До чинного законодавства України і нормативно-правових актів щодо правового та соціального захисту військовослужбовців Збройних сил України, осіб, мобілізованих до ЗСУ, та членів їхніх сімей за період воєнного стану внесені зміни. Загалом Міністерство у справах ветеранів проаналізувало шість законів та понад 180 підзаконних актів. Також напрацьовуються нові законопроєкти. Протягом п’яти місяців ухвалені п’ять законопроектів стосовно статусу учасників бойових дій (зокрема бійців територіальної оборони і добровольчих формувань територіальних громад). Запроваджена нова категорія – члени родини загиблих (померлих) захисників України. Не всі захисники та їхні родичі обізнані з поправками і доповненнями до чинного законодавства. Про соціальні виплати й пільги розповідає Олександр КРАСНОГОР, юрист, голова Асоціації правознавців Чернігова.
Медична допомога і реабілітація
Відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»: «Соціальний захист військовослужбовців – діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної,часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості,а також в інших випадках, передбачених законом».
У березні й квітні 2022 року також додані кілька пунктів. Зокрема, статтю 11 «Право військовослужбовців на охорону здоров’я та медичну допомогу» доповнено положенням про безоплатну психологічну допомогу. Особи, «які звільняються або звільнені з військової служби з числа ветеранів війни, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, члени сімей таких осіб, члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, визначені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» мають право на безоплатну психологічну допомогу».
Доповнення від 1 квітня 2022 року стосується лікування та реабілітації військовослужбовців за кордоном: «У період дії воєнного стану військовослужбовці, які брали безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів, можуть бути направлені відповідно до висновку військово-лікарської комісії для подальшого надання їм медичної допомоги або проведення медико-психологічної реабілітації до медичних закладів, розташованих за межами України».
За нагороди – додаткові виплати
Додаткові виплати отримають військові Збройних сил України, відзначені державними нагородами, з 1 січня 2023 року. Законопроєкт «Про грошове забезпечення деяких категорій громадян» (№7141) передбачає щомісячну грошову винагороду громадянам, які мають особливі заслуги перед Україною та брали безпосередню участь у захисті суверенітету та територіальної цілісності нашої країни, а також члени сімей загиблих громадян з числа таких осіб. Виплати отримуватимуть Герої України (у розмірі трьох мінімальних зарплат).
Кошти у розмірі однієї заробітної плати (у розрахунку на місяць на сім’ю) передбачені членам сімей померлих або нагороджених посмертно осіб, яким присвоєно звання Героя України з врученням ордена Золота Зірка, лицарів ордена Богдана Хмельницького трьох ступенів (повні лицарі), кавалерів ордена «За мужність» трьох ступенів (повні кавалери) та нагороджених орденом княгині Ольги трьох ступенів.
Мобілізовані урівняні в правах
Військовозобов’язані, що стали до лав ЗСУ та інших військових формувань під час мобілізації набувають статусу військовослужбовців. А отже на них поширюються всі права та пільги, передбачені Законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей», Кодексом законів України про працю та іншими нормативно-правовими актами. Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне (продовольче, речове) та грошове забезпечення згідно з постановами Кабінету міністрів України.
Зокрема, в умовах воєнного стану виплачується додаткова винагорода розміром 30 тисяч гривень у розрахунку на місяць або 100 тисяч гривень, якщо військовослужбовець бере безпосередню участь у бойових діях або перебуває в районі ООС, пропорційно до часу участі в бойових діях чи заходах ООС.
Мобілізовані у разі наявності підстав можуть отримати статус учасника бойових дій, який надаватиме пільги та гарантії, передбачені статтею 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та інших нормативно-правових актах. Серед них – пільги на житлово-комунальні послуги, проїзд, санаторно-курортне лікування, отримання земельних ділянок.
Статус особи з інвалідністю
Постановою №783 уряд вдосконалив порядок надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та члена сім’ї захисника чи захисниці України. Унормовано порядок надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни добровольцям Сил територіальної оборони, Збройних сил України та особам, які входили до добровольчих формувань територіальних громад.
Постановою затверджено вміст та вигляд посвідчення для членів сімей загиблих захисників і захисниць України, а також доповнено перелік документів, необхідних для отримання відповідного статусу. Передбачені пільги дітям загиблих осіб.
З 9 липня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування військовим збором грошового забезпечення військовослужбовців та інших осіб, які беруть безпосередню участь в бойових діях в умовах воєнного стану». Військовослужбовців ЗСУ, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших законних військових формувань звільнили від сплати військового збору на період їхньої безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі й стримування збройної агресії рф.