За інформацією: Суспільне Чернігів.
Логотип телеканалу «Новий Чернігів» та графічне зображення грошей та суду. Getty Images/newch.tv
Близько двох мільйонів гривень не вистачає комунальному підприємству "Телерадіоагентство Новий Чернігів", щоб закрити до кінця 2024 року захищені статті видатків. Мова про виплату зарплат, податків, комунальних та телекомунікаційних послуг та розрахунок співробітників на випадок їх скорочення. Про це Суспільному розповіла генеральна директорка телеканалу Наталія Левочко. З її слів, деякі співробітники звільняються, дехто подає позов до суду за скорочення їх ставок. Цих грошей, стверджує Левочко, не вистачає через зменшення бюджету на 3,5 мільйона гривень, яке у червні 2024 року затвердив начальник міської військової адміністрації Дмитро Брижинський. Яка наразі ситуація на телеканалі, що кажуть з цього приводу співробітники, місцева влада та медіаексперти — читайте далі у матеріалі.
Яка ситуація на телеканалі "Новий Чернігів"
Наталія Левочко каже, що у телеканалу на сьогодні складна фінансова ситуація. Вони не мають коштів для виплати заробітних плат своїм співробітникам.
"Вже йде заборгованість за комунальні платежі. Так само ми зверталися з листом до начальника МВА. Останній раз 28 жовтня. Відповіді на лист немає. Він сам говорив у коментарях ЗМІ, що питання фінансування нашого телеканалу будуть розв'язувати колегіально та компромісно. Але, станом на сьогодні (12 листопада 2024 рік, — ред.), жодної зустрічі так і не було. Окрім того, ми направили колективне звернення до начальника МВА. Неодноразово намагалися зустрітися. У п'ятницю, 8 листопада, у нас була усна розмова з першим заступником Брижинського Віктором Бистровим. Я повідомляла йому про критичну ситуацію на підприємстві. Але жодної зустрічі так і не було. І ми такі дії вважаємо насправді протизаконними. Жодних понаднормових потреб немає. Лише захистити захищені видатки статей".
Гендиректорка телеканалу «Новий Чернігів» Наталія Левочко. Facebook/Наталія Левочко
Гендиректорка додала, що частково телеканал заробляє гроші, але та сума не покриває всі витрати.
"Станом на сьогодні телеканал заробив приблизно 650 тисяч гривень. Ми реально передивилися абсолютно всі статті витрат, до скорочення елементарного споживання електроенергії. Повний режим економії в усіх статтях. Ми змушені були скоротити навіть кількість виїздів автотранспортом. Так само і щодо колективу. Частині колективу ще влітку пропонували перейти на скорочення робочого часу (0,5 ставки), або піти тимчасово за власний кошт".
Левочко каже, що частина колективу вже звільнилася з роботи. Співробітники, які лишаються, просять їх або розрахувати, або виплатити зароблене.
"Щоб проіснувати до кінця 2024 року нам приблизно потрібно 1,5 мільйона гривень. Також додатково потрібно приблизно 440 тисяч для розрахунку співробітників".
Що цьому передувало
Нагадаємо, у червні 2024 року Дмитро Брижинський ухвалив рішення про скорочення фінансування комунального телеканалу "Новий Чернігів" на 3,5 мільйона гривень.
За його словами, скорочення витрат на утримання телеканалу планувалося ще під час формування бюджету на 2024 рік, а сам телеканал назвав “неефективним комунальним підприємством”. Вивільнені гроші, за словами Брижинського, мали б піти на підтримку Збройних Сил
Читати ще
Читати ще «Будемо приймати рішення колегіально», — Брижинський про фінансування телеканалу «Новий Чернігів» з міського бюджету
Своєю чергою, керівниця телеканалу Наталія Левочко, коментуючи Суспільному рішення Брижинського, розповіла, що скорочення фінансування відбулося ще при формуванні міського бюджету на 2024 рік. Тоді, за її словами, видатки на 2024 рік скоротили з близько 10 мільйонів гривень до 8,4 мільйона.
Що кажуть співробітники "Нового Чернігова"
Один із співробітників "Нового Чернігова" — режисер проєктів Геннадій Богук подав до Деснянського районного суду Чернігова позов через невиплату зарплати у повному обсязі. Він вбачає в цих діях одноосібне рішення керівниці каналу.
"Починаючи з 15 липня 2024 року зарплата була знижена до 0,25 від ставки, тобто 25% від моєї робочої ставки. Далі, протягом двох місяців виплачували гроші на 0,25, потім почали виплати вже по 0,5 від ставки, а зараз взагалі зарплату не виплатили (станом на 11 листопада 2024 року, — ред.). Я не погоджувався з цими змінами, оскільки мені не пояснили, чому змінилися істотні умови договоруІстотними вважаються умови, які необхідні і достатні для укладення договору. Це випливає зі статті 638 Цивільного кодексу України, згідно з якою договір вважається укладеним тільки тоді, коли між сторонами в потрібній для відповідних випадків формі досягнуто згоди зі всіх істотних його умов. тільки у мене, а не ще у когось. Всі правові норми були порушені керівником. Я спробував домовитися, але у відповідь керівник зайняла деструктивну позицію і змушує мене звільнитися. Тому, я подав позов до суду", — сказав Геннадій Богук у коментарі Суспільному.
Геннадій Богук. Telegram/Геннадій Богук
Тепер він очікуватиме рішення суду. Також Геннадій додав, що заяви на звільнення пропонували писати майже всім співробітникам телеканалу за власним бажанням.
На умовах анонімності ще один співробітник "Нового Чернігова" також сказав, що йому пропонували написати заяву на звільнення.
"11 листопада директорка викликала до себе в кабінет і запропонувала написати заяву на звільнення за власним бажанням. Аргументувала тим, що немає грошей у каналу і розрахувати людей вони не можуть".
Ці заяви Наталія Левочко коментує так:
"Співробітник, який оскаржує те, що його перевели спочатку на 0,25 ставки, а потім на 0,5 ставки працювати, має на це право. Так, він зараз оскаржує через суд. Були скорочені проєкти, ми змушені вдатися до того, що тимчасово або повністю призупинили окремі проєкти. А в нього посада режисера і він на цей час не був задіяний. І тимчасово літом ми просили його перейти власний кошт. Він відмовився. Тож ми не можемо змусити людину. Ми діємо в рамках чинного законодавства. Тоді його перевели на 0,25 посадового кладу".
На запитання, чи відповідає дійсності інформація про те, що людей змушують писати заяви на звільнення вона сказала наступне:
"Я змушена говорити з працівниками про можливе скорочення і повідомляти працівників про те, що у нас не затверджена програма фінансування на наступний рік. І про те, що у нас немає фінансування з бюджету на 2024 рік. За рахунок тих коштів, що заробляємо, ми покриваємо частину комунальних виплат, частину заробітної плати. За ці гроші був виплачений аванс в жовтні. Тому я поступово говорю з колективом, пояснюю. На сьогодні частина колективу перебуває або на лікарняному, або на зйомках. До початку всієї історії (червень 2024 рік, — ред.) у нас працювали 30 співробітників, зараз, 12 листопада, у нас працює 25".
"Тиск на медіа"
Наталія Левочко оцінює ці події як фінансовий тиск на телеканал з боку міської військової адміністрації.
"Всі бюджетні питання вирішує міська військова адміністрація. Вони мають ухвалити відповідні рішення. Вони усвідомлюють, що це захищені видатки. Але разом з тим у них позиція така: у вас є в статуті пункт власна економічна діяльність, от, будь ласка, заробляйте. Ситуація така: ви або даєте кошти, щоб виплатити людям просто заробітні плати, або даєте гроші їх розрахувати відповідно до діючого законодавства. Вони зараз не роблять ні те, ні інше", — каже Левочко.
Як пояснила гендиректорка, вона зверталася і до Національної асоціації медіа, до Національної спілки журналістів, до Інституту масової інформації.
"До всіх можливих інституцій насправді. І у всіх навіть було звернення від управління фінансів, як до розпорядника бюджетних коштів. У них було звернення до Міністерства фінансів, наскільки мені відомо, Олена Лисенко (начальниця міського фінансового управління, — ред.) говорила про те, що прийшла відповідь від Міністерства фінансів: змінити бюджет і привести у відповідність до діючого бюджетного кодексу. Насправді це є порушенням бюджетного кодексу. І саме на сьогодні економія бюджетних коштів на підприємстві майже два мільйони гривень".
Що каже міська влада та представник ІМІ
Виконувач обов'язків міського голови Чернігова Олександр Ломако на засіданні виконкому міськради 11 листопада сказав: питання фінансування захищених статей видатків КП "Новий Чернігів" наразі без відповіді керівника Чернігівської МВА.
"Це приводить до того, що це підприємство зараз не виконує зобов'язання перед своїми робітниками — не може виплатити заробітну плату. Порушує трудове законодавство. Люди змушені звільнятися або йти на простій без заробітних плат. До кінця року потрібно два мільйони гривень для дофінансування цього підприємства. За січень-жовтень вони витратили 5,5 мільйона гривень. А всього в бюджеті було передбачено на «Новий Чернігів» 10 мільйонів гривень".
Олександр Ломако. Суспільне Чернігів
Ломако додав, що зараз телеканал на грані банкрутства та ліквідації.
Раніше начальниця міського фінансового управління у коментарі Суспільному казала: при затвердженні бюджету скорочували всі непершочергові видатки, зокрема, на "Новий Чернігів" також.
"А те, про що говорить Брижинський, суперечить Бюджетному кодексу України та постанові Кабміну №252, в тому, що зміни до бюджету можуть вноситись лише за поданням місцевого фінансового органу. Такого подання з нормами зі зменшення видатків ніхто не подавав".
Представник Інституту масової інформації у Чернігівській області Павло Пущенко вважає ситуацію з "Новим Черніговом" тиском на медіа.
"В якій би формі власності телеканал не був. Тому що урізання бюджету на третину ставить під умову саме роботу телеканалу. І якщо на початку року було затверджено з тим же Брижинським цю програму на 8,5 мільйона гривень на 2024-й рік, то він має дотримуватись цього. Я вважаю, некоректною таку поведінку. Якщо є питання, які треба вирішувати фінансово, вони мають вирішуватися в публічній площині, а не ось таким чином, як це робиться зараз".
Представник Інституту масової інформації у Чернігівській області Павло Пущенко. Суспільне Чернігів
Суспільному повідомили у пресслужбі Чернігівської МВА, що Дмитро Брижинський відмовляється коментувати питання щодо нестачі фінансування на захищені статті видатків телеканалу "Новий Чернігів". Як нам повідомили у пресслужбі, його позиція з літа 2024 року не змінилася. Тоді він казав, що треба скоротити видатки на утримання неефективного комунального підприємства. А вивільнені гроші МВА буде направляти на підтримку ЗСУ.
Щодо заяви Ломака, що Чернігівська МВА не затверджує зміни до бюджету, у коментарі Суспільному Дмитро Брижинський розповів, що ніяких документів на затвердження від Чернігівської міської ради він не отримував.
Пізніше у Чернігівській міськраді цю заяву Брижинського спростували.
Додамо, що Шостий апеляційний адміністративний суд 2 жовтня підтвердив рішення Чернігівського окружного адмінсуду про те, що затверджувати бюджет Чернігова має міська військова адміністрація під керівництвом Дмитра Брижинського.
Боротьба за медіавплив у Чернігові
"«Телерадіоагентство Новий Чернігів» є комунальним телеканалом Чернігівської міської ради і заснований у 1994 році. Як йдеться у моніторингу «Детектору медіа», телеканал детально розповідає про роботу влади Чернігова та структурних підрозділів міськради. Але робить це компліментарно, не даючи висловитися опонентам.
"Тому й не дивно, що комунальний телеканал «Новий Чернігів» про міську владу — або добре, або ніяк. Здебільшого добре, особливо про Олександра Ломака: у новинах та проєктах із 20 по 30 березня чоловіка згадували 12 разів. Позитивні згадки здебільшого супроводжувалися ще й прямою мовою посадовця. Ломако з'являється в етері «Нового Чернігова» як господарник, який вправно дбає про рідне місто і не потребує втручання центральної влади", — йдеться у моніторингу від 6 квітня 2023 року.
На думку політичного оглядача Олександра Рися, історія з нестачею фінансування телеканалу "Новий Чернігів" — це боротьба за медійний вплив.
"Через те, що міська рада, яку очолює Олександр Ломако, має вплив на "Новий Чернігів", відповідно телеканал схильний до позитивного висвітлення того, що робить міська рада. Тому цей телеканал сприймається Брижинським як інструмент медійного впливу Олександра Ломака і він прагне ліквідувати ще один медійний майданчик, який може бути використаний командою Атрошенка. Тут варто відзначити, що у них дійсно сильніший ресурс — це і власне медіа (телеканал «Дитинець» згідно з державним реєстром, має юридичну назву ТОВ "Телерадіоорганізація «Ліга»". Його власник Руслан Дубинка, бізнес-партнер тимчасово відстороненого Чернігівського міського голови Владислава Атрошенка через опосередкованих осіб) і вплив на комунальне підприємство «Новий Чернігів», що дозволяє їм більш вигідно виглядати медійно у команді Владислава Атрошенка".
Політичний оглядач Олександр Рись. Суспільне Чернігів
З думкою Олександра Рися погоджується і політичний оглядач Андрій Подвербний.
"Саме тому, на мою думку, МВА скоротила їм бюджет. Наскільки я розумію Брижинський хотів, щоб телеканал додав висвітлення діяльності міської адміністрації й вирішив, якщо немає висвітлення в ефірах, то скоротити їм бюджет. Але я вважаю, що економічна ситуація і так в країні не дуже, а відправляти людей в центр зайнятості — неприйнятно. Тому тут треба підходити до розв'язання цього питання виважено. Треба знайти компроміс і зберегти колектив".
Політичний оглядач Андрій Подвербний. Суспільне Чернігів
Натомість гендиректорка телеканалу "Новий Чернігів" Наталія Левочко розповіла, що Дмитро Брижинський взагалі не йде на контакт з підприємством.
"Те, що ми не беремо коментарі у другої сторони не відповідає дійсності. Ми їх беремо. Інша справа, що нам просто їх не надають. Нам неодноразово не надходила відповідь від МВА на інформаційний запит. Вони по закону мають її надавати, а вони просто порушують його".
Читати ще
Читати ще Конфлікт між в.о. міського голови Чернігова Ломаком та начальником МВА Брижинським — підсумки ток-шоу «Що відбувається?»