За інформацією: Суспільне Чернігів.
Колаж, на якому зображені будівля Чернігівська ОВА та чоловіки. Getty Images/Суспільне Чернігів
Начальник обласної військової адміністрації В'ячеслав Чаус 20 січня 2025 року видав розпорядження, яким затвердив регіональні критерії для визначення підприємств, що є ключовими для забезпечення потреб територіальних громад Чернігівщини в умовах особливого періоду. Отримання такого статусу дозволяє забронювати до 50% від загальної кількості військовозобов'язаних працівників.
Про це у коментарі Суспільному повідомив перший заступник голови Чернігівської обласної державної адміністрації Костянтин Мегем.
За його словами, затверджені критерії не нові, після погоджень з Міністерством оборони і з Міністерством економіки, їх кількість зменшили. Раніше було вісім критеріїв, зараз їх стало шість.
Як повідомив Мегем, серед основних змін — це виключення критерію щодо підприємства, яке надавало послуги для ЗСУ та силовим структурам за договорами субпідрядуДоговір субпідряду — це угода між основним підрядником (генеральним підрядником) та субпідрядником, що регулює умови виконання частини робіт, визначених у головному договорі підряду..
Також виключили критерій про те, що підприємство має бути виробником критично необхідної продукції, виконувати роботи та надавати послуги для територіальної громади, що мало підтверджуватися відповідними довідками громад і районних військових адміністрацій.
"Один критерій ми об'єднали, це про те, що підприємство має бути зареєстроване у податкових органах Чернігівської області і здійснювати свою діяльність згідно з кодами КВЕД (кодами класифікації видів економічної діяльності, — ред). Це став один критерій, раніше він був поділений на два. Також було уточнення стосовного обсягу іноземних інвестицій для підприємств, це не менше 50 тисяч доларів США, і стосовного обсягів експорту. І уточнення, що продукція власного виробництва має бути не менше 3% від загального обсягу реалізованої продукції".
При зменшенні кількості критеріїв для отримання статусу підприємством критично важливого, відповідно, зазначає перший заступник голови, зменшилась і кількість прохідних критеріїв для підприємств.
"Раніше потрібно було підприємству набрати чотири критерії, зараз достатньо набрати два. А якщо підприємство ще є і великим платником податків до місцевих бюджетів Чернігівської області, (тобто сплачено за останній звітний рік не менше 10 мільйонів гривень), то тоді підприємство визначається лише за тим одним критерієм".
Як зауважує Костянтин Мегем, на сьогодні, підприємство для того, щоб отримати статус критично важливого, має відповідати як мінімум двом загальнонаціональним, і одному і більше регіональним критеріям.
"Щодо загальнодержавних критеріїв, там є обов'язковим, щоб у підприємства не було заборгованості, сплата податків, ЄСВ. І заробітна плата не менше 20 тисяч гривень (для заброньованих працівників, — ред.)".
Оцей останній критерій, за словами Мегема, може вплинути на зменшення кількості критично важливих підприємств в регіоні.
"Оскільки для Чернігівської області це досить висока заробітна плата. Відповідно, не всі підприємства зможуть підтвердити статус критично важливих. 20 тисяч для заброньованих працівників — це обов'язковий критерій згідно з постановою 76. Ми максимально зробили регіональні критерії доступними для підприємств, які працюють на Чернігівщині «в білу» оплачують податки до всіх рівнів місцевих бюджетів".
Станом на 23 січня 2025 року на Чернігівщині нараховувалося 339 підприємств зі статусом критично важливих. Як розповів Мегем, наразі вісьмом підприємствам підтвердили цей статус.
"Ми розпочали у цьому році роботу комісії, розглядаємо саме комунальні підприємства і в нас вже вісьмом підтвердили статус критично важливих і 13 ще на розгляді. Для комунальних установ, в принципі нічого не змінилося, головне, щоб не було заборгованості щодо податків. Для них залишили рівень заробітної плати на рівні 12 229 гривень. Таких підприємств близько 100. Решта підприємств подають звіти за четвертий квартал, і все буде залежати від критерію по заробітній платі".
Основні критерії відбору згідно з розпорядженням начальника Чернігівської ОВА:
Для підтвердження відповідності критеріям, підприємства повинні надати довідки про кількість працівників, обсяги сплачених податків, дані про економічну діяльність та інші документи.
Критично важливі підприємства Чернігівщини
Нагадаємо, станом на 1 жовтня 2024 року, відповідно до розпоряджень Чернігівської обласної військової адміністрації, 372 підприємства області мали статус критично важливих. На 27 листопада їх налічувалось 348, з яких 115 підприємствам підтвердили статус критично важливого.
А з 15 жовтня розпочали аудит щодо рішень з визнання підприємств критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Також призупинено подачу нових списків на бронювання працівників.
Раніше у коментарі Суспільному начальник Чернігівської ОВА В'ячеслав Чаус розповів, що в області фіксують підробки документів та недотримання відповідного рівня заробітної плати в процесі аудиту рішень з визнання підприємств критично важливими.
"Такі випадки передаються до правоохоронних органів. На сьогодні, в принципі, я думаю, що протягом цього тижня уже буде ухвалене рішення комісією і направлені відповідні звернення до Міністерства економіки щодо відкликання броні у таких підприємств. Стосовно тих підприємств, яким критерії критичності давала обласна адміністрація, то вони не носять масового характеру".
У коментарі Суспільному радник начальника Чернігівської ОВА Андрій Подорван розповідав, що станом на 14 жовтня на Чернігівщині понад 1 000 підприємств, установ та організацій визнані критично важливими. З них Чернігівська обласна військова адміністрація внесла до цього списку 377 підприємств, решта заброньовані через профільні міністерства.
9 жовтня видання The Page опублікувало текст рішення уряду, який до 15 листопада призупинив дію деяких положень щодо визначення критично важливих підприємств.
У документі зазначається, що до 15 листопада планується проведення аудиту рішень про визначення критично важливих підприємств та організацій. Результати перевірок має проаналізувати Мінекономіки й до 20 листопада поінформувати уряд.
Європейська правда з посиланням на власні джерела повідомила, що рішення прийняли через те, що президент України Володимир Зеленський обурився бронюванням від мобілізації 1,5 мільйона людей.
Що відомо про бронювання
Кабінет міністрів України оновив критерії бронювання військовозобов'язаних та критерії для отримання підприємств для отримання статусу критичності. Зокрема з 1 грудня 2024 року усі бронювання будуть здійснюватися через застосунок "Дія". Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів.
Зазначається, що бронювання військовозобов’язаних здійснюватиметься через "Дію" за електронними списками, а щоб отримати статус "критично важливого", підприємству необхідно надати довідку про відсутність боргів із податків і внесків до бюджету.
Крім того, державні та комунальні підприємства зобов’язані платити працівникам не менше середньої зарплати за IV квартал 2021 року (за даними Держстату — ред.), а приватні підприємства мають забезпечувати зарплату заброньованому працівнику не менше 2,5 мінімальних зарплат.
Також при врахуванні потреб територіальних громад статус критично важливого підприємства узгоджуватиметься з Мінекономіки та Міноборони. Органи, які визначають підприємства критично важливими, будуть зобов’язані моніторити, їхню відповідність критеріям щокварталу.
Новий порядок щодо бронювання діятиме з 1 грудня, а для всіх, хто вже має відстрочки, буде перехідний період на нові умови до 28 лютого.
Нагадаємо, у грудні 2024 року на Чернігівщині 14 підприємств позбавили статусу критично важливих. Відповідні рішення ухвалила Чернігівська ОВА за результатами проведеного аудиту, який тривав з початку жовтня і до 15 листопада.
***
Допоможіть нам стати кращими, розповівши про свій досвід користування сайтом Суспільного. Пройдіть це коротке опитування, воно займе до п'яти хвилин вашого часу. Дякуємо!
Читати ще
Читати ще
На Чернігівщині спецкомісія проводить аудит рішень щодо визнання підприємств критично важливими