За інформацією: Суспільне Чернігів.
Кіт. Getty Images
На Чернігівщині у селі Красилівка Кіптівської громади зафіксували випадок захворювання на сказ у безпритульного кота. Введені карантинні обмеження та визначена загрозлива зона в радіусі п'яти кілометрів.
Про це повідомляє Чернігівська районна військова адміністрація на своїй Facebook-сторінці.
З метою ліквідації вогнища захворювання Державна надзвичайна протиепізоотична комісія вирішила:
- Оголосити неблагополучним пунктом щодо сказу село Красилівка та визначити загрозливу зону в радіусі п'яти кілометрів з селами: Шпаків Кіптівської громади та Сіножацьке, Серединка, Топчіївка Олишівської громади та угіддями мисливських господарств ТОВ "Лисяча нора", мисливсько-рибальського підприємства Чернігівської обласної організації Українського товариства мисливців та рибалок.
- Ввести карантинні обмеження в неблагополучному пункті та загрозливій зоні.
Що відомо про сказ
У програмі "Праймвечір. Акценти" на "Українському Радіо Чернігів" завідувачка інфекційного відділення Чернігівської міської лікарні №2 Іванна Олексієнко розповіла, що сказ — це гостре інфекційне захворювання, яке характеризується ураженням нервової системи. Він передається через укуси та слину.
Сказ має три стадії розвитку:
- початкова;
- збуджена;
- паралітична.
"Остання паралітична стадія хвороби загрожує життю людини, оскільки йде глибоке ураження нервової системи, лікування в цьому випадку неможливе і лише симптоматичне".
Симптоми сказу у тварини
Начальник відділу протиепізоотичної роботи ГУ Держпродспоживслужби в області Анатолій Портянко розповів: інфікована тварина радикально змінює свою модель поведінки.
"Якщо тварина дика — нетиповою є поява її в населених пунктах, оскільки здорова тварина зазвичай там не з'являється. Домашня тваринка може відмовитись від корму, має активне слиновиділення та агресію. Але може бути й нетипова поведінка для сказу, яку не одразу можуть помітити навіть лікарі. Згідно з чинною інструкцією, лікувати тварин зі сказом заборонено. Для тварини єдина профілактика від сказу — щорічне щеплення".
Симптоми сказу у людини
Якщо є сказ у людини, то може поколювати в зоні укусу, розказує Іванна Олексієнко, та спостерігається підвищена температура тіла.
"Чим довше живе інфекція, тим більше з'являється страх світла, неконтрольована поведінка, швидко міняється настрій. Згодом після глибокого ураження нервової системи з'являється енцефаліт, що і призводить до смерті людини. Інкубаційний період вірусу складає від одного до трьох місяців. В середньому може бути також і з семи до 14 днів".
За словами ортопеда-травматолога дитячої обласної лікарні Павла Величка, загрозою може бути навіть найменша подряпина.
"Тому при можливості проводиться щеплення або за хворою твариною наглядають протягом десяти днів. Вірус потрапляє в нервові закінчення та протягом інкубаційного періоду досягає головного мозку й викликає його запалення. Щеплення є ситуативним і його проводять лише в разі укусу чи подряпин. Щороку вакцинуватися в цілях профілактики не потрібно".
Щоб не заразитись сказом фахівці радять:
- Утримуватися від контактів з дикими та безпритульними тваринами.
- Виконувати правила та норми утримання домашніх тварин і поводження з ними. Доставляти фахівцям ветеринарної медицини хворих тварин, або їх трупи, в разі, якщо тварина загинула.
- Не вбивайте здорових на вигляд тварин, які нанесли укуси, а також викликайте ветеринарного лікаря.
- Укушені рани, подряпини негайно промийте теплою кип’яченою водою, бажано з милом, краї рани обробіть спиртом чи настоянкою йоду та накладіть стерильну пов’язку. Зверніться за медичною допомогою до травматологічного пункту, для проведення антирабічного щеплення чи серотерапії.
- При пошкодженні одягу, в який була одягнута людина під час укусу, його потрібно обробити гарячою праскою, і тільки після цього ремонтувати.
- Щорічно доставляйте на щеплення проти сказу домашніх та сторожових собак.
Нагадаємо, у селі Соколівка Гончарівської громади, що на Чернігівщині, зафіксували випадок сказу у єнотоподібного собаки.
Читати ще
Читати ще Сказ у лисиці: в Іванівській громаді на Чернігівщині зафіксували другий випадок захворювання з початку року