В Україні онкологічні хвороби – одна з основних причин смертності. За останні 10 років щорічно понад 160 тисяч українців стають онкохворими. Із них 90 тисяч помирають від раку, зокрема приблизно 30% – упродовж року після встановлення діагнозу. Тому дуже важливі заходи, спрямовані на підвищення обізнаності населення щодо ранньої діагностики та профілактики раку.
Показник захворюваності на Чернігівщині у 2020 році становив 342,2 на 100 тисяч населення. Що є вищим на 30,2% від показника по Україні. В 2021 році показник становив 375,2 на 100 тисяч населення, що знову ж на 34,2% вище загального показника по Україні. Тож проблема для нашого регіону дуже актуальна. І є ознакою проблеми у сфері профілактики й обізнаності населення. Про це зазначалося на брифінгу в медіацентрі Чернігівської ОВА, що був присвячений проблемам онкології.
За словами Олександра Чепурного, генерального директора ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», є фактори, які сприяють розвитку ракових захворювань.
«Насамперед це спадковість або генетична схильність. Віруси: папіломи людини, гепатитів В і С. Фізичні фактори, зокрема різні види випромінювань – такі, як іонізуючі й ультрафіолетові випромінювання. Екологічні фактори – забруднення довкілля, оброблення пестицидами сільгосппродукції. Гормональні порушення, передракові захворювання. Старіння та фактори ризику, пов’язані зі способом життя – куріння, вживання алкоголю, відвідування солярію, вживання нездорової їжі, надмірна вага тіла та недостатня фізична активність», – зазначає Олександр Чепурний, генеральний директор ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».
Достеменно доведено, що виникненню 43% ракових захворювань можна було б запобігти, вчасно змінивши поведінкові звички. Насамперед змінити ставлення до власного здоров’я. На жаль, у більшості випадків люди звертаються до лікарів, коли вже хвороба прогресує.
Також основна маса населення ігнорує щорічні профілактичні огляди, що сприяє збільшенню занедбаних форм онкологічних захворювань.
.