Поки Україна веде запеклу боротьбу за незалежність, дехто з тих, хто мав би бути на передовій – перетворює війну на бізнес. До нашої редакції потрапили матеріали, які проливають світло на скандальну справу полковника Миколи Кушніра, командира однієї з ніжинських військових частин.
Офіцер опинився в центрі гучного скандалу, пов’язаного з продажем трофейної російської техніки.
Хронологія подій.
2022 рік. Після активних бойових дій у Ніжинському районі Чернігівської області українським військовим вдається захопити трофеї (щонайменше два російські танки та бронеавтомобіль «Тайфун»). Згідно з процедурою, бойову техніку передають на ремонт до однієї з інженерних частин ЗСУ. Так вона опиняється у військовій частині А 3160, командиром якої є полковник Микола Кушнір. Як виявиться згодом – це дуже цікава персона, адже за час його перебування на посаді було відкрито понад десять кримінальних проваджень. Основні обвинувачення стосуються привласнення бюджетних коштів, виділених на закупівлю.
Микола Кушнір, за даними наших джерел, не ставить захоплену техніку на облік, як того вимагає законодавство. Замість того, щоб спрямувати танки на ремонт, а потім на фронт для оборони держави, офіцер намагається перетворити їх на джерело власного збагачення. Жодна особа, навіть командир частини, не має права самостійно розпоряджатися такою технікою, тим більше – передавати її без погодження або продавати.
А тепер дуже цікавий момент.
Вашій увазі скріншот, що містить повідомлення про нібито «рейдерське» захоплення військової частини 22 травня 2025 року представниками Служби безпеки.
За матеріалами кримінального провадження наданих у суді, Служба безпеки України планувала вилучити техніку як речовий доказ у межах справи. Тоді що ж це за захоплення частини було 22 травня 2025 року, про яке пише командир в. ч.?
Водночас, за наявною інформацією, трофейні танки, про які йдеться у справі, полковник Кушнір вже пізніше направив у зону бойових дій.
Аби розібратися в ситуації, ми направили інформаційний запит до керівництва Служби безпеки, зокрема – на ім’я полковника, керівника Управління Служби безпеки в Чернігівській області Олексія Ляха.
Офіційну відповідь Служби безпеки України, яка надійде на редакційний запит, обов’язково буде оприлюднено після отримання листа.
Рухаємося далі. Уже після затримання, 17 липня 2025 року, під час судового засідання в залі Деснянського суду міста Чернігова полковник Кушнір стверджує, що мав намір передати техніку представникам ГУР МО України:
«Він (представник ГУР – ред.) попросив техніку не тільки завести, але й «обкатати». Але коли тягачі, які організовували представники, котрі мали забрати військову техніку, побачили, що ситуацію контролюють представники СБУ, то вони розвернулись і поїхали. Я ніяких грошей за це не отримував», – сказав на засіданні Микола Кушнір.
Та подальші події викликають низку питань.
Зі слів командира військової частини, коли тягачі прибули, щоб забрати бойові машини, на місці вже перебували представники Служби безпеки України. Побачивши це, представники ГУРу, мовляв, розвернули трали і поїхали. Чому представники військової розвідки злякались присутності СБУ? Якщо передача дійсно координувалась із ГУР, чому вона відбувалась у польових умовах?
Усе судове засідання Микола Кушнір наполягав: жодних коштів за техніку не отримував. Проте, із власних джерел нам стало відомо інше: за продаж бойових одиниць було передано аванс – майже шість мільйонів гривень. Якщо техніка справді призначалася для потреб ГУР, то навіщо були потрібні готівкові розрахунки? Питань надзвичайно багато, але відповідей поки немає.
Далі буде.