За інформацією: Суспільне Чернігів.
ФОТО: Суспільне Чернігів
Відсторонення і подальше звільнення з посади міського голови Чернігова Владислава Атрошенка, введення у Чернігові військової адміністрації, кінець політичної кризи у Прилуках і політичне протистояння у Чернігові, кримінальні справи і затримання на хабарях. Таким запам’ятався 2023 рік у політичному житті на Чернігівщині. Про його підсумки — читайте далі.
Життя без Атрошенка: відсторонення міського голови Чернігова і політичне протистояння в місті
1 лютого 2023 року Львівський апеляційний суд відсторонив міського голову Чернігова Владислава Атрошенка від посади на один рік. Це рішення стало наслідком справи, яку у вересні 2022 року порушило НАЗК. Тоді на Атрошенка склали адмінпротокол за те, що 2 липня 2022 року під час робочої поїздки до швейцарського Лугано (чернігівському міському голові тоді не дозволили перетнути кордон – ред.), Владислав Атрошенко дав вказівку своєму водієві перевезти машину Tesla Model X, яка належить його дружині, за кордон. Такі дії міського голови, йдеться в ухвалі, становили приватний інтерес, про який він мав би повідомити НАЗК.
Атрошенко заявляв про політичну вмотивованість справи, а ще раніше говорив, що в Чернігові центральна влада збирається ввести військову адміністрацію. На судовий розгляд до Львова приїжджали міські голови Києва Віталій Кличко, Львова Андрій Садовий та Житомира Сергій Сухомлин. До Львова тоді вирушила третина депутатів Чернігівської міськради та практично все керівництво міста.
Наступного дня після відсторонення, 2 лютого 2023 року, Владислав Атрошенко опублікував у своєму Telegram-каналі відеозвернення до чернігівців, де повідомив, що в.о. міського голови буде секретар міської ради Олександр Ломако.
За день до рішення суду у справі Владислава Атрошенка, начальник ОВА В’ячеслав Чаус говорив в інтерв’ю Суспільному, що підстав вводити військову адміністрацію немає. Утім вже 7 лютого Президент Володимир Зеленський вводить військову адміністрацію у Чернігові саме за поданням Чауса, а 17 лютого призначає на посаду її очільника Дмитра Брижинського. Під час блокади Чернігова російськими військами він керував обороною міста.
Брижинський після призначення на посаду сказав, що займатиметься питаннями оборони і цивільного захисту. Саме він 3 квітня під час візиту на Чернігівщину Президента Володимира Зеленського прийняв від нього відзнаку "Місто-Герой України — Чернігів". Згодом її передали в історичний музей імені Василя Тарновського.
Також він через суд домігся звільнення Владислава Атрошенка з посади міського голови.
20 квітня 2023 року Брижинський направив скаргу до Мін’юсту та подав до суду на Чернігівську міськраду, в.о. міського голови Чернігова Олександра Ломака та відстороненого керівника міста Владислава Атрошенка через те, що Атрошенко досі вважається керівником міськради. 6 червня 2023 року Чернігівський окружний адміністративний суд задовольнив позов Брижинського, та зобов'язав Ломака все ж таки звільнити Атрошенка з посади.
Згодом начальник МВА набув і нових повноважень. Згідно зі змінами до регламенту Чернігівської міськради, прийнятими на сесії 31 липня, Брижинський братиме безпосередню участь у прийнятті рішень щодо бюджетних та земельних питань, управління закладами освіти та охорони здоров’я.
30 жовтня штат Чернігівської міської військової адміністрації розширили і призначили на посади трьох людей. З'явився перший заступник — Віктор Бистров, він відповідає за напрямки співпраці з міською радою, за бюджетні питання. Також з'явився новий радник з питань безпеки — Анатолій Хольченков, та начальник відділу цивільного захисту та оборонної роботи — Дмитро Усенко.
В Чернігівській міськраді цей рік пройшов під знаком затримань її керівників та обшуків в її структурних підрозділах.
30 березня у Чернігові провели засідання сесії міськради, яке розпочалося на кілька годин пізніше. Виконувач обов'язків міського голови Олександр Ломако заявив, що перед сесією чотирьох депутатів викликали на допити до СБУ, двох депутатів викликали до військкомату, а Ірину Должикову правоохоронці зняли з потягу. Розпочалася сесія о 17:30 і тривала півгодини.
7 березня у міській раді СБУ провела обшуки у справі купівлі трансформатора для ТЕЦ. Трансформатор придбали у липні 2022 року на виконання програми із відновлення пошкодженого внаслідок російських обстрілів підприємства. Посадовцям інкримінують купівлю трансформатора у посередника за завищеною ціною — на 15 мільйонів гривень дорожче за ринкову вартість, йдеться в ухвалі Шевченківського районного суду Києва.
Підозру у цій справі вручили заступнику міського голови Чернігова Віктору Геращенку. 19 червня 2023 року правоохоронці забрали його до Києва для обрання запобіжного заходу – тримання під вартою з можливою заставою у розмірі понад 32 мільйони гривень. За 2 місяці він вийшов з СІЗО через те, що 15 серпня Вищий антикорупційний суд змінив Геращенку запобіжний захід.
21 вересня Геращенко повернувся до роботи.
Вдома у в.о. міського голови Олександра Ломака 5 вересня 2023 року обшуки провела СБУ. Правоохоронці хотіли з'ясувати деталі офіційного проєкту Міжнародного комітету Червоного Хреста з відновлення обладнання паливоподачі на Чернігівській ТЕЦ, яке було зруйноване російськими військами, повідомив у своєму Telegram-каналі Ломако.
26 жовтня 2023 року у Олександра Ломака вдруге провели вдома обшуки, на цей раз ДБР. Там заявили, що обшуки пов'язані із перевіркою законності його виїзду за кордон у травні 2023 року. Правоохоронці повідомили, що з'ясовують обставини, яким чином посадовець під час відрядження до Німеччини міг опинитися у Франції, у Бельгії, в Нідерландах та в Польщі. Під час обшуків вилучили речі, що можуть підтверджувати інформацію про його поїздку за кордон, а саме: паспорти, телефони, сувеніри, магніти, наліпки та фотографії.
Сам Ломако ці обшуки і справу проти Геращенка називав політично вмотивованою.
30 листопада 2023 року у Чернігові за підозрою в отриманні понад 142 тисяч гривень хабаря співробітники департаменту стратегічних розслідувань затримали начальника Чернігівського міського управління капітального будівництва Вячеслава Почепа. Йому інкримінують вимагання з підрядника 10 відсотків "відкату" з тендеру на реконструкцію бібліотеки імені Коцюбинського у Чернігові.
Печерський районний суд Києва відправив Почепа під нічний домашній арешт терміном на 60 діб, до 30 січня 2024 року. Він має бути вдома з 22:00 до 6:00 та носити електронний браслет. Від посади, зі слів Олександра Ломака, його відсторонили.
Тривало протягом цього року протистояння Олександра Ломака і Дмитра Брижинського. Перший неодноразово заявляв, що діяльність МВА в Чернігові не потрібна, другий звинувачував міськраду в бездіяльності щодо облаштування бомбосховищ та говорив, що в міськраді створена суто комерційна структура, яка працює тільки тоді, коли бачить особисту вигоду.
24 жовтня Ломако під час наради сказав, що планує позиватися до суду на Дмитра Брижинського щодо його заяв стосовно ракетного удару по центру Чернігова, які він зробив під час спілкування з журналісткою Наталією Найдюк. Тоді він сказав, що не знав про те, що в облмуздрамтеатрі 19 серпня планується зустріч виробників дронів, а Ломако, з його слів, про це знав і його не попередив. Зі слів Олександра Ломака, слова Брижинського не відповідають дійсності. Позов до нього стосуватиметься захисту честі, гідності і ділової репутації. Всю суму моральної компенсації у випадку виграшу справи він планує передати постраждалим внаслідок ракетного удару.
Звільнений же з посади міського голови Владислав Атрошенко довгий час не з’являвся на публіці і не робив заяв.
За місяць після рішення суду стало відомо, що він розлучається з дружиною. Заяву про розлучення до суду подала дружина Ірина Атрошенко 17 лютого і Деснянський районний суд 10 березня задовольнив її заяву. Що цікаво, ще до розлучення він переписав на дружину свої частки в 14 компаніях.
Тільки 29 вересня Атрошенко вперше після відсторонення прийшов до міськради вручити нагороди разом із виконувачем обов'язків міського голови Олександром Ломаком.
А 1 листопада 2023 року Атрошенку за поданням Ломака депутати міськради присвоїли звання "Почесний громадянин Чернігова".
Кримінальні справи року
23 січня 2023 року стало відомо, що народний депутат України від "Слуги народу" Павло Халімон придбав маєток у Києві на Печерських пагорбах. Така інформація стала результатом розслідування "Української правди". 23 січня 2023 року голова партії "Слуга народу" Олена Шуляк прийняла відставку Халімона з посади голови Чернігівської обласної організації партії, на його місце обрали В’ячеслава Чауса. 18 лютого 2023 року у справі Халімона спеціалізована антикорупційна прокуратура відкрила кримінальне провадження за статтею про незаконне збагачення на 10 мільйонів гривень.
8 серпня 2023 року народного депутата від "Слуги народу" Анатолія Гунька затримали за підозрою в отриманні 85 тисяч доларів хабара. Це була перша частина грошей, які, за версією слідства, він отримав від приватного підприємця за нібито передачу в оренду державних земель. Нардепа відправили під варту, звідки він вийшов 18 жовтня, внісши заставу. Її розмір становив 10 мільйонів гривень, хоча спочатку ця сума складала 30 мільйонів.
2 травня 2023 року начальнику Ніжинського управління ЖКГ Анатолію Кушніренку оголосили про підозру у розтраті понад 900 тисяч гривень з міського бюджету. Як йдеться у повідомленні прокуратури, зробив він це за попередньою змовою з директором підприємства-підрядника, підписавши акт приймання будівельних робіт, які фактично не виконувались. 20 грудня йому обрали запобіжний захід — тримання під вартою з можливістю внесення застави у 215 тисяч гривень. Як пояснили у пресслужбі Чернігівської обласної прокуратури, його затримали, бо чиновник тричі не з’являвся до суду на розгляд своєї справи. Одразу після рішення суду чиновник вніс заставу і вийшов на волю.
Керівнику КП "Ніжинське управління водопровідно-каналізаційного господарства" Олександру Марсову оголосили підозру у справі закупівлі генераторів. Йому інкримінують понад 4,5 мільйона збитків, завданих місцевому бюджету.
В Чернігівській міськраді депутату від фракції «Рідний дім» Сергію Кирієнку повідомили про підозру, у сприянні незаконному переправленню осіб через держкордон України. Про цю справу стало відомо у грудні 2022 року. Тоді СБУ ліквідувала канал незаконного виїзду за кордон українських громадян призовного віку та викрила трьох організаторів цього каналу. За інформацією слідства, підозрюваний, як керівник громадської організації під час дії воєнного стану організував разом зі спільниками за грошову винагороду у розмірі від 50 до 164 тисяч гривень схему сприяння незаконному переправленню через державний кордон України військовозобов’язаних.
Заступник директора КП "Чернігівводоканал" та депутат Чернігівської міськради Павло Вовк протягом 2023 року отримав одразу дві підозри. Перша стосувалася зловживання службовим становищем, що завдало істотної шкоди та спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом інтересам юридичної особи. За даними слідства, заступник директора протягом 2020-2023 років організував укладення близько 40 договорів про надання правової допомоги з адвокатським бюро, достовірно знаючи, що його керуюча працює на комунальному підприємстві юрисконсультом і отримує заробітну плату за ту ж саму роботу. 12 вересня Новозаводський районний суд обрав йому запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання.
Друга підозра стосувалася зловживання службовим становищем, яке спричинило тяжкі наслідки. Йдеться про переплату понад 370 тисяч бюджетних гривень.
За даними Чернігівської обласної прокуратури, Вовк, бувши відповідальним за погодження проєктів договорів щодо відповідності чинному законодавству, у серпні 2020 року засвідчив законність додаткової угоди до договору на закупівлю станції приймання стічних вод, яка передбачала заміну курсу купівлі Долара НБУ на курс купівлі Євро НБУ.
У результаті вартість закупівлі зросла з початкових 4,1 мільйона гривень до понад 4,5 мільйона гривень. З цієї суми понад 370 тисяч гривень склала неправомірна вигода фірми-постачальника.
Сам Вовк у коментарі Суспільному розповів, що вважає оголошену йому першу та другу підозру "не обґрунтованими жодним доказом, а виключно суб'єктивним баченням норм чинного законодавства зі сторони обвинувачення, які не узгоджуються із загальноприйнятими".
У Прилуках же правоохоронці викрили депутата та очільника КП "Послуга" Руслана Ніязова за підозрою в забрудненні земель небезпечними відходами. Йому оголосили про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною 2 статті 239 Кримінального кодексу України (забруднення або псування земель) та частиною 2 статті 367 (службова недбалість).
Руслан Ніязов. ФОТО: ТІМ
Слідство встановило, що чиновник дозволив приватній фірмі вивезти понад 80 тонн бурового шламу на місцеве сміттєзвалище.
За укладеним договором, фірма мала право вивозити на полігон лише тверді відходи нафтовидобутку. Натомість тривалий час вивозився саме рідкий буровий шлам з небезпечними хімічними сполуками.
Експертиза показала, що вміст нафтопродуктів у ґрунті перевищив гранично допустиму межу у 28 разів. Також фактично був перевищений рівень вмісту металів. Екологічна шкода оцінюється у 32 мільйони гривень.
Новозаводський районний суд міста Чернігова задовольнив клопотання слідчої Нацполіції в області та ухвалив рішення відсторонити Руслана Ніязова від посади директора комунального підприємства "Послуга" у Прилуках.
Кадрові зміни року
10 січня 2023 року Кабмін погодив звільнення Андрія Анікієнка з посади голови Новгород-Сіверської РВА.
На його місце 20 лютого 2023 року призначили Сергія Сергієнка. На думку В'ячеслава Чауса, яку він висловив 31 січня в інтерв'ю Суспільному, Сергій Сергієнко відповідає всім критеріям, які мають бути у людини, що займає цей пост. Інтерв’ю з ним можна переглянути ось за цим посиланням.
Зміни відбулися і в Чернігівському районі. Там 24 березня 2023 року розпорядженням Президента Володимира Зеленського головою районної військової адміністрації призначили Андрія Попика.
В Чернігівській обласній раді з’явилися троє нових депутатів. Це Іван Чаус від фракції "Слуга народу", Валентина Дзюба та Валентина Мельник від фракції "Батьківщина". Вони замінили раніше виключених — Віталія Свириденка, Сергія Пащенка та Галину Синявську.
10 листопада 2023 року Кабмін погодив звільнення Івана Ващенка з посади начальника Корюківської РВА. 21 грудня В 'ячеслав Чаус призначив його на посаду свого заступника.
В Чернігівській міськраді свій мандат склав Павло Гармаш — колишній член фракції ОПЗЖ. "За" на сесії Чернігівської міськради 1 листопада проголосували 26 депутатів.
Чим запам'яталися нардепи
Народний депутат України Сергій Гривко 23 листопада подав до Верховної Ради проєкт закону: хоче юридично врегулювати відносини у сфері езотеричної освіти. Відповідна картка законопроєкту № 10283 є на сайті парламенту. Документ наразі передали для ознайомлення в Комітет з питань освіти, науки та інновацій.
15 вересня 2023 року нардеп "Слуги народу" від Чернігівщини Сергій Гривко зареєстрував законопроєкт щодо зменшення строку відбування покарання засудженим, які генеруватимуть електроенергію на велогенераційних установках.