За інформацією: Суспільне Чернігів.
ФОТО: Суспільне Чернігів
Команда Суспільне Чернігів щороку робить для вас підсумкові матеріали про різні сфери життя: політику, освіту, медицину, культуру… Після 24 лютого усі вони зазнали змін. Тож ми подивилися на них "очима війни" та покажемо вам, як збройна агресія РФ змінила наше життя. В усіх сферах. На черзі – спорт.
Через повномасштабне російське вторгнення в Україні 24 лютого 2022 року були скасовані усі спортивні змагання. Відповідне рішення автоматично вступило в дію з введенням воєнного стану. Дата відновлення спортивних матчів та інших турнірів на території України тоді була невідомою. Проте вже у червні Кабмін доручив відновити проведення спортивних змагань в Україні. Про спортивне життя Чернігівщини в умовах повномасштабної війни, читайте далі у нашому підсумковому матеріалі.
Футбол
До повномасштабного вторгнення РФ Чернігівщину на професійному рівні представляли футбольні клуби "Десна" та "Чернігів". "Сіверяни" виступали в Українській Прем'єр-лізі, а "тигри" змагались у групі "А" Другої ліги. Після 24 лютого все змінилося.
ФК "Десна"
Футболісти "Десни" разом зі своїм головним тренером Олександром Рябоконем зустріли повномасштабне вторгнення на зборах у Туреччині. Там "сіверяни" готувалися до весняно-літньої частини сезону УПЛ, яка так і не розпочалася. А ось у новому сезоні 2022/2023, який стартував 23 серпня, "Десна" вже не брала участь через руйнування російськими авіабомбардуваннями домашньої арени та бази. Зважаючи на це, УАФ забронювала місце "сіверян" в УПЛ на один сезон.
"Після того, як ми зрозуміли, що не можемо пройти атестацію у 20-х числах березня, ми звернулись з ініціативою до УАФ, щоб нам надали можливість бронювання місця в УПЛ. Ми вийшли з такою ініціативою, бо схожа ситуація була в "Атлетіко" (Мадрид), коли їх стадіон теж було зруйновано (Стадіон "Метрополітано де Мадрид" було знищено внаслідок громадянської війни в Іспанії 1936-39 років, — ред.). Також, окрім стадіону для ігор в нас немає місця для нормального тренувального процесу. Це, на мою думку, найважливіше, що може бути для клубу. Тому було прийнято рішення про можливість збереження місця в УПЛ через сезон. Але були декілька моментів, які потрібно було зробити, щоб УАФ розумів, що клуб "Десна" і надалі буде намагатися зберегти команду", — казав у інтерв'ю Суспільному президент "Десни" Володимир Левін.
В УАФ зокрема вимагали покроковий план відновлення клубу. "Десна" надала відповідні документи та проєкт будівництва дитячої футбольної академії.
"З цього приводу ми ведемо переговори з польською компанією, яка зможе передати нам дві будівлі з легких конструкцій, які ми розмістимо на території академії в мікрорайоні ЗАЗ. Поляки в рамках державного гранту вже будують на Чернігівщині подібні модульні будиночки для тих, хто втратив житло. Ми з цією компанією переговорили, вони готові нам допомогти, і тепер ми чекаємо, що в цей грант зможуть додати саме будівництво спортивних будівель. Якщо це станеться, то ці будівлі нам зроблять безкоштовно".
Володимир Левін. ФОТО: ФК «Десна»
Щодо того, де в майбутньому "Десна" зможе грати свої матчі, то Левін розповів про попередню домовленість з "Оболонь-Ареною" та стадіоном імені Баннікова в Києві. Саме там "сіверяни" зможуть відновити виступи в УПЛ на час будівництва власного стадіону у Чернігові.
Станом на сьогодні "Десну" покинули всі гравці та тренери. Через воєнний стан в Україні гравці основної команди підписали контракти з іншими українськими та закордонними клубами згідно з дозволом FIFA.
Своєю чергою багаторічний головний тренер "сіверян" Олександр Рябоконь як тільки дізнався про вторгнення та ракетні обстріли Росії, одразу почав шукати можливість приїхати до Києва та стати на захист свого міста та України. Він вважає, що якби не воєнний стан, то попри трансферний бан, який стався через борг легіонеру Костянтину Дімі, "Десна" у другому колі не пасла б задніх, а попри втрати, зберігали б боєздатність і планомірно підтягували молодь, яка не була б на той момент зовсім неготовою.
"Ми дійсно зібрали хорошу команду – так, як, буває, майстри збирають хорошу машину. Проте були перебої з пальним, і ми не розігналися на повну швидкість. Щоб постійно бути серед лідерів, нам не вистачало фінансування – і як засобу мотивації та підтримки бойового духу гравців, так і для утримання футболістів", — говорив Рябоконь.
За словами Володимира Левіна, для відродження футбольного клубу "Десна" необхідно дотримуватись плану, який узгодили з УАФ.
"Спочатку ми маємо побудувати академію, потім підготувати тренерський штаб. Після в нас є ідея звернутись до потужних європейських клубів з проханням дати в оренду футболістів, які б грали вже у відродженій "Десні". Також після будівництва академії, ми плануємо зробити "Десну" фарм-клубом потужного європейського клубу. Щоб все це зробити, нам необхідно почати фінансувати роботи вже зараз, і тому ми активно спілкуємось з футбольною громадою, яка б могла допомогти з фінансуванням наших проєктів".
ФК "Чернігів"
Єдиним професійним футбольним клубом в області після деокупації Чернігівщини залишився "Чернігів". Їхню домашню арену в мікрорайоні ЗАЗ російські війська обстріляли ще на початку березня.
У минулому сезоні "тигри" виступали у чемпіонаті Другої ліги в групі "А", який завершився достроково. Вони тоді, зігравши одне коло, посіли 10-ту сходинку турнірної таблиці.
Анатолій Романченко один із чотирьох футболістів ФК "Чернігів", які залишились у місті після повномасштабного вторгнення Росії.
"Мама розбудила і сказала, що війна розпочалась. Емоції змішані були, нерозуміння, страх, апатія. Тут залишались весь час, живемо на дев’ятому поверсі. Мама дуже боялась, тому після кожного різкого звуку спускались у підвал. З 24 лютого по 16 березня, коли ми поїхали в село, ми у квартирі переночували лише тричі. Решту днів були в підвалі", – розповідав Анатолій.
Після деокупації Чернігівщини клуб поступово почав відновлювати тренувальний процес та готувався до нового сезону в Другій лізі. Проте ситуація склалася таким чином, що декілька клубів Першої ліги припинили своє існування й "Чернігів" зайняв одне з цих місць.
"Це такий емоціональний вибух, можна сказати. Отримати право виступати у Першій лізі не завжди виходить. Дисципліна вже на іншому рівні, бажання на іншому рівні, тому що хлопці розуміють, що для них це великий шанс у житті, у футболі", — каже головний тренер Валерій Чорний.
Валерій Чорний. ФОТО: Суспільне Чернігів
Представляючи Чернігівщину в Першій лізі групи "Б" у клубі продовжують грати виключно місцеві футболісти. Через довгу воєнну паузу з команди пішли четверо гравців. Серед них і багаторічний капітан Дмитро Борщ. У цьому сезоні з капітанською пов’язкою почав грати півзахисник Віталій Ментей.
Майже всі домашні матчі "Чернігів" проводив не на клубному стадіоні "Чернігів-Арена", а на спортивній арені "Юність".
"Хлопці дуже хотіли грати саме вдома. Те, що не на рідній арені, це погано, але поки немає розуміння, коли ми зможемо тут грати. Ми не маємо атестату на проведення ігор у Першій лізі, а "Юність" має", — каже головний тренер Валерій Чорний.
Також він додав, що завдання на сезон перед клубом керівництво поставило реальне — зберегти місце в Першій лізі на наступний сезон.
Наразі у Першій лізі завершилося перше коло змагань. За його результатами, "тиграм" не вдалося потрапити до четвірки найкращих у своїй групі "Б", які будуть боротися за вихід в УПЛ. Їм вдалося набрати 16 очок у 14 матчах та зайняти 5-те місце. Тепер навесні чернігівці змагатимуться за збереження місця в Першій лізі.
Волейбол
Протягом 2022 року Чернігівщину на професійному рівні представляли чоловіча команда "Буревісник-ШВСМ" та жіноча "Університет-ШВСМ". Чоловіки починали рік, граючи у найвищому українському дивізіоні Суперлізі, а жіноча команда другому за силою дивізіоні Вищій лізі. Після повномасштабного вторгнення сезон 2021/2022 був достроково завершений, а новий розпочався лише восени минулого року.
"Буревісник-ШВСМ"
Загалом "Буревісник" останні 12 років грав у Суперлізі, проте під час воєнних дій в Україні створили Професіональну волейбольну лігу, куди чернігівський клуб не запросили. Тому тепер чернігівцям доводиться грати у другому за силою дивізіоні.
"Пояснили це тим, що нам це не дозволяє рівень нашого фінансового становища. І до війни у нас були проблеми з фінансуванням. Гроші команда отримувала з міського та обласного бюджетів, а спонсорів ніяких не було. На жаль, за ці кошти, які нам виділяло місто та область, ми не були достатньо конкурентоздатними та майже завжди боролися за виживання зі своїми вихованцями", — розповідав головний тренер Роман Носко.
Роман Носко. ФОТО: Фейсбук-сторінка Романа Носка
Гроші на фінансування "Буревісника" зараз виділяє лише обласний бюджет. Через воєнний стан грати у Чернігові волейболістам заборонили, тому тури проходять в місті Хирів, Львівської області. Спорткомплекс у цьому місті організатори вибрали як найбезпечніше місце для проведення чемпіонату.
"Готуватися до нового сезону ми почали в липні, коли нам дозволили тренуватися. Спочатку було 5-6 хлопців, а потім вже приїжджали з області й команда поступово зібралася. У липні-серпні ми більше тренувалися більше на вулиці: бігали кроси, плавали та інші фізичні вправи. Потім почали в залі тренуватися з м’ячами".
Перед командою поставили амбіційну мету — перемога у Вищій лізі.
"Треба зайняти перше місце і потім спробуємо шукати спонсорів для заявки у ПВЛ. Рівень вищої ліги та ПВЛ дуже різниться, тому хочеться грати з кращими командами".
Станом на початок січня 2023 року, "Буревісник" встиг зіграти у новому сезоні один спарений тур з двох ігор. В них чернігівські волейболісти здобули дві перемоги над "Бахмут-ШВСМ" та "Олютрансом". За результатами цього туру чернігівці одночасно перебувають на першій сходинці з "Поділлям" та "Хотинськими козаками". Другий тур стартуватиме 26 січня.
"Університет-ШВСМ"
Жіноча волейбольна команда з Чернігова "Університет-ШВСМ" зайняла почесне третє місце у достроково завершеному сезоні 2022/2022 Вищої ліги. На наступний сезон вони залишились у тому самому дивізіоні, що і до повномасштабного вторгнення, але склад перед початком нового сезону змінився на 90%.
"Наша команда продовжує грати у Вищій лізі, але наш склад змінився десь на 90%. В основному нові волейболістки з Чернігова, які закінчували місцеві дитячо-юнацькі спортивні школи. На щастя, в нашому місті дві таких школи і є певний вибір гравчинь. Якщо запрошувати волейболісток з інших міст, то дуже мало шансів, що до нас хтось приїде та й запропонувати нам особливо нема чого", — говорить Жула.
Володимир Жула. ФОТО: Віктор Кошмал
За його словами, підготовка до сезону проходила в Чернігові із серпня по жовтень. Але підготовка була складною для команди через те, що 30% тренувань переривались через тривоги та сирени. На думку Володимира Жули, "Університет-ШВСМ" у новому сезоні є однією з наймолодших команд Вищої ліги.
"Завдання перед командою стоїть одне — чинити спротив та перемагати. Звичайно, ми розуміємо, що перемагати буде складнувато, бо більшість команд представлена із західного регіону, де у них більше можливостей для тренувань, та й досвідчених гравчинь через ситуацію в країні там опинилось дуже багато".
Жула каже, що тренерському штабу хотілося б зберегти місце у Вищій лізі та продовжувати розвиватись серед більш-менш досвідчених команд.
"Про участь у найвищому дивізіоні ми й не думаємо, адже там необхідно проходити за цілим переліком умов, зокрема на рахунку клубу має бути певна кількість грошей. Навіть, якщо дівчата в цьому сезоні покажуть найкращі спортивні результати, за фінансовим становищем ми не зможемо грати у найвищому дивізіоні".
Станом на початок січня 2023 року, "Університет-ШВСМ" встиг зіграти у новому сезоні три гри та здобути в них лише одну перемогу над "Южанкою". За результатами цих ігор чернігівські волейболістки одночасно перебувають на шостій сходинці з "Дніпром". Наступну гру "Університет-ШВСМ" проводитиме 19 січня проти того ж "Дніпра".
Баскетбол
Єдиним баскетбольним клубом, який представляв Чернігівщину на професійному рівні у 2022 році, був "Чернігів". Місцеві баскетболісти у сезоні 2021/2022 виступали в Першій лізі, де у своїй підгрупі зайняли 5-те місце у турнірній таблиці.
Новий сезон 2022/2023 стартував у двох дивізіонах: Суперлізі та Вищій лізі. Після відновлення спортивних чемпіонатів БК "Чернігів" опинився саме у Вищій лізі, де продовжує виступати й зараз.
Ігор Саченко. ФОТО: Фейсбук-сторінка Ігоря Саченка"Такого формату, в якому ми грали минулого сезону, тобто Першої ліги, в поточному сезоні вже немає. Це пов’язано з тою кількістю команд, які й надалі зголосилися брати участь в чемпіонаті України, адже через війну багато команд перестало існувати. Тому ФБУ вирішила, що всі нетопові команди, які бажають взяти участь у чемпіонаті будуть об’єднані в один дивізіон — Вища ліга", — розповідав заступник керівника клубу Ігор Саченко.
У Вищій лізі грають 17 команд, які розподілені на три групи за географічним принципом.
"Ми потрапили до третьої групи, яка, на мій погляд, дуже сильна. Окрім нашої команди там ще п’ять колективів: дві команди, які торік грали в Суперлізі; дві команди, які грали у Вищій лізі та ще одна команда, яка грала в Першій лізі".
Одна з ігор БК «Чернігів». ФОТО: Суспільне Чернігів
Розпочався новий сезон у Вищій лізі наприкінці жовтня. За цей час чернігівці встигли зіграти шість матчів, але в кожному із них програли. Гірша різниця набраних очок під час ігор у Вищій лізі лише у команди "ЧЕ-БАСКЕТ-ЧОДЮСШ".
"Наша головна мета — це існування команди й продовження виступів у наступних сезонах".
Біатлон
Головним спортивним змаганням 2022 року для біатлоністів з Чернігівщини Артема Прими, Артема Тищенка та Ірини Петренко були ХХIV зимові Олімпійські Ігри в китайському Пекіні.
Артему Тищенку не вдалося провести жодної гонки на Олімпійських іграх, проте інші спортсмени з Чернігівщини взяли участь одразу в кількох перегонах.
Артем Прима взяв участь у шести гонках: змішаній естафеті, індивідуальній гонці на 20 кілометрів, мас-старті на 15 кілометрів, гонці переслідуванні на 12,5 кілометрів, спринті на 10 кілометрів та естафеті 4 х 7,5 кілометри. Лише в останній гонці Артем зміг потрапити у ТОП-10 на цій Олімпіаді та зайняв дев'яте місце.
Ірина Петренко взяла участь у чотирьох перегонах на Олімпіаді-2022. Зокрема змагалась в індивідуальній гонці на 15 кілометрів, спринті на 7,5 кілометри, гонці переслідуванні на 10 кілометрів та в естафеті 4 х 6 кілометра. Ірина також лише в останній гонці змогла потрапити у ТОП-10 на цій Олімпіаді та зайняла сьоме місце.
Артем Прима, Ірина Петренко, Артем Тищенко. ФОТО: Суспільне Чернігів
Після повномасштабного вторгнення
Найбільш титуловані біатлоністи у різний час відновлювали участь у змаганнях після деокупації Чернігівщини.
Артем Тищенко розпочав з Літнього чемпіонату України у вересні 2022 року.
Водночас Ірина Петренко знову почала виступати лише в грудні 2022 року на етапі Кубка світу у фінському Контіолагті.
Першою гонкою після активних бойових дій на Чернігівщині для Артема Прими став серпневий Літній чемпіонат світу в німецькому Рупольдінгу. Наразі спортсмен пропустив грудневий чемпіонат України, а також не виступає на етапі Кубка світу у словенській Поклюці.
Зруйнована лижна база
Окремої уваги заслуговує руйнування росіянами лижної бази у Чернігові, яка була основним місцем підготовки та виховання майбутніх біатлоністів. До російського вторгнення тут тренувалися біатлоністи і лижники, тут проводили чемпіонати України та гонки Чемпіонів. Тепер через російські обстріли тут зруйновані всі приміщення, де жили спортсмени, пошкоджені лижні траси, а на землі влітку можна було знайти залишки боєприпасів.
Під час російського вторгнення лижна база майже постійно була під обстрілами. Разом з приміщеннями згорів і спортивний інвентар. Територію бази розміновували фахівці ДСНС, у перші дні після закінчення робіт допомагати розбирати завали та прибирати територію прийшли десятки людей.
Лижну базу в Чернігові збудували 45 років тому. На ній зростали призери Олімпійських ігор, чемпіони світу, Європи з лижного спорту серед них: Валентина Цербе-Несіна, Андрій Дериземля, Оксана Хвостенко, Ірина Петренко, Артем та Роман Прими. У дитячо-юнацькій спортивній школі тренувалося понад 300 спортсменів та демонстрували високі результати.
"За позаминулий зимовий період з шести чемпіонатів України, які проводяться Міністерством молоді та спорту, Чернігівська область була у загальнокомандному заліку переможцем у п’яти чемпіонатах – серед дорослих, серед юніорів, серед юнаків та дівчат", – розповідала учасниця трьох Олімпійських ігор Ніна Лемеш.
У грудні 2022 року журналісти Суспільного побували на дитячому тренуванні, яке проходило на зруйнованій лижній базі. Заслужена тренерка України Жанна Зоц розповіла, що діти їздять трасою довжиною півтора кілометра, далі не пускають – бояться, що на території бази ще залишаються нерозірвані снаряди.
Тренерка каже, що попри зруйновану базу, вони почали відновлювати тренування ще з травня. Кількість дітей, які займаються в групах, зменшилась, бо частина вихованців виїхали за кордон і не повернулися. Старша група зараз проходить підготовку до змагань у Карпатах, а у Чернігові тренуються тільки наймолодші.
"Було їх 16-17, а зараз регулярно ходять 10. Повернулося, в мене троє діток малих, з меншої групи не повернулися, за кордоном перебувають".
Ігри Воїнів у США
Також хочеться згадати про здобутки українських ветеранів, які отримали поранення або хвороби під час виконання бойових завдань, на міжнародних змаганнях "Іграх воїнів" у США. Спортсмени поїхали туди буквально з фронту.
Чернігівську область на змаганнях представляли Владислав Шатіло, Олександр Гавриленко та Олександр Дударєв з Коропа, який виборов шість медалей у двох видах спорту – у веслуванні на тренажерах та плаванні. Загалом вони здобули одинадцять медалей на трьох.
Ветерани Олександр та Владислав розповідали, що не очікували, що у 2022 році братимуть участь у змаганні, бо коли почалися бойові дії, обидва пішли воювати.
"Потім вже з відходом російських військ з Чернігівської, Сумської та Київської області вже з’явилася можливість займатися, але почав це робити для себе, відновлювати форму, бо про змагання мови не йшло. І вже через пару тижнів — місяць нам повідомили, що маємо їхати виступати", – розповів чемпіон та бронзовий призер змагань "Ігри Воїнів" Владислав.
Чоловік здобув дві золоті медалі: одну з пауерліфтингу, другу – з веслування на тренажері на дистанції чотири хвилини та бронзову медаль на дистанції одна хвилина. Спортсмен додає, що перед змаганнями українська команда тренувалася у Великій Британії п’ять тижнів. Там були всі умови, щоб повноцінно та якісно готуватися.
Олександр Гавриленко – дворазовий чемпіон змагань "Ігри Воїнів". Він здобув дві золоті медалі – у спортивній кульовій стрільбі та пауерліфтингу – жимі лежачи.
Владислав Шатіло говорив, що військові, які зараз перебувають в стані повномасштабної війни, приїжджають і показують такий результат, що це мотивує. І більше воно спрямоване на реабілітацію через спорт, тому це буде як мотивація для побратимів. Чоловік додає, що зараз багато поранених і їм треба відновлюватися, а далі вони теж захочуть брати участь.
P.S. Загалом у складних умовах повномасштабного вторгнення РФ на територію України спортсмени з Чернігівщини протягом 2022 року зібрали більше нагород, ніж у попередній період. Про це в ефірі Українського Радіо "Чернігівська хвиля" розповіла заступниця директора Департаменту сім’ї, молоді та спорту Чернігівської ОВА Марія Родикова.
"13 золотих, 4 срібних, 10 бронзових медалей з олімпійських видів спорту (біатлону, стрільби кульової та з лука, лижних перегонів, плавання, дзюдо, боксу, важкої атлетики). 22 медалі різного ґатунку в неолімпійських видах спорту", — йдеться у повідомленні.