За інформацією: Суспільне Чернігів.
Лариса Трухан принесла продукти для Марії Кривопиши. Суспільне Чернігів
Марія Крипопиша після одруження переїхала до Росії, на Сахалін. Працювала в магазині в селі Горки: продавчинею та завідувачкою магазину.
У 50 років вийшла на пенсію та ще за часів СРСР повернулася до України. Тут доглядала матір, у якої стався інсульт. Пізніше захворів і чоловік. У 2019 році він помер, Марія Марківна лишилася жити в Держанівці.
"Я одна залишилася. У мене там діти, внуки".
Марія Кривопиша у батьківській хаті. Суспільне Чернігів
Весь цей час російську пенсію їй пересилала донька, яка лишилася на Сахаліні. Після початку російського вторгнення зв’язок з нею обірвався і відтоді Марія Кривопиша не отримує гроші. Нині живе з власного господарства і того, що дадуть сусіди.
"То сусідки прийдуть. Хто — хліба, хто — що".
Допомогу Марія Марківна отримувала і від старостату.
"На березень-квітень 2022 року у нашому старостаті була можливість продуктових наборів. Ми мали достатньо і ми їй періодично, два рази на місяць, видавали ці продуктові набори", — каже староста Держанівського старостинського округу Любов Омельяненко.
Любов Омельяненко. Суспільне Чернігів
Що передбачає закон
Марія Кривопиша не має українських документів. У неї залишились тільки свідоцтво про народження та російський закордонний паспорт, термін дії якого сплив в серпні 2022 року. Адвокатка Катерина Кулініч пояснює: законодавчо Марія Марківна може отримати посвідку на проживання.
"Проблема буде виникати у тому, щоб довести законність перебування на території України. В принципі, якщо посилатися на статтю 4 закону про статус осіб без громадянства та іммігрантів, то можна вважати, що особа прибула на територію України на законних підставах, а саме для підстави возз'єднання родини".
Катерина Кулініч. Суспільне Чернігів
Катерина Кулініч каже: на цій підставі жінка може звертатися до міграційної служби для отримання рішення про дозвіл на імміграцію, аби надалі отримати посвідку.
"Подаються її документи, паспортні дані, які на сьогоднішній день є, перекладені на українську мову. Звичайно ж, з посвідченням нотаріуса. Ну і, звичайно, ми маємо витребувати це рішення. І потім вже копію надавати для подальшого отримання цієї посвідки".
Яка ситуація з імігрантами з Росії на Чернігівщині
У разі відмови, рішення можна оскаржити в суді. Прострочений паспорт, каже адвокатка, може ускладнити отримання рішення про дозвіл на імміграцію.
"Але, знову ж таки, ми упремось в це рішення, яке треба буде отримати шляхом, швидше за все, оскарження в судовому порядку".
Від початку російського вторгнення і до 28 травня 2024 року для оформлення дозволу на імміграцію в Україну звернувся 21 громадянин Росії. 14 — отримали такий дозвіл, звернення ще семи — нині на розгляді. Такі дані Суспільному надали в управлінні державної міграційної служби у Чернігівській області у відповідь на інформаційний запит.
"Ми ж не Росія, вони викинули її за борт, не дають ніякої допомоги. Живе в Україні, хоча б яка соціальна, хоч на хліб, хоч щось. Можна якось десь виділити", — говорить Лариса Трухан.
Як йдеться у відповіді заступника начальника управління пенсійного фонду у Чернігівській області Вадима Сіраша, у 2023 році сплив термін дії угоди щодо гарантій прав на пенсію для країн-членів СНД. Отже, український пенсійний фонд не зможе отримати дані про стаж роботи Марії Марківни у Росії. А відповідно і не зможе виплачувати їй пенсію, нараховану за роботу в Росії, навіть у випадку отримання українських документів. Як пояснили в департаменті соціального захисту населення Чернігівської ОДА, вона також не може розраховувати на отримання державної соціальної допомоги.
Читати ще
Читати ще 10 років одна у селі і без пенсії: як живе єдина жителька Селища на прикордонні Чернігівщини