сказали: «Так, ми знаємо про це, що це не з однієї колонії, з багатьох колоній, хлопців масово вивозили, куди – ніхто не знає».
Акція підтримки військовополонених та зниклих безвісти на Сумщині. Суспільне Чернігів
Понад два роки подружжя займається пошуками сина. Щоб знайти хоч якусь інформацію і щоб його включили до списків на обмін, написали десятки звернень до різних інстанцій. Кажуть: безрезультатно.
Увесь цей час Ольга та Сергій їздять на мітинги до міста Кролевець, що у сусідній Сумській області. Тут щотижня збираються родичі та знайомі військовополонених і зниклих безвісти. Люди з’їжджаються з найближчих до Кролевця районів Сумської та Чернігівської областей.
Бабуся загиблого військового Наталія Дубровіна. Суспільне Чернігів
На акції приходять і родичі тих, хто повернувся з полону, а також рідні загиблих.
"Нам чекати вже нікого. Онук, на жаль, загинув у 18 років. Але люди чекають і є надія, що, можливо, їхній знайдеться. Можливо, вони дочекаються: хто сина, хто чоловіка, хто онука, так, як ми чекали", — говорить бабуся загиблого військового Наталія Дубровіна.
Акції "Не мовчи – полон вбиває" відбуваються з грудня 2023 року. Їх організовує Євген Кощеєв. Його 18-річний син Гліб загинув під час захисту Маріуполя на заводі "Азовсталь". Тіло хлопця досі не можуть повернути.
Євген Кощеєв. Суспільне Чернігів
Такі акції Гавриленки хочуть організувати й у Коропі — центрі своєї громади. Першу запланували на 9 лютого. Прийти, каже Ольга, вже погодились два десятки людей.
"По перше, це підтримка сімей. По-друге, це заявити суспільству, що наші в полоні, полон триває і щось треба робити. По-третє, повертаються хлопці й вони кажуть, що вони думали: чи про них хтось згадує, чи за них взагалі борються. Це дуже важливо для них, що ми не склали руки, не мовчимо".
Читати ще
Читати ще «Бути голосом тих, хто зараз витримує тортури»: у Чернігові пройшла акція на підтримку військовополонених