Усі укриття у Чернігові вже приводять до ладу. Виконавчий комітет Чернігівської міської ради погодив Програму удосконалення мережі найпростіших укриттів на 2022-2023 роки. На її виконання виділяють з міського бюджету 42 млн 975 тисяч гривень.
— 42 млн — стільки ми витрачає коштів на це. І хотів би домовитися із суспільством, щоб ми навколо цієї проблеми ніяких пустопорожніх хвиль не створювали — крапка.
Далі — самоорганізація. Без самоорганізації на сьогоднішній день нереально. Ну неможливо кількістю працівників ЖЕКів у 20 чоловік навести лад у понад 900 підвалах. Це все таки приватна сумісна власність і тут треба відповідально: і нам як міській владі, і все таки людям, як власникам цих підвальних приміщень і потенційними користувачами.
Я дуже прошу і громадськість, і видатних політичних діячів сучасності припинити стрясати повітря щодо підвальних приміщень. Чому? Тому що, по суті, треба розбудовувати країну, змінюючи ДБН (ред. — Державні будівельні норми) стосовно вимог до будинків, які повинні бути облаштовані паркінгами подвійного користування, також потрібні підземні паркінги у місті, кілька десятків у найбільших районах, де велика концентрація людей. Сьогодні, скільки б коштів ми не витратила, а ми втрачаємо 42 млн, а у нас немає чим рік закрити, після вересня навіть не бачимо як будемо його закінчувати, — прокоментував рішення Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко.
Всього у місті 955 найпростіших укриттів, мова саме про підвали багатоповерхівок. За кошти погодженої Програми придбають:
- для кожного укриття генератор потужністю від 2 до 5 кВт (залежить від площі приміщення і кількості людей),
- облаштують місця для сидіння,
- виконають поточні ремонтні роботи,
- придбають ємності для води,
- розглядається можливість придбання біотуалетів.
Міський голова Владислав Атрошенко під час засідання виконкому дав доручення по кожному будинку провести збори. Зокрема, повідомити чернігівців про прийняте рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради і попросити, аби мешканці надалі самоорганізувалися, постійно підтримували порядок в укритті, адже саме їм там перечікувати повітряні тривоги, і обов’язково визначилися зі старшими в будинку. Саме з цим представником по кожній адресі комунікуватиме міська влада в подальшому для вирішення всіх питань.
— Я хочу наголосити про те, що десятки і десятки є прикладів, коли старші будинків на своєму місці, все організовано, все ідеально, під час активних бойових дій вчасно доставка медикаментів, води, хліба — вони довозили, вони займалися. Водночас ми спостерігали ситуації, коли треба було допомагати, не було старшого, коли люди були дезорієнтовані, не мали жодної інформації, — зазначає Владислав Атрошенко.
Саме під відповідальність старших будинку і передадуть генератори, які у разі потреби вони обслуговуватимуть та вмикатимуть. Для цього вони також мають пройти відповідний інструктаж