Музей Юрія Лисянського у Ніжині поповнився новими унікальними експонатами, пише MyNizhyn.
Колекція Меморіального музею українського навколосвітнього мореплавця Юрія Лисянського поповнилася новими цікавими музейними предметами.
«Завдяки вашій підтримці нам вдалося придбати: рукоятку з гардою офіцерської шпаги 1798 року (оригінал), музейну копію морського офіцерського кортика зразка 1803-1820-х рр., старовинний барометр 19 ст. (оригінал), друге (хронологічно, а за радянської доби – перше) видання книги Юрія Лисянського «Подорож навколо світу» (1947 р.)», – зазначають на сторінці музею у соцмережах.
Ці унікальні предмети є важливим надбанням на шляху створення нового музею, присвяченого життю та діяльності нашого видатного земляка, нащадка ніжинських козаків та навколосвітнього мандрівника Юрія Федоровича Лисянського.
Придбання цих антикварних предметів стало можливим за рахунок спільнокошту – добровільних пожертв друзів музею та шанувальників Юрія Лисянського!
У музеї щиро вдячні усім, хто долучився до збирання коштів, а також благодійникам, які побажали залишитися анонімними.
Довідка
Юрій Лисянський (1773–1837) – мореплавець, географ, океанограф, засновник вітчизняної наукової океанографії, капітан 1-го рангу.
Народився у Ніжині в родині священика. Його нащадки – з покозаченого шляхетного роду, засновники військової династії.
У 10-річному віці поїхав на навчання до Кронштадського морського кадетського корпусу, у 15 років отримав свій перший офіцерський чин та був направлений на службу до ескадри для участі у російсько-шведській війні 1788–1790 років.
У 20-річному віці вирушив на практику до Великої Британії, де служив 6 років на британському флоті – відвідав Північну Америку, Африку, довгий час жив у США, зустрічався з першим американським президентом Джорджем Вашингтоном.
Учасник навколосвітньої експедиції 1803–1806, перший представник російського флоту, який здолав цей шлях. Під час кампанії відкрив острів у групі Гавайських островів (названий його іменем), склав словник племен острова Пасхи, зробив колосальний внесок у розвиток таких наук, як океанографія, географія, етнографія.
Помер у Петербурзі, похований там само. У рідному Ніжині Юрію Лисянському встановлено пам’ятник. У місцевому музеї рідкісної книги зберігаються подаровані Лисянським примірники рідкісних видань на тему мореплавства. У 2018 році у Ніжині відкрили кімнату-музей видатного земляка.
MyNizhyn