За інформацією: Суспільне Чернігів.
Рибалка Олександр Цимбалюк. Суспільне Чернігів
"Повністю знищили: знищили рибу, знищили річку, знищили те, що біля річки жило. Ви ж бачите, людей немає нікого, раніше тут завжди були люди".
Після останнього забруднення минув більш ніж місяць, проте місцеві досі уникають контактувати з річковою водою.
"«Моржі» купались. Де ви бачите «моржа»? Немає. А люди тут є такі, що купаються цілий рік. Треба, щоб оголосили всім, що річка вже чиста, що купатись можна. Заборона була, а дозволу ще не було".
Рибалок на Сеймі тепер не зустріти, після загибелі риби ловити тут нічого, каже Олександр.
Вода в річці Сейм на Чернігівщині неподалік Батурина. Суспільне Чернігів
"На скільки риби поменшало в Сеймі? А її немає в Сеймі. Зовсім. Її ніхто не бачив, ніхто не ловив, я не бачив рибу взагалі. … Сейм отруєний з самого його початку, риба скочуватись вниз на ями не буде. Може весною, коли буде нерестовий період, риба, яка буде підійматися течією, залишиться тут, але до цього дожити треба".
Вперше забруднення Сейму досягло меж Чернігівської області саме біля Батурина. 26 серпня вода почорніла, від неї йшов неприємний запах, річкою плила мертва риба. Повторне забруднення зафіксували 22 вересня.
"По суті, між першою та другою плямами, сказати, що вона очистилась, то ні. Якийсь період вода трошки стала чистішати, але Сейм не очистився і пішла друга хвиля забруднення. Друге менше було – днів 5, мабуть, і його пронесло. Воно не таке сильне було, уже не було що труїти, тому не так довго і смерділо", — пригадує Олександр Цимбалюк.
Як повідомляло Міндовкілля, за результатами проб води у річці, виявили, що забруднення органічного характеру. Воно потрапило до Сейму з цукрового заводу в селищі Тьоткіно Курської області РФ. На піщаному дні річки досі можна помітити чорний осад.
Стан води у річці Сейм на Чернігівщині поблизу Батурина. Суспільне Чернігів
У листопаді вода в річці, каже Олександр Цимбалюк, знову стала такою ж прозорою, як і до забруднення.
Тепер воду в Сеймі та Десні, куди він впадає, моніторять раз на тиждень, каже начальник Державної екологічної інспекції в області Сергій Жук.
"Вже більш ніж місяць жодних перевищень за жодним показником не спостерігаємо: кисень в нормі, ті всі речовини, які були з перевищеним вмістом, зараз ми не спостерігаємо такого".
За словами Сергія Жука, рішення щодо заборони вилову риби, купання та використання води з Сейму не скасовували. Після масового замору риболовля марна і без заборони, каже рибалка Олександр. Місцеві тепер рибалять на озерах.
Місцевий житель Олександр. Суспільне Чернігів
"На Сеймі я ще не бачив, щоб хтось ловив".
Коли риба в забрудненому Сеймі задихалась, місцеві жителі намагались її рятувати, переносили до інших водойм, згадує чоловік.
"Так рятували. І я. Небагато. З жінкою якраз випало пасти корів, не було з собою ні відра, нічого, знайшли п’ятилітрову баклажку, то дрібне таке, що під берегом було, сомиків маленьких, вугрів, так в озеро випускали".
Кілька днів тому, каже Олександр, вперше після забруднення помітив у Сеймі велику рибину.
"Корів пасли з жінкою днями, так щось дебеле таке плюхнуло. Ну, і маленьку вже видно, не усюди, але проскакує. Вже риба з'явилась".
Рибалка Олександр Цимбалюк на моторному човні. Суспільне Чернігів
Олександр Цимбалюк також каже, що риба потроху з'являється.
"Небагато, але є. Вода прибуває — і це добре. Весною, коли буде розлив, я думаю, знесе всю цю гидоту і річка відновиться Буде чиста і буде гарно, і знову будуть люди радіти".
Читати ще
Читати ще Який стан Десни та Сейму на Чернігівщині та чи можна там ловити рибу
Читати ще Чи треба зариблювати Десну та Сейм на Чернігівщині після забруднення річок