За інформацією: Суспільне Чернігів.
Дерево впало на дорогу. Getty Images
Які дерева найчастіше ростуть вздовж електричних мереж
Зі слів завідувача кафедри екології, географії та природокористування Юрія Карпенка, якщо електромережі проходять через лісові масиви, то поновлення буде йти насамперед природних видів дерев. Якщо говорити про придорожні смуги та населені пункти, то їх місце займають інші види дерев.
"Якщо говорити про такі показники, хто краще, швидше займає нішу порушених таких територій, то це види, які мають походження північноамериканське, далекосхідне. Тобто це такі види, як: клен американський, псевдоакація, ясен зелений. Це ті породи, які людина намагалась з гарними намірами посадити, розв'язати питання озеленення, благоустрою, але вони показали себе трошки з агресивною неконтрольованою поведінкою".
Міністерство захисту довкілля розробило перелік з 13 видів дерев і чагарників, які є адвентивними й заборонені для вирощування в умовах нашого регіону, та загалом в Україні, в межах лісових господарств, говорить Карпенко.
Серед цих видів найбільш відомі:
- дуб червоний;
- акація або робінія псевдоакація;
- клен ясенелистий або клен американський;
- черемха пізня;
- павловнія;
- ясень пенсильванський;
- горіх чорний.
"Вони швидкорослі, але вони не стійкі проти викликів сучасного кліматичного аспекту. Насамперед вони реагують на вітер, у них дуже крихка деревина і вони швидко поновлюються, але швидко і старіють".
Коли краще робити розчищення таких видів дерев
"Краще це робити або в осінньо-зимовий, або у ранньовесняний час, тому що немає вегетації, немає листя. По-друге, твердий ґрунт також створює умови. Інколи сезонність, не має такої циклічності, якщо це аварійна ситуація. Коли надзвичайна ситуація, яку треба ліквідувати, то тут уже все одно на період сезону", — каже Юрій Карпенко.
Чи є штрафи та покарання для приватних домогосподарств або ж місцевого самоврядування
"На жаль, покарання ніякого немає, можливо, це одна з найбільших проблем, яка виникає під час нашої роботи", — говорить Сергій Переверза.
За словами Катерини Дроздової, "Чернігівобленерго" заздалегідь планує планові роботи, про які повідомляють населення за тиждень.
"І в принципі можна спланувати так, що в цей період, коли ми проводимо свої планові роботи, люди також могли розчистити свої зелені насадження і не довелося додатково відключати якусь лінію електропередач. І навпаки, якщо якась громада чи сільська рада визначилась, що вони мають змогу в якийсь день провести розчищення зелених насаджень на своїй території, вони можуть звернутися до нас для того, щоб ми відключили ту чи іншу лінію, і наша компанія також в цей період може спланувати там роботи, які можливо були заплановані на якийсь інший період".
Якщо вже сталася якась аварійна ситуація, то люди мають зателефонувати в колцентр.
"Людина має повідомити про аварійну ситуацію, тому що ми ж розуміємо, що коли відбувається падіння дерева, може не лише зникнути світло, може бути десь обірваний дріт під напругою. Номер колцентру 0 800 210 310", — пояснює Катерина Дроздова.
Дерево впало на дорогу. Getty Images
Рекомендації щодо правильної посадки дерев і кущів на приватних ділянках
В межах охоронної зони електромереж не висаджувати високорослі, великі дерева, плодові дерева, не висаджувати дерева, які мають інтенсивний ріст, навіть декоративні дерева, говорить Юрій Карпенко.
"Альтернативою можуть бути карликові або штампові форми, декоративні кущі, які можуть прикрашати територію під лініями електропередач, наприклад, бузок, форзиція або спірея, але вони, висот повітряної лінії ніколи не досягнуть".
Модернізація електромереж
За словами Сергій Переверзи, наразі проводяться заходи з реконструкції повітряних ліній з використанням самоізольованих проводів.
"Торік в межах території області реконструювали 65 кілометрів ліній, в цьому році заплановано 75 кілометрів ліній. Дані лінії у разі падіння гілок, якщо дерево буде падати, то, відповідно, лінія все одно пошкодиться, тому що це сотні кілограм, але захист від падіння гілок буде".
Моніторинг стану зелених насаджень уздовж лінії електропередач
Проводяться огляди всіх повітряних ліній один раз на рік, говорить Сергій Переверза.
"Під час даних оглядів фіксуються всі дефекти, наявність порослих дерев в межах охоронних зон. Відповідно до цього і плануються графіки з розчищення трас на наступні періоди".
Читати ще
Читати ще
«Усе моє життя — експерименти»: як чоловік з Ніжина створив у себе вдома систему з альтернативних джерел енергії
Читати ще
Як бригада електромонтерів з Прилуччини ремонтувала мережі у щойно розмінованій Снігурівці на Миколаївщині