За інформацією: Суспільне Чернігів.
Власниця ферми Марина Грицик. Суспільне Чернігів
Зараз через відключення світла багато молока пропадає, каже жінка. Вони не встигають його переробити.
"Підгодовуємо свинок, підгодовуємо свиноматок, і ось так виходимо із ситуації. Крім свинок, також ми придбали маленьких молочних бичків. І ми будемо згодовувати молоко їм, тому що зараз його нікуди діти".
Молочні бички на фермі. Суспільне Чернігів
Першу корову, за словами Марини, завели три роки тому. Зараз у господарстві сім дійних корів, які на день дають близько ста літрів молока.
"На 10 кілограмів сиру потрібно 100 літрів молока. Тому це дуже великі об'єми, і їх достатньо складно зробити в домашніх умовах просто в каструлі. Тому ми після повномасштабного вторгнення купили свою першу сироварню, також встановили її на кухні й просто, можна сказати, в домашніх умовах виробляємо сири, але вже в більших таких об'ємах".
Корови на фермі. Суспільне Чернігів
Відключення електроенергії, розповідає Марина, були в них ще до запровадження графіків.
"У нас дуже проблемна лінія була після обстрілів. Дуже пошкодило всі наші лінії електромереж. Але зараз, коли ще наклалися зверху графіки, то це дуже важко".
Лінії електропередач. Суспільне Чернігів
Тож нині, говорить фермерка, вони вимушені перелаштувати роботу свого виробництва.
"Зараз ми виробляємо тільки ті сири, які більш лояльні до перепадів температур. Це м'які сири, такі як бринза, «Адигейський». Вони не потребують якихось спеціальних умов визрівання, тобто навіть, якщо в холодильнику підніметься температура трошечки вище, то з цими сирами нічого не буде".
Сири, які виготовляють на фермі. Суспільне Чернігів
Також за словами Марини, через відключення світла, на фермі не можна набрати води та змолоти зерно.
"Тому що у нас працює насос від електрики. Ми не можемо змолоти зерна, коли немає електрики. Ми намагаємося підлаштовувати під графік доїння корів".
Попри те, що світла часто немає, суми в платіжках за електроенергію зростають.
"Якщо раніше ми платили до трьох тисяч гривень за світло, то зараз ми майже по сім тисяч платимо. Але ми зменшили все. Ми відключили два холодильники, не включаємо навіть телевізори, щоб якось менше було цих розходів".
Електрощити. Суспільне Чернігів
Зросла і собівартість молока, говорить фермерка. Проте дохід не збільшився.
"Ми доїмо корів на генераторі, коли бачимо, що вже немає світла достатньо довго, і ми не можемо далі тягнути час. Але генератор дуже багато споживає бензину, а бензин зараз дуже дорогий. І це ніхто не враховує, коли ти привозиш молоко, наприклад, на продаж. А ти вклав в це молоко набагато більше, ніж раніше, наприклад, коли була електроенергія".
Просто здавати молоко, каже Марина, також не прибутково.
"Ціна 7,50 за літр молока — це не те, що не рентабельна ціна, це, можна сказати, просто праця в мінус".
Власниця ферми Марина Грицик. Суспільне Чернігів
Проте фермерським господарством сім'я Марини планує займатися і надалі.
"Ми ще знаходимося не в найгіршій ситуації, в якій знаходяться люди, тому ми намагаємося все робити зараз своїми силами".
Читати ще
Читати ще За рік один вулик в середньому приносить від 50 до 60 кг меду: як родина з Чернігівщини виготовила пасіку з очерету