Повноцінне застосування методики «Зелена кімната», спрямованої на проведення поліцейськими опитувань чи допитів дітей з уникненням повторної травматизації їхньої психіки, відтепер можливе у Ніжинському райуправлінні та Корюківському райвідділі поліції. Проєкт реалізовано за підтримки Програми розвитку ООН та ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини».
Про це повідомляє Поліція Чернігівщини.
Відповідність новостворених приміщень декларованим принципам організації слідчих дій з дитиною, незалежно від її процесуального статусу, в дружньому до дитини середовищі перевірив заступник начальника Головного управління Нацполіції в області Ігор Волокітенко. Разом з ним «зелені кімнати» оглянули керівниця напряму «Громадська безпека та соціальна згуртованість» Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй з відновлення та розбудови миру Федеріка Діспенца, представники ПРООН, керівниця програм ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» Наталія Кулікова.
«Зелені кімнати» облаштовані для максимальної реалізації формули ефективної взаємодії з дитиною. Ця формула містить такі складові: «безпечне місце» та «безпечний дорослий», що у сумі закріплює відчуття у дитини, що вона перебуває в безпеці. З цією метою інтер’єр приміщення виконано в кольорах зеленої гами та наповнено іграшками, письмовим приладдям, розмальовками «антистрес» тощо.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Начальник поліції Чернігівщини відзначив переможця Чемпіонату світу з кікбоксингу Максима Поліщука
Також обов’язковим атрибутом є спеціальні анатомічні ляльки, які зображають чоловіків та жінок різного віку, а також дітей. Вони застосовуються, зокрема, при опитуванні дітей, що постраждали від злочинів сексуального характеру або були свідками таких правопорушень. Не маючи можливості розповісти про подію через свій малий вік або внаслідок перенесеного стресу, діти можуть скористатися цими ляльками і все пояснити за їх допомогою.
Зменшенню впливу психотравми на дитину сприятиме також і мінімальна кількість людей поряд з нею під час проведення опитування чи допиту. Безпосередньо у приміщенні з дитиною перебуватиме тільки один «безпечний дорослий» – психолог, спеціально підготовлений для роботи з дітьми. Решта «безпечних дорослих» – ювенальні поліцейські, слідчі, законний представник дитини, адвокат тощо – розташовані у суміжній кімнаті за непрозорим склом і не помітні дитині. Водночас увесь простір «зеленої кімнати» перебуває в полі зору камери відеоспостереження з функцією звукозапису. В подальшому запис слідчої дії може бути використано як доказ у суді, що виключає потребу викликати на процес дитину, а відтак позбавляє її від ризику отримання повторної психологічної травми.
— Питання захисту дітей ми, поліцейські, вважаємо надважливими. Тому ми дуже вдячні нашим партнерам з ПР ООН з відновлення та розбудови миру, а також ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» за підтримку у приведенні цих аспектів діяльності поліції Чернігівщини до найкращих європейських стандартів. Реалізований нашими спільними зусиллями проєкт «Зелена кімната» дозволить не тільки якісно документувати факти, що вже відбулися, а й попереджати правопорушення відносно дітей на перспективу, – зазначив заступник начальника поліції Чернігівщини Ігор Волокітенко.
–