Processed with VSCO with al3 preset
Processed with VSCO with al3 preset
Маєток Долинського – це унікальна дерев’яна панська садиба в селі Пекарів Чернігівської області. Це один із небагатьох збережених донині зразків українського деревʼяного класицизму на Чернігівщині, якому понад два століття. На жаль, стан цієї будівлі критичний.
Збудований у 1834 році, належав родині українського військового та державного діяча XVIII століття Григорія Долинського. У 1762 році гетьман Кирило Розумовський віддав село Пекарів полковому осавулу Григорію Долинському. Йому дістався маєток від батька і діда, де він і жив до своєї смерті, до 1799 року.
У 1834 році в Пекареві було збудовано новий маєток, у якому жила родина Григорія Долинського. Він слугував їм будинком відпочинку на літній період, а їхні слуги жили тут і взимку. Долинські володіли маєтком до революції 1917 року, його останньою поміщицею була Софія Долинська. У роки революції маєток було частково розгромлено.
У 1923 році садибу відбудували та розмістили в ній школу, що пропрацювала в цій будівлі до 2001 року.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Чернігові реконструюють унікальний 175-річний дерев’яний будинок-музей місцевого мандрівника (Відео)
Маєток був занедбаний і поступово руйнувався.
Активісти проєкту «Спадщина.UA» намагаються відновити цей маєток.
У липні 2023 року будівлі змінили цільове призначення із «приміщення школи» на «нежитлову будівлю». У лютому 2024 року команда проєкту анонсувала відновлення маєтку, що передбачатиме вивчення автентичного вигляду будівлі, впорядкування садиби та прилеглої території, розроблення концепції майбутнього найкращого пристосування маєтку та пошук нового господаря.
–
Фото: «Спадщина.UA»