За інформацією: Суспільне Чернігів.
Колаж з фото подій квітня 2024 року. Суспільне Чернігів
17 квітня 2024 року війська РФ завдали ракетних ударів по Чернігову. В результаті російської атаки 18 людей загинули, 78 — поранені, з них четверо дітей. Також у квітні стало відомо про затримання керівника військово-лікарської комісії Чернігівської області Віктора Лугіна. Його затримали в рамках розслідування справи Ігоря Кодовбецького — колишнього очільника Чернігівської обласної ВЛК, в якого під час обшуків знайшли 1 мільйон доларів. Про ці та інші події квітня детальніше розказуємо у матеріалі.
Ракетний удар по Чернігову 17 квітня
Росіяни 17 квітня вдарили по Чернігову трьома крилатими ракетами "Іскандер".
Приміщення готелю, після ракетного удару росіян. Суспільне Чернігів
Як згодом стало відомо, росіяни влучили у непрацюючий готель, що неподалік Національного університету "Чернігівська політехніка". В результаті російської атаки 18 людей загинули, 78 — поранені, з них четверо дітей. Пошкоджень зазнали навчальний заклад, 28 багатоповерхівок та понад 500 квартир.
Також за інформацією поліції Чернігівської області, за добу надійшло понад 300 заяв від чернігівців, чиї помешкання та майно пошкоджене чи зруйноване внаслідок російського удару.
Читати ще
Читати ще
Ракетний удар по драмтеатру в Чернігові: звідки запускали «Іскандер-К» та чи було це воєнним злочином росіян
18 квітня на місці прильотів завершили пошуково-рятувальну операцію. Цей день у Чернігові оголосили Днем жалоби .
Одна з крилатих ракет "Іскандер", якими російські війська вдарили по Чернігову 17 квітня, виготовлена не раніше кінця травня 2023 року. Про це свідчила одна з деталей ракети, яку зафіксували журналісти Суспільного на місці події, з датою виробництва — 30.05.2023.
Обстріли прикордоння Чернігівщини із загиблими та пораненими
9 квітня російські війська двічі обстріляли прикордонну Семенівку, що на Чернігівщині. Тоді загинула викладачка музичної школи, двоє чоловіків потрапили у лікарню, пошкодило зо два десятки будинків у центрі міста та горів притулок для собак. Як розповів тоді Суспільному міський голова Сергій Деденко, росіяни били з "Градів" та з артилерії.
Читати ще
Читати ще
Загинула викладачка музшколи, двоє чоловіків — у лікарні: наслідки обстрілу Семенівки, яка двічі за день була під вогнем
13 квітня війська РФ атакували цивільний автомобіль, який їхав автодорогою між селами Новгород-Сіверської громади. В результаті обстрілу загинув чоловік. За інформацією правоохоронців, місцевий житель був 1990 року народження. Він віз продукти до віддалених прикордонних сіл. Внаслідок обстрілу легковий автомобіль загорівся, а чоловік зазнав смертельних поранень. За інформацією начальника ОВА В'ячеслава Чауса, цивільну автівку, в якій загинув чоловік, росіяни уразили FPV-дроном.
15 квітня у прикордонній громаді на Чернігівщині на вибуховому пристрої підірвався автомобіль Чернігівського району електромереж. Двоє людей травмувалися.
На прикордонні Чернігівщини підірвався автомобіль РЕМ. АТ «Чернігівобленерго»
За інформацією АТ "Чернігівобленерго", машина оперативно-виїзної бригади Ріпкинської дільниці Чернігівського РЕМ підірвалася о 05:50 на міні між селами Вербівка та Аткильня Добрянської територіальної громади. В результаті підриву автомобіль згорів. Травмувалися чоловіки 1976 та 1973 років народження.
Електромонтер-водій Володимир Фещенко повернувся на роботу 26 липня. Його напарник Максим Чередниченко у вересні, бо отримав більш тяжкі травми.
18 квітня у Новгород-Сіверському районі росіяни атакували дронами цивільний автомобіль хлібокомбінату. Обстріл стався в момент, коли водій зупинився біля місцевого магазину, щоб доставити хліб. За повідомленням поліції, внаслідок вибухів водій 1994 року народження отримав контузію легкого ступеня. Автомобіль та приміщення магазину пошкоджені. За цим фактом слідчі відкрили кримінальне провадження за статтею порушення законів та звичаїв війни.
Правоохоронці затримали голову ВЛК Чернігівської області Віктора Лугіна
4 квітня співробітники СБУ затримали керівника військово-лікарської комісії Чернігівської області. Мова про Віктора Лугіна, якого затримали в рамках розслідування справи Ігоря Кодовбецького — колишнього очільника Чернігівської обласної ВЛК, в якого під час обшуків знайшли майже один мільйон доларів США готівкою та понад 22 тисячі євро. Його підозрюють в організації схеми ухилення від мобілізації та нелегального виїзду за кордон чоловіків призовного віку.
5 квітня Деснянський районний суд відправив Віктора Лугіна під варту без права внесення застави.
Віктор Лугін у суді. Суспільне Чернігів
Затримані у справі зі схеми ухилення від мобілізації голова ВЛК Чернігівської області Віктор Лугін та його попередник Ігор Кодовбецький, якого слідство називає організатором, пропонували військовозобов'язаному чоловіку з Чернігова оформити діагноз епілепсії чи виразки для зняття його з військового обліку та виїзду за кордон. Про це стало відомо в ухвалі суду щодо обрання запобіжного заходу голові ВЛК Чернігівської області. В ухвалі суду йдеться, що контактувати з чоловіком та надавати йому інструкції з проходження ВЛК мав Ігор Кодовбецький, який особисто отримував від чоловіка хабар у 5 000 доларів США, з яких Лугіну він віддав 800.
Лугін мав контролювати та сприяти проходженню ВЛК військовозобов'язаними, усувати будь-які перешкоди, впливати на лікаря-терапевта, щоб він підтвердив чоловіку діагноз, якого у нього фактично не було, аби визнати його непридатним до військової служби за станом здоров`я, з виключенням з військового обліку. На початку січня 2024 року Кодовбецький зустрівся з військовозобов'язаним та передав йому виписку-епікриз з історії хвороби та рентгенівський знімок з його анкетними даними.
Пізніше, за результатами ВЛК військовозобов'язаний отримав довідку, відповідно до якої його визнали непридатним до військової служби, з виключенням з військового обліку за станом здоров`я у зв`язку з виразковою хворобою.
Читати ще
Читати ще
Епілепсія чи виразка: голова ВЛК Чернігівщини і його попередник давали ухилянту вибір діагнозу для виключення з обліку
Віктор Лугін під час одного із судових засідань повідомив, що на записах правоохоронців, які є доказами у справі, голоси фігурантів справи змінені. Також він розповів, що займався систематизацією документів і передавав їх далі на розгляд столичної комісії, яка остаточно вирішувала питання непридатності призовників. Тож учасником злочинної групи себе не вважає.
Лугіну загрожує до 10 років тюрми.
Згідно з декларацією Віктора Лугіна, про нього відомо, що до цього він працював на посадах старшого офіцера військово-медичної служби в одній з військових частин та начальника медичного пункту 5-го окремого полку зв'язку.
У декларації за 2023 рік він вказав, що володіє 20 000 м2 у селі Ловинь Ріпкинської громади. Також він отримав за рік 556 762 гривень зарплатні в обласному ТЦК та СП.
Заплатив 1 млн грн застави за підозру в отриманні хабаря
За підозрою в отриманні хабаря затримали начальника територіального сервісного центру в Чернігівській області. За інформацією департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, чоловіка затримали одразу після передачі йому 10 тисяч гривень хабаря.
Затримали начальника ТСЦ у Чернігівській області. Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України"Начальник ТСЦ особисто керував корупційними процесами закладу – погоджував суми за купівлю посвідчень водія та надавав вказівки, яким співробітникам і скільки грошей потрібно віддати майбутнім водіям. За його схемою, працівники мали брати неправомірну вигоду з майбутніх водіїв, а якщо відмовлялися виконувати настанови – ризикували бути звільненими. Керівнику мали надавати гроші за кожен успішно складений теоретичний та практичний іспит з водіння авто", — йдеться у повідомленні.
Підозрюваним в отриманні хабаря у розмірі 10 тисяч гривень виявився начальник Територіального сервісного центра № 7442 у Прилуках Олександр Полторак. Таку інформацію на запит Суспільного надали в Регіональному сервісному центрі МВС у Чернігівській області.
"5 квітня 2024 року у приміщенні територіального сервісного центру в Прилуках, на підставі відповідної ухвали суду, провели обшук в рамках кримінального провадження", — йшлося у повідомленні.
За інформацією Регіонального сервісного центру МВС, Олександру Полтораку повідомили про підозру в одержанні неправомірної вигоди, поєднаному з вимаганням (ч. 3 ст. 368 КК України) та обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення застави в розмірі одного мільйона гривень.
Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років.
Полторак 8 квітня вніс заставу та вийшов із СІЗО.
Онлайн-сесії Чернігівської міськради — незаконні
11 квітня Чернігівський окружний адміністративний суд України ухвалив рішення про визнання протиправним та нечинним рішення Чернігівської міськради про можливість проведення дистанційних (онлайн) засідань сесій. Про це йдеться у відповідному рішенні суду, яке опублікував позивач у цій справі та помічник депутатки міськради Марини Семененко — Олександр Гашпар на своїй Facebook-сторінці.
За його словами, саме рішення внесли й розглянули у міськраді з порушенням процедури, передбаченої регламентом. А самі зміни до регламенту, якими передбачалася можливість проведення дистанційних засідань сесій, не відповідають вимогам нормативно-правових актів вищої юридичної сили.
У коментарі Суспільному виконувач обов'язків міського голови Олександр Ломако розповів, що у міськраді планують подавати апеляцію на це рішення суду.
За словами Ломака, в Чернігові онлайн-сесію провели один раз 24 листопада 2023 року, коли "розглядали термінове питання щодо забезпечення населення газом". Депутати тоді ухвалили два рішення: виділили майже 27 мільйонів гривень на заробітні плати освітянам та 71 мільйон для забезпечення роботи й виплати зарплат комунальному підприємству "Теплокомуненерго".
У серпні шостий апеляційний адміністративний суд відхилив апеляційну скаргу Чернігівської міської ради та залишив у силі рішення про визнання протиправним та нечинним рішення міськради про можливість проведення дистанційних (онлайн) засідань сесій.
Батьки загинули, дівчинка самотужки вибралася з авто
Внаслідок падіння дерева на автівку в Новгород-Сіверському районі 3 квітня загинуло подружжя, яке сиділо на задньому сидінні. Їхня 10-річна донька вибралася самотужки з понівеченої машини. Подія сталася на дорозі між селами Полюшкине і Чайкине.
На Чернігівщині через падіння дерева на авто загинуло двоє людей. ФОТО: Андрій Анікієнко
Про це в коментарі Суспільному повідомив Чайкинський староста Василь Шавша. За його словами, всі пасажири, а їх в автівці було четверо, приїжджі. Вони їхали у Костобобрів.
"Водій — місцевий, житель села Карабани, 1965 року народження, його забрали в лікарню до Новгорода-Сіверського. Був порив вітру, машина їхала, там така роздвоєна сосна, відламалась половинка, і дерево в момент руху машини впало прямо на машину", — розповів староста.
Подружжя загинуло на місці одразу, їх доньці вдалося вибратися, каже Шавша. Як йому передала місцева медикиня, що оглянула дитину, дівчинка була в шоковому стані. За словами директорки Новгород-Сіверської міської лікарні Оксани Черненко, до них у медзаклад доставили водія та пасажира. Попередньо стан обох чоловіків був важкий.
Перший суд за 2,5 роки у справі загибелі айтівців у комплексі "Бреч"
29 квітня, через понад 2,5 роки після загибелі Владислава Каснера та Євгенія Іванова у "Бречі", у Корюківському районному суді мало бути перше засідання. На нього приїхали родичі загиблих і обвинувачені. Але засідання так і не відбулося, бо суддя написав заяву про самовідвід.
Як розповіла тоді дружина загиблого Владислава Каснера Катерина, розслідування цієї справи затягнулось майже на три роки.
В Чернігівському райсуді 5 липня під час розгляду справи про загибель айтівців у комплексі "Бреч" сторона захисту попросила про відвід судді. Сюди справу перенесли з Корюківського районного суду, де перед цим сторона обвинувачення заявляла про відвід трьох суддів.
Суд у справі загибелі айтівців у комплексі «Бреч». Суспільне Чернігів
29 листопада на підготовчому засіданні у Чернігівському районному суді родичі загиблих в комплексі відпочинку "Бреч" айтівців заявили цивільні позови до комплексу. Вони вимагають відшкодування матеріальної та моральної компенсації від "Бречі". За словами представниці потерпілих Оксани Коваленко-Зеленої, п'ятеро родичів загиблих вимагають по 10 мільйонів гривень компенсації кожному, один — вісім мільйонів гривень, і ще один потерпілий — п'ять мільйонів гривень.
Підозрюваними у справі щодо загибелі двох айтівців у туристично-готельному комплексі "Бреч" є колишній директор та інженер-енергетик.
Їм обрали запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
Читати ще
Читати ще
У справі загибелі айтівців у комплексі «Бреч» знову попросили про відвід судді, цього разу Чернігівського райсуду
Зазначимо, що товариство з обмеженою відповідальністю "Племінне Господарство «Бреч»" входить до туристично-готельного комплексу "Бреч". Згідно з даними аналітичної системи YouControl, кінцевим бенефіціаром обох компаній є Анатолій Бондар, який помер у вересні 2023 року.
Виходячи з даних платформи для роботи з відкритими даними Опендатабот, попереднім директором ТОВ "ПГ «Бреч»" був Володимир Смаглюк. За інформацією, оприлюдненої на сайті Судової влади України, саме він і фігурує у справі, як обвинувачений.
Нагадаємо, працівники однієї з IT-компаній міста, Владислав Каснер та Євгеній Іванов, потонули на очах у свідків 15 серпня 2021 року. На той момент загиблим було 26 і 29 років.
Вони загинули на території туристично-готельного комплексу "Бреч". Їх уразило струмом в озері, на дні якого був електричний насос для штучного водоспаду.
Обох хлопців реанімували близько години, але безрезультатно. Євгеній Іванов провів у воді сім хвилин, його дістав охоронець комплексу.
Мобільна аптека на Чернігівщині
На Чернігівщині 4 квітня 2024 року запрацювала мобільна аптека. Проєкт стартував у Михайло-Коцюбинській громаді. Першими послугою мобільного аптечного пункту скористалися чотири села: Пакуль, Мньов, Левковичі та Зайці.
Люди купують ліки в мобільному аптечному пункті. ФОТО: Чернігівська обласна рада
Департамент інформдіяльності на сайті Чернігівської ОВА повідомляв, що в Чернігівському регіоні сформовано 38 маршрутів, якими буде курсувати мобільна аптека.
Заповідник "Чернігів стародавній" залишився без керівника
13 квітня 2024 року був останнім робочим днем в.о. генерального директора НАІЗ "Чернігів стародавній" Андрія Лісового. Це пов'язано з тим, що він вийшов на пенсію. Про це Суспільному розповів тодішній заступник гендиректора з економічної діяльності та загальних питань НАІЗ "Чернігів стародавній" Володимир Хомич, який до Лісового очолював заповідник.
Виконувачем обов’язків гендиректора заповідника Андрія Лісового Міністерство культури та інформаційної політики України призначило 18 квітня 2023 року.
За час, коли Лісовий керував заповідником, "Чернігів стародавній"повернув із незаконного користування Чернігівської єпархії Української Православної Церкви (Московського патріархату) низку об’єктів на території Троїцько-Іллінського монастиря, які перебувають на балансі заповідника.
"Повернули із духовної окупації ще частину наших пам’яток національного значення, які є власністю держави й перебувають на балансі Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній». Мова про Троїцький собор XVII століття, дзвіниця Троїцького монастиря, Введенська церква, північно-східні келії, південні келії, південно-західні келії, будинок архієрея, в якому перебуває регентська школа", — розповідав тоді Лісовий.
Окрім того, "Чернігів стародавній" повернув із користування УПЦ (МП) Іллінську браму, мури з брамами та баштами, а також ризницю Спасо-Преображенського собору на Валу, де проводили обряд хрещення.
Читати ще
Читати ще
«Повернули з духовної окупації»: заповідник «Чернігів стародавній» повернув низку об’єктів з користування УПЦ (МП)
Нагадаємо, у березні 2023 року управління Чернігівської єпархії УПЦ зверталося до суду із вимогами зобов’язати Національний архітектурно-історичний заповідник "Чернігів Стародавній" продовжити договори безоплатного користування пам’яткою архітектури національного значення, зокрема, Спасо-Преображенським собором та комплексом споруд пам’яток архітектури національного значення Троїцького монастиря, які є державною власністю. Тоді представники УПЦ наполягали на тому, що мають право на безоплатне користування храмами, посилаючись на Закон України "Про свободу совісті та релігійні організації". У Чернігівської єпархії термін оренди об'єктів закінчився ще восени 2021 року. Влітку минулого року комісія Мінкульту почала дослідження низки пам’яток архітектури, серед яких найдревніші православні храми Чернігова, якими користується УПЦ (МП). За висновками комісії, частину цих об’єктів довели до неналежного стану.
Новим генеральним директором Національного архітектурно-історичного заповідника "Чернігів стародавній" стала Наталія Реброва. 20 травня її у Чернігові представив колективу т. в. о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.
Тяжкопоранений Віталій Шумей почав говорити короткими фразами
Командир зенітно-ракетного комплексу Віталій Шумей, який отримав поранення голови на Донеччині, заговорив короткими фразами та намагається робити це більш зосереджено. Боєць відновлюється у реабілітаційному центрі "Модричі" Львівської області. Про це у коментарі Суспільному розповів батько Віталія Сергій Шумей.
Віталій Шумей. Фото з Фейсбук-сторінки Ірини Тимофєєвої
У листопаді 2023 року Віталій Шумей з батьком повернулися з лікування в Іспанії до України на відновлення у реабілітаційному центрі "Модричі" Львівської області. Сергій Шумей зізнається, тут їм із сином краще.
Реабілітацію Віталія Шумея фінансує ФК "Шахтар". Батько розповідає, що у клубі пообіцяли, що робитимуть це допоки поранений військовий потребуватиме допомоги.
З березня 2023 року Віталій не отримує заробітної плати і досі не має статусу людини з інвалідністю, розповів батько військового Сергій Шумей. На сьогодні ситуація з виплатами не змінилася.
Нагадаємо, Віталій Шумей у серпні 2022 року під Авдіївкою зазнав мінно-вибухової травми та перелом черепа з обох сторін. Чоловік втратив можливість пересуватися, говорити та самостійно їсти. Переніс три операції на голові, лікувався у Дніпрі, Києві, потім у Чернігові. Поруч із бійцем весь час перебував батько, який читав йому вголос книжки та повідомлення від людей з побажаннями одужати.
Після сюжету про Віталія Шумея, який вийшов на Суспільному, допомогу бійцю запропонував футбольний клуб “Шахтар”. Він взяв на себе всі витрати з лікування та реабілітації бійця.
18 березня 2023 року командира зенітно-ракетного комплексу реанімобілем доставили на лікування до Іспанії. Дорога до Барселони зайняла майже 40 годин. Транспортування поранений Віталій переніс без ускладнень. У лікарні за кордоном бійця прооперували. На реабілітацію в Україну він повернувся у листопаді 2023 року.
Читати ще
Читати ще
Березень-2024 на Чернігівщині: суд за бюджет Чернігова, вирок росіянам у справі Ягідного, новий керівник ТЦК