На жаль, кривава війна в нашій державі триває. І вона впливає на життя кожного українця та на події, які відбуваються. І вже очевидно, що події сучасної російсько-української війни у майбутньому посядуть центральне місце в новітній історії Української держави та, можливо, навіть Європи.
У сучасному житті музеї варто розглядати не лише як місце для дозвілля чи місце, де зберігаються й експонуються предмети, але і як місце для спільного проживання та набуття досвіду й збереження пам’яті. Пам’яті про захисників, про пережиті історичні моменти. І осмислення цих моментів, чому так відбувається.
«Тому, власне, і виник задум створити проєкт «Лютий», що міг би, скажімо, допомогти музею поновити дослідницьку роботу з метою комплектування фондів, тобто музеєфікувати події гарячої війни в контексті подій березня-квітня 2022 року.
Це перший блок музеєфікації цих подій, а інший, другий, блок – це меморіалізація героїчної боротьби українського народу та безпосередньо наших захисників Прилуцького району», – в коментарі для ЧЕЛАЙН зазначила Тетяна Зоць, директор Прилуцького краєзнавчого музею ім. В.І. Маслова.
До речі, проєкт ініціювали музей і громадська організація «Прилучани особливі». Проєкт був поданий до Українського культурного фонду й здобув підтримку: фінансування в розмірі 300 тисяч гривень.
«У межах проєкту ми запланували дослідницькі експедиції 12 населеними пунктами Прилуцького району, які були частково окуповані й потім уже деокуповані. Зокрема, це Парафіївська, Ічнянська, Сухополов’янська і Срібнянська громади. Відповідно, в межах цих експедицій ми мали на меті задокументувати свідчення очевидців подій гарячої війни лютого 2022 року. Здійснювалася відеофіксація, відзнято 27 коротких відеосюжетів від 5-7 до 10 хвилин. Респондентами були місцеві жителі», – розповіла Тетяна Зоць.
.