За інформацією: Суспільне Чернігів.
Колаж з бронетранспортером, будівлею, яка палає, та чергою з автомобілів на Чернігівщині. Суспільне Чернігів
24 лютого 2022 року армія РФ розпочала повномасштабне вторгнення на територію України, зокрема й на Чернігівщину. Вже минуло три роки, але в той день інформації було обмаль й жителі області не мали повної картини того, що відбувалося. Про те, що відбувалося на Чернігівщині протягом першої доби повномасштабного вторгнення РФ — читайте далі у матеріалі.
Першим під російський удар на Чернігівщині потрапило Дніпровське. О 4:20 наметовий табір прикордонників атакують з безпілотника зі сторони Білорусі.
"Було поранення у мене в руку, руку підіймаю, а з руки тече кров, йдуть вибухи, хлопці попадали з ліжок, я не можу встати й зорієнтуватися, зістрибнути з ліжка. Тільки на третьому вибуху я зміг злізти з ліжка", — розповідає прикордонник Віктор Дерев'янко.
Віктора Дерев’янка та ще шістьох поранених прикордонників забирають "швидкі". В цей час його вцілілі побратими підривають міст через Дніпро, аби не допустити прориву росіян з цього напрямку.
Віктор Дерев’янко. ФОТО: Суспільне Чернігів
У перші години вторгнення під удари росіян на Чернігівщині потрапляють прикордонні застави, аеродром ДСНС у Ніжині та навчальний корпус 1-ї танкової бригади у Гончарівському. Звуки вибухів було чути за десятки кілометрів навколо.
"Приблизно десь о 6:20 десь був перший прихід ракети по навчальному корпусу у Гончарівському. Я думав, це був ядерний вибух взагалі", — каже командир навчального батальйону Артем Ліньков.
Щодо удару по аеродрому ДСНС в Ніжині Суспільному тоді розповів міський голова Олександр Кодола.
"Був обстріляний аеродром ДСНС України. Ракета влучила в головний пункт управління, наразі він повністю знищений. Під завалами шість чоловік. Там зараз працюють рятувальники і направлені всі спеціальні сили для ліквідації цієї трагедії. По загиблих поки інформації немає", — зазначив Кодола.
Внаслідок цього удару по аеродрому загинули п'ятеро людей: поліцейський Олександр Яцик та четверо співробітників ДСНС.
Реакція на вторгнення РФ у Чернігові
Керівник міського управління освіти Василь Білогура у коментарі Суспільному зазначив, що дитячі садочки та школи у Чернігові працювати не будуть.
Водночас КП "Чернігівводоканал" рекомендувало містянам зробити запас води. Про це повідомляли у пресслужбі підприємства.
Одна з черг у Чернігові 24 лютого 2022 року. Суспільне Чернігів
Також журналісти Суспільного бачили в той день черги з охочих вступити до лав ЗСУ біля військкомату, військовий госпіталь був готовий до прийому поранених, поруч з банкоматами були черги охочих зняти готівку, на виїзді з міста в напрямку Києва встановлюють блок-пост, а люди намагаються зловити попутки та виїхати з міста.
За словами представника військового госпіталю, медзаклад перебував у стані підвищеної бойової готовності.
"Ми готові до різних ситуацій. Також ми надаємо допомогу по ходу прибуття наших поранених бійців. Наразі поранених немає. Медперсонал госпіталю повністю готовий", — зазначав представник.
У міській лікарні №2 утворилися черги до банкомата та аптеки. Подібні черги були в різних районах міста. Зокрема і на виїзді з Чернігова в сторону Києва, де люди ловили попутки, які могли б вивезти їх з міста в різні села області. У обласному центрі крові теж ажіотаж, адже жителі Чернігова прийшли здати кров.
Тодішній міський голова Чернігова Владислав Атрошенко звернувся до жителів міста на своїй Facebook-сторінці. Він закликав до спокою та взаємоповаги.
"Сьогодні за мого розпорядження всі діти лишаються вдома. Всіх чернігівців прошу виходити з домівок лише за необхідності. Я перебуваю на робочому місці. Щойно підписав розпорядження щодо цілодобового чергування відповідальних керівників. Об’єкти критичної інфраструктури міста, станом на дев'яту годину ранку неушкоджені", — йдеться у повідомленні.
Також до жителів Чернігова та області звернувся на той час ще голова Чернігівської облдержадміністрації В'ячеслав Чаус (пізніше він обійматиме посаду начальника Чернігівської обласної військової адміністрації). Він рекомендував людям зберігати спокій, не панікувати, а також підготувати свої речі та документи.
Також в перший день вторгнення РФ на Чернігівщині ввели комендантську годину: з 21:00 до 6:00.
Оборона Чернігівщини від російського наступу
Близько 8:55 Державна прикордонна служба України повідомила, що на Чернігівщині російські війська перетнули кордон у Сеньківці та Грем‘ячі. Цю інформацію Суспільному також підтвердила міська голова Новгорода-Сіверського Людмила Ткаченко. За її словами, російські війська йшли трасою від контрольно-пропускного пункту "Грем'яч" в сторону Чернігова.
На Чернігівщину і Сумщину тоді сунули російські підрозділи угруповування військ "Центр" — загалом це близько 30 тисяч військових та 10 тисяч одиниць техніки.
Офіцер штабу оперативного командування «Північ» Олександр. ФОТО: Суспільне Чернігів"Десь близько п'ять тисяч одиниць техніки було на чернігівському напрямку, і десь 13-15 тисяч бійців. Це те, що безпосередньо в районі Чернігова і в північно-західній частині вело бій проти угруповування оборони Чернігова. Вони заходили між пунктами пропуску «Добрянка» і «Сеньківка» через територію Білорусі. Заходили через Городню і далі рухалися в сторону Ріпок. Далі на Михайло-Коцюбинське, Шестовицю і далі до Чернігова", — говорив офіцер штабу оперативного командування "Північ" Олександр.
О 10:10 голова Любецької громади Валерій Костильов зазначив, що перебуває у Любечі. Казав, що на той час у них було все спокійно, російської техніки немає, а у Нових Яриловичах вона не пройшла.
Державна прикордонна служба повідомляла, що армія РФ намагається атакувати авіацією та військовою технікою без розпізнавальних знаків
"О 9:40 зі сторони Республіки Білорусь вертоліт без розпізнавальних знаків в районі мосту перед пунктом пропуску "Славутич" здійснив обстріл праворуч та ліворуч моста. Попередньо, постраждалих немає".
Згідно з оперативною інформацією, станом на 10:30, угрупованнями Збройних Сил України вдалося зупинити російські війська у Чернігівській області. Про це в коментарі Суспільному повідомили в ОК "Північ".
О пів на першу годину дня через Семенівку рухалася російська військова техніка. Про це Суспільному повідомив голова громади Сергій Деденко. З його слів, техніка йшла від самого ранку, там танки, БТР та піхота. Сам Деденко нарахував не менше 300 одиниць техніки. Також пересування техніки росіян фіксували й на Городнянщині.
Близько 14-ї години на аеродромі "Півці" в Чернігові сталася пожежа. Армія РФ завдала удару. Про це Суспільному повідомив керівника департаменту цивільного захисту Чернігівської ОДА Сергій Болдирев.
Біля Чернігова, близько 15:30, йшов бій українських військовослужбовців з армією Росії. Як повідомив Суспільному голова Чернігівської ОДА В’ячеслав Чаус, бої ведуться на Ріпкинському напрямку. Підрозділи ОК "Північ" відбивають атаки росіян.
Близько 18-ї години Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив, що під Черніговом в полон здався цілий розвідувальний взвод 74-ї мотострілецької бригади Росії.
Чернігівський військовий оглядач Михайло Жирохов оприлюднив відео розбитої російської техніки біля села Великі Осняки, що в районі Ріпок. Як сказав він, відео йому надіслав знайомий.
На околицях Чернігова тривали бої 1-ї окремої танкової бригади з російськими військами. Таку інформацію станом на 20:00, повідомляв Генштаб Збройних сил України.
О 23:20 у різних районах Чернігова було чути вибухи. Голова Чернігівської ОДА В'ячеслав Чаус казав у коментарі Суспільному, що не може говорити, де саме йдуть бої та хто саме стріляє.
"Там є відпрацювання і наших, в тому числі Збройних Сил по російському противнику".
Загалом у перший день російської атаки загинули 137 українських військових, 316 — отримали поранення, повідомив президент Володимир Зеленський. Російська армія ж за перший день повномасштабного вторгнення орієнтовно втратила понад 30 танків, до 130 бойових броньованих машин, п'ять літаків та шість вертольотів, повідомив Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.
Боротьба триває…
Читати ще
Читати ще «Думали, що це був ядерний вибух»: як росіяни розпочали наступ на Чернігівщину