За інформацією: Суспільне Чернігів.
Андрій Просняк. Суспільне Чернігів"Він дав координати кількох військових об’єктів, там потім поруч з одним із об’єктів був приліт ракети. Всі чули, коли мав місце вибух на території Чернігова. Цей вибух був за 300 метрів від тих координат, які ця людина повідомила росіянам. На щастя, ми випередили і про те, що ці координати відомі, ми повідомили зацікавлених у цьому людей", — говорить у коментарі Суспільному начальник слідчого відділу управління СБУ в Чернігівській області Андрій Просняк.
Палаюча релейна шафа на Чернігівщині. Управління СБУ в Чернігівській області
За даними СБУ, для здійснення ракетного удару по Чернігову росіяни планували використати авіаційні ракети Х-59. Отримані відомості про пункти базування українських військових чоловік месенджером пересилав своєму російському куратору через спеціально створений чат-бот, який адмініструє ФСБ. Затримали чоловіка по "гарячих слідах", коли чоловік готував підпали на залізницях.
Затриманий чоловік разом зі співробітником СБУ. Управління СБУ в Чернігівській області"З іншої сторони, коли людині за це заплатили 400 доларів. Він ще шафу релейну підпалив після цього і скинув цей відеозапис. І отримала 400 доларів, а ще була рада цьому поки ми до неї не прийшли".
Чоловіка судитимуть за статтями про державну зраду і диверсію вчинену в умовах воєнного стану. Ми зверталися до Чернігівського СІЗО, щоб мати можливість поговорити із підозрюваним у справі, однак від спілкування він відмовився.
Історія №2. 15-річний палій
Четверо підлітків на замовлення Російської Федерації палили об’єкти "Укрзалізниці" на Чернігівщині. Організував групу 15-річний хлопець, який активно шукав "легкий заробіток" у Telegram-каналах, через що потрапив у поле зору російських спецслужб. Він мав встановлювати геолокації залізничного обладнання та пошкоджувати релейні шафи, які відповідають за рух потягів на стратегічно важливій ділянці залізниці.
"Підліток в одному із районних центрів залучив своїх друзів, однокласників, там 14-15 років дітям до підпалів. Один в них вдався, а на іншому їх затримали на гарячому небайдужими громадянами".
Як каже Андрій Просняк, росіяни розміщують в інтернеті оголошення про "легкий заробіток", через які втягують неповнолітніх українців у співпрацю з ФСБ. Для цього просять виконати кілька завдань, перш ніж перейти до підпалів. Схема працює в кілька етапів.
"Розклеїти якесь оголошення, або написати щось на паркані, або на якомусь об’єкті, як правило, це напис «вибори». Вони таким чином хочу створити видимість, що народ України вимагає виборів під час воєнного стану. Але, якщо ви бачите напис «вибори» то, знайте, що пишуть це за гроші росіян. Потім від невинного переходять до серйозного. Просять, щось сфотографувати".
Фотографувати просять об’єкти інфраструктури, зруйновані будівлі або автомобілі, що належать військовим чи правоохоронцям.
"Це перший раз віриш, що заробиш 100-200 доларів і закінчиш. Але це як азартна гра, вона затягує. І росіяни роблять те, щоб воно затягувало. Навіть, якщо людина хоче піти звідти, вони будуть намагатися шантажувати попередніми відеозвітами, що там в СБУ здамо або щось таке, на сьогодні це так працює".
Історія №3. Коригувальники "Шахедів"
Двоє коригувальників наводили "Шахеди" на радіолокаційні станції ЗСУ та лінії електропередач на півночі України. Робили це двоє жителів Києва віком 17 і 21 рік. Щоб отримати координати, підозрювані об’їжджали територію Київщини й Чернігівщини на своєму автомобілі. Хлопці намагалися виявити бойові позиції радіолокаційних станцій ЗСУ. Аби зняти об’єкти інфраструктури, вони ховали мобільні телефони з додатковим живленням у замаскованих коробах поблизу ліній електропередач. Про хід виконаної роботи вони звітували російським агентам у повідомленнях.
Читати ще
Читати ще
Коригували запуск «Шахедів» на Чернігівщину та Київщину: затримали двох жителів Києва, яких підозрюють у співпраці з РФ"Вони виконували деякі завдання по місту Києву і Київській області, підпали тих же релейних шаф, розвідка певної місцевості, а потім отримали завдання встановити певний записувальний пристрій на території Чернігівської області, де їх затримали".
Переписка затриманих з росіянами. Управління СБУ в Чернігівській області
Росіяни шукають "виконавців" замовлень переважно через Telegram-канали з пропозиціями заробити "легкі гроші". Одна із таких пропозицій надійшла і режисеру монтажу Суспільного Артему Лобаню.
Артем Лобань. Суспільне Чернігів"Одного дня мені надійшло повідомлення такого шаблонного характеру, де було вказано, що якщо я бажаю заробити швидко 40 тисяч гривень за підпал авто, то маю перейти за посиланням. Звичайно, я з цією новиною прийшов до колег, почав розповідати про це. І буквально за п'ять хвилин вся переписка в мене зникла. Я встиг лише зробити скріншоти, скопіювати посилання, куди саме вела ця кнопочка. Я переходив за посиланням, щоб подивитися, куди вона веде. Я перевірив, чи не містить посилання фішингові атаки, а там звичайна сторінка в Telegram приватної особи, куди можна написати посилаючись на те, що мені прийшла розсилка".
Залучають до так званої "співпраці" росіяни поступово. Перші завдання є для перевірки, де просять зробити кадри, або зробити написи на стінах. Так виявляють бажання і можливість людини до співпраці. За ці завдання так само пропонують гроші: від 500 до 2 000 гривень.
"Спочатку просто зруйнована будівля, або військовий автомобіль, поліцейський, будь – який".
Після звіту про виконання завдання людям пропонують виконати складніше завдання.
Історія №4. "Бізнесмени-палії"
Підпалити автомобілі військовослужбовців ЗСУ або релейну шафу на залізниці. Саме за цими фактами затримали групу підпалювачів на Чернігівщині й Одещині.
Затримання підозрюваних у підпалах. Управління СБУ в Чернігівській області"В Одесі підпалили кілька шаф, і кілька автомобілів. З автомобілями взагалі цікава історія, бо вони мали підпалювати автомобілі ЗСУ. Вони підшукували закинуті автомобілі, які довго припарковані на одному місці й поросли травою, клеїли на них символіку ЗСУ і після чого підпалювали та отримували за це гроші. Такий скажімо так в лапках «бізнес»".
Після підпалів в Одесі двоє чоловіків вирішили знайти спільників на Чернігівщині й продовжити працювати за раніше відпрацьованою схемою.
Читати ще
Читати ще
У Чернігові обрали запобіжний захід двом чоловікам, яких підозрюють в організації підпалів на залізниці"Тупість людська не перестане дивувати, за 100 доларів сісти на 15 років або на довічне, це не перестане дивувати. Дехто життя віддав за нашу країну, дехто робить щось корисне і працює, а тобі 21 рік і ти вже більш усвідомлений, і за 100-200 доларів напрацьовуєш на довічне ув’язнення, я цьому не перестану дивуватися. Звісно, хтось намагається применшити ступінь своєї вини, перекласти вину на іншого співучасника, були випадки, коли люди намагалися заплутати судове розслідування і показували на людей, які насправді непричетні".
Переписка з росіянами, де останні просять організувати підпал. Управління СБУ в Чернігівській області
30 липня 2024 Деснянський районний суд Чернігова відправив під варту організаторів групи. Підозрювані в організації підпалів визнали власну провину. Однак нічого не сказали про мотив.
Історія №5. Переправляв чоловіків за кордон, щоб допомогти Росії
Адміністратор одного із Telegram-каналів організував на Чернігівщині схему перетину кордону України для військовозобов'язаних чоловіків. Допомагав покинути територію України й переправитися на територію Білорусі.
"Не гроші основне, а бажання допомогти Росії, він так і казав, я умовно 200 людей переведу, і я цим Росії допоможу, бо їм буде легше воювати. Якщо я їх не переведу, то вони підуть на фронт, а Росії буде воювати важче. Люди, які допомагають комусь ухилитися від мобілізації, так само співпрацюють з ворогом і надають допомогу у проведення підривної діяльності. Він радив маршрут, яким варто пересуватися, що із собою потрібно брати, як себе вести, яку легенду пропрацьовувати".
Прикордонники та співробітники СБУ затримали його, коли він сам намагався перетнути кордон.
"Він одним допоміг, а собі допомогти не зміг. І відповідно був затриманий. Деякі люди починають вважати, що вони вхопили Бога за бороду, вийшло один раз, вийшло другий раз, але слід пам’ятати, що раз вдалося, другий, але робота ведеться і рано чи пізно історія закінчиться. Тому деякі вдачі на цьому полі є тимчасовими і помилково вважати, що ти будеш безкарним протягом довгого часу".
Санкції статей за державну зраду і диверсію, які вчинені в умовах воєнного стану, передбачають покарання у вигляді 15 років ув’язнення, або довічного.