За інформацією: Суспільне Чернігів.
Вулиця імені Леоніда Кучми у селі Чайкине на прикордонні Чернігівщини. Суспільне Чернігів
За часів його президентства в селі розбудували інфраструктуру. Побудували нові адмінбудівлі, медпункт, клуб, школу, дитячий садок. Була зведена церква святої Параскеви — так звали матір Кучми.
"Він не забував своє рідне село, кожного року приїжджав, а коли почалась повномасштабна війна він уже не приїжджає", — каже староста.
Від Чайкиного до російського кордону — дев'ять кілометрів. До повномасштабного вторгнення, за словами старости, в селі проживало 300 людей. Після — виїхало приблизно 130. Школярі навчаються онлайн. Закрита і церква, бо після обстрілів священник виїхав.
Наслідки влучання російських «шахедів» у будинок в Чайкиному на прикордонні Чернігівщини. Суспільне Чернігів
У єдиний в селі багатоквартирний будинок, збудований у 2004 році, у вересні 2023 року влучили два "шахеди".
На першому поверсі була квартира Олени Магоні, продавчині місцевого магазину.
Олена Магоня. Суспільне Чернігів"Проживало нас тут троє: я і двоє синів. Молодший виїхав у Чернігів, винаймає житло, а старший з маленької дитиною у Новгороді-Сіверському теж винаймають житло. А я тут, теж живу на квартирі".
У будинку було 24 квартири, тут проживало близько півсотні людей, в основному молоді сім’ї з дітьми. Всі ці люди тепер без власного житла. Більшість стали вимушеними переселенцями. Нині, за словами старости, у всьому Чайкиному залишилось 168 жителів.
Староста Чайкиного Василь Шавша. Суспільне Чернігів"На сьогодні цей будинок ремонту не підлягає. Проблема в тому, що люди, які проживали в цьому будинку, вони приватизували свої квартири, але площі загального користування – це сходи, коридори, сам дах – вони не були приватизовані", — каже староста.
Після втрати житла люди отримали допомогу.
Наталія Міненко. Суспільне Чернігів"Кому 250, кому 270, кому тисяча, кому 700 гривень – від міської ради. Від держави ми взагалі нічого не отримували. Ми подалися всі через Дію на єВідновлення, але на зараз просто призупинені наші заявки, всіх людей", — каже переселенка з Чайкиного Наталія Міненко.
Пенсіонерка Марія ходить до Чайкиного за продуктами з сусідніх Карабанів, що за півтора кілометра звідси.
Пенсіонерка Марія. Суспільне Чернігів"Там магазин був, тепер закрили. Возили хліб – теж заборонили, не возять. І оце бідній мені у 80 років доводиться сюди приходити по хліб".
Марія Полюшко одна з найстарших жителів Чайкиного. Їй 80 років. Жінка на шість років молодша за Леоніда Кучму. Згадує, він ходив до школи разом з її старшою сестрою.
Марія Полюшко. Суспільне Чернігів"І казала, ми говоримо, говоримо – нам двійка, а Кучма два слова важких скаже – йому п’ять. На аркуші задачі ті, контрольну, розв’язуємо-розв’язуємо цілий урок, а він за п’ять хвилин розв’язав, поклав зошита і його виганяли через те, що в нього всі намагались запитати. Голова в нього працювала добре", — говорить жінка.
За її словами, у селі спорожніли тепер багато хат. Староста Василь Шавша каже, Леонід Кучма всі роки після повномасштабного вторгнення цікавиться ситуацією в селі.
"Через представника ми кожного разу підтримуємо зв'язок. Він каже, що хоче приїхати, побачити, але це вже коли закінчиться війна".
Читати ще
Читати ще «Воно прилетіло й стелю пробило»: подробиці удару «Шахедами» по селу на Чернігівщині, де народився Леонід Кучма