За інформацією: Суспільне Чернігів.
БпЛА «Молнія». Пропагандистські ЗМІ
Російські військові дедалі частіше використовують дрони літакового типу "Молнія" для ударів по прикордонню Чернігівщини. Про такі атаки йдеться у щоденних зведеннях прикордонників. Так, для прикладу, 21 квітня армія РФ атакувала "Молнією" лісозаготівельне підприємство у Семенівці. До цього, два дні поспіль — 14 і 15 квітня вони влучили по комерційному підприємству та пасажирському потягу на залізничному вокзалі у Семенівці. Зі слів начальника управління вибухотехнічної служби головного управління Національної поліції в Чернігівській області Володимира Сіренка, ударні БпЛА літакового типу "Молнія" російські війська почали запускати по Чернігівщині з кінця 2024-го, початку 2025 року.
Що це за дрони, який заряд вибухівки несуть, чим небезпечні та чому РФ почала їх використовувати — розповідаємо далі.
З чого складається "Молнія"
Володимир Сіренко розповів, що ці дрони є двох видів — "Молнія" і "Молнія-2".
"У «Молнії» один електродвигун, у «Молнії-2» — їх два і він може нести до 10 кілограмів вибухівки, в той час, як «Молнія» — до п'яти. Дальність польоту до 50 км/год «Молнії-2», в «Молнії» — 15-20 км/год".
Начальник управління вибухотехнічної служби Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Володимир Сіренко. З особистого архіву Володимира Сіренка
"Цей безпілотник складається з: трубки, моторчика, крил, акумулятора і польотних контролерів. У ньому також є камера. Вона може управлятися як оператором, так і автопілотом. Він не так швидко витрачає заряд енергії, наприклад, як FPV-дрон. Тому зараз його активно використовують російські війська".
Військовий оглядач Михайло Жирохов дрон літакового типу "Молнія" називає "дуже простим варіантом для росіян".
"Вони шукають заміну та підтримку для «шахедів». "Молнія" з'явився навесні 2024 року. Він складався з фанери та електродвигуна. Це було відпрацювання, і з початку 2025-го з'явився "Молнія-2". Але, це умовна назва. Як вони називаються у росіян, ми не знаємо".
Військовий оглядач Михайло Жирохов. ФОТО: Суспільне Чернігів
За словами Жирохова, складається такий дрон з двох металевих ферм (конструкцій, — ред.) обшитих фанерою.
"І цей другий тип він більш просунутий. Вони використовують на ньому протитанкову міну ТМ-62. Вона важить до 10 кілограмів, з них сім — це саме бойова частина".
"Це копійки для військової машини"
Собівартість "Молнії-2", каже Жирохов, три-чотири тисячі доларів.
"Якщо зважати, що «шахед» коштує 100 тисяч доларів, то це взагалі копійки для військової машини. Вони їх використовували масово на Харківському напрямку, тому що там відстань від кордону до обласного центру 30 кілометрів".
Зі слів вибухотехніка Сіренка, "Молнію" армія РФ почала запускати по Чернігівщині з кінця 2024-го, початку 2025 року. Для порівняння, каже він, на Харківщині та Херсонщині ці дрони використовують вже рік.
"Ми їздимо на ротації й бачили вже давно їх там. На Чернігівщині у нас були такі випадки, коли ми приїжджали на нерозірвані дрони «Молнія». Наприклад, взимку 2025-го у Городнянській громаді"
БпЛА «Молнія-2» у Городнянській громаді. З особистого архіву Володимира Сіренка
Частини БпЛА «Молнія-2». З особистого архіву Володимира Сіренка
Жирохов пояснює, що раніше у російських військових не було таких дронів, які б несли 10 кілограмів вибухівки.
"Проблема для них (росіян, — ред.) в тому, що його можна знищити або подавити засобами РЕБ. Але плюс для них, що дрон дешевий. Їх можна виробляти дуже багато, запускати багато, і якщо навіть РЕБ десь працює, то якийсь відсоток все одно долетить".
Чому армія РФ почала використовувати "Молнію" на прикордонні Чернігівщині та влучати, як до прикладу на лісгосппідприємство 22 квітня у Семенівці, військовий оглядач відповів наступне:
"Це пов'язано перш за все з тим, які частини вони (російські військові, — ред.) відводять на кордон. Якщо частина забезпечена «Молнією», то вони їх використовують. Для нас неможливо прикрити РЕБом всі об'єкти. Тим більше, що зараз росіяни використовують тактику, коли вони б'ють по всім об'єктам цивільної інфраструктури на прикордонні, і в тій же Семенівці. А для них — це дуже дешевий варіант. Вони ці міни беруть зі складів, сам дрон, умовно кажучи, зроблений з підручних засобів, і тому запускати їх можна до 100-200 штук".
Про "Молнію" та іноземні компоненти
ГУР МО України 10 грудня 2024 року писали, що у виробництві російських БпЛА "Молнія" використовуються компоненти виробництва КНР та деяких країн Заходу, зокрема, Швейцарії, США та Нідерландів.
"Це — ударний безпілотний літальний апарат літакового типу, що запускається зі спеціальної катапульти та наводиться на ціль оператором, як FPV-дрон. Окрім полювання на військові цілі, Росія використовує «Молнії» для терору мирного населення у наближених до лінії фронту містах та районах", — пише ГУР МОУ.
Частини БпЛА «Молнія». З особистого архіву Володимира Сіренка
Безпілотник, за їх даними, має маркування електродвигуна, польотного контролера, камери та більшості електронних компонентів відповідає китайським виробникам.
"Проте, китайські польотні контролери, як і багато інших плат різноманітної російської зброї, працюють на мікроконтролерах з маркуванням швейцарського виробника STMicroelectronics. Окрім цього, в платі управління двигуном використовуються перетворювачі з маркуванням американського виробника Vishay та конденсатори японського Rubycon", – йдеться у їх повідомленні.
Читати ще
Читати ще
БпЛА «Молнія», FPV-дрони літакового типу, скиди вибухівки: армія РФ атакувала прикордоння Чернігівщини