Заключним етапом Великодніх свят є наступна після свята Воскресіння Христового неділя, яку називають Провідною. І здавна заведено, що в ці дні люди ходять на кладовища, аби згадати тих, хто відійшов у засвіти.
Водночас побутує традиція залишати на могилах пластикові квіти, мовляв, це практично та зручно. Утім, штучні квіти, які майже не підлягають переробленню, неабияк шкодять екосистемі.
І чомусь зміни в свідомості людей щодо цього питання відбуваються не так швидко, як хотілося. Бо штучні квіти активно продають і купують.
Любов Дорошенко, жителька села Зеленівка, що в Ніжинському районі
Думаю, що в нашому селі така ж ситуація, як і скрізь по Україні. Два тижні тому я ходила на кладовище. Там відбувалося прибирання, вирубували зарості. Взагалі ми влаштовуємо суботники, але вже практично немає кому ходити на них, бо наші жителі вже не дуже молоді, коли сьогодні ще можеш щось робити, а завтра – вже лежиш. То працівник ПСП «Зеленівське» вирубував рослинність на кладовищі. А я дивлюся – там стільки пластику того, що люди добрі! Всі люди просто ходили та викидали його в одне місце, не домовляючись.
У нас, мабуть, дуже малий відсоток жителів які не приносили б пластикових квітів і вінків. І це проблема.
І скрізь у групах цю тему порушують, але наразі результату нема.
Хоча, звісно, є люди, які проти пластику та за живі квіти. Я сама вже не знаю, скільки років не приношу пластикові квіти. Саджаю живі. Поки можемо, саджаємо.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Штучні чи живі: відомі чернігівці розповіли, які квіти понесуть на могили померлих родичів у поминальні дні
Сергій Павленко, село Дягова (Менська громада)
Штучних квітів на кладовищі нашого села Дягова поменшало в рази після постів місцевого священника отця Віталія. Та й були відповідні публікації в пресі. Місцевий старостат теж неодноразово закликав утримуватися від захаращення пластиком кладовища…
Щодо мене, то я цього разу, очевидно, віднесу на могили рідних тюльпани, нарциси (вже будуть). А родичі, думаю, все-таки щось і привезуть штучне. Але це не буде в таких масштабах, як раніше. Чесно кажучи, у 2000-ні роки кладовища перетворювалися на штучні квіткові клумби. Це був перебір. Напевне, поступово ця традиція відійде. Справді вона шкідлива для екології.
–
Ірина Осташко