За інформацією: Суспільне Чернігів.
Електронний сертифікат «єВідновлення» на фоні зруйнованого будинку. Getty Images
5 383 заявки через державну програму "єВідновлення" подали жителі Чернігівщини від початку роботи цієї програми. Йдеться про заявки на компенсацію за пошкоджене та зруйноване від воєнних дій житло.
Про це розповів виконувач обов’язків начальника управління містобудування та архітектури Чернігівської ОДА Сергій Куреня на брифінгу 8 січня.
"З цієї кількості майже по 4 000 заяв були прийняті позитивні рішення комісій і нараховані суми компенсацій, які загалом становлять майже 350 мільйонів гривень", — розповів Куреня.
Сергій Куреня. ФОТО: Суспільне Чернігів
Всього з травня 2023 року, відколи стартувала програма, реалізували надання компенсацій за трьома напрямками, пояснив він:
"Перший вид – за пошкоджене майно на відновлювальні роботи, для проведення поточних і капітальних ремонтів. Другий вид компенсації – надання коштів на самостійну відбудову. Тобто, це та ситуація, коли у людини повністю знищений житловий об'єкт, і вона планує відбудувати його власними силами шляхом цієї компенсації. Третій вид – надання житлового сертифіката – електронного документа, який громадянин може обміняти, купивши інший об'єкт житлового майна".
Отримати компенсацію за знищені об'єкти для самостійної відбудови стало можливими з 1 серпня 2023 року. За цей час жителі Чернігівщини подали 250 заяв.
"Станом на 8 січня 2025 року майже за 170 прийнято позитивне рішення. Загальна сума таких нарахувань становить понад 340 мільйонів. Але тут є певні затримки виплат. Громадяни, які отримали нарахування в «Дію» за цим видом компенсації, ще не отримували їх на свої рахунки. За інформацією з Міністерства, очікується проплата цього року", — пояснив Сергій Куреня.Читати ще
Читати ще
Мешканці будинку у Чернігові, який був пошкоджений росіянами, не можуть подати заявки на «єВідновлення»
Ті, хто не мали змогу відбудовуватися самостійно, могли подавати заявки на житлові сертифікати. За словами Курені, жителі Чернігівської області за цей час подали 1 188 заявок. Наразі сформували 722 житлових сертифікати. Загальна сума такої компенсації склала понад один мільярд гривень.
"На сьогодні, за нашим моніторингом, в області було придбано 217 об'єктів житлового майна саме за сертифікати. Загальна сума таких об'єктів становить 344 мільйони гривень".
За словами виконувача обов’язків начальника управління містобудування та архітектури ОДА, алгоритм процедури подачі заявок і отримання компенсації різних видів не змінилися:
"Хотів би звернути увагу наших громадян, які вже отримали компенсації за капітальні та поточні ремонти, що після того, як людина використала кошти, вона має подати повідомлення про завершення цих робіт. І після цього комісія місцевого самоврядування може прийти та здійснити кінцеву верифікацію, якщо система покаже необхідність цього".Читати ще
Читати ще
На Чернігівщині пропонують запровадити механізм індексації компенсацій за зруйноване житло
За словами голови ГО "Український голос громад", яка надає правову та юридичну допомогу в питаннях "єВідновлення" Руслана Марченка, були випадки, коли люди неправильно оформлювали заявки на грошову компенсацію або житловий сертифікат.
"Потім людині, наприклад, нараховували грошову компенсацію, а вона вважала, що подалась на житловий сертифікат. Відмовитися від грошової компенсації або житлового сертифіката можливо в процесі розгляду заявки, поки комісія ще не прийняла рішення. Для цього потрібно написати заяву і переписати заявку на отримання іншого виду компенсації. Якщо комісія вже прийняла рішення і ви в «Дії» отримали інформаційне повідомлення про це, то ви маєте п'ять робочих днів, щоб звернутися до виконавчого комітету, до органу місцевого самоврядування і скасувати рішення. Якщо ви не встигли, то в такому випадку це вже скасовується лише в судовому порядку", — говорить Руслан Марченко.
Руслан Марченко. Суспільне Чернігів
Як пояснив голова громадської організації, люди мають право не використовувати отриману грошову компенсацію, тоді всі кошти повернуться до державного бюджету.
"Але людина вважається такою, що скористалась своїм правом на отримання грошової компенсації", — пояснює Марченко.
Якщо заявник отримав підтвердження бронювання грошових коштів, то він повинен укласти договір купівлі-продажу протягом 30 календарних днів.
"У нас вже є випадки, коли заявник подав заявку на бронювання коштів, отримав підтвердження, але наразі реєстр не працює. І він не має можливості реалізувати своє право на укладення договору купівлі-продажу. На сайті Мінрозвитоку є інформація, що строки зупиняються на цей період часу, поки не працюють реєстри. Як воно буде надалі реалізовано, я не готовий відповісти".
Також під час брифінгу Руслан Марченко розповів, що спадкоємець власника зруйнованого чи пошкодженого житла може успадкувати компенсацію за програмою "єВідновлення".
"Якщо за життя людина подала заявку, але під час її розгляду померла, то її спадкоємець має право успадкувати те, що їй би належало за життя".
Як пояснив голова "Українського голосу громад", якщо власник зруйнованого будинку загинув, спадкоємці можуть подати заявку за умови, якщо цей будинок був зареєстрований в Державному реєстрі речових прав. Далі рішення буде приймати комісія.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України №1432, яка набрала чинності у грудні 2024 року, внутрішньо переміщенні особи можуть звернутися за компенсацією також.
"Якщо це майно розташоване на окупованій території або на території потенційно можливого ведення бойових дій, воно автоматично вважається таким, що знищене. І людина має право звертатися в тому місці, куди вона переїхала, із заявкою. Якщо людина мала більш ніж один об'єкт нерухомого майна, але вони всі на окупованій території, то вона теж має право подавати заявку. Але, якщо, наприклад, один об'єкт нерухомого майна був на окупованій території, інший на неокупованій, тоді вона такого права не має", — пояснив Руслан Марченко.
Виконувач обов’язків начальника управління містобудування та архітектури ОДА Сергій Куреня повідомив, що на 2025 рік законодавством передбачено й інший вид компенсації.
"Це компенсація за самостійну відбудову. Це те, що люди самі відбудували, вклали свої кошти або провели ремонт. Згідно з законодавством, вони теж мають право на компенсацію. Але цей вид поки що не реалізований. Це вже залежить від Міністерства, на скільки воно готове впроваджувати нові види компенсації цього року", — пояснив Сергій Куреня.
***
Допоможіть нам стати кращими, розповівши про свій досвід користування сайтом Суспільного. Пройдіть це коротке опитування, воно займе до п'яти хвилин вашого часу. Дякуємо!
Читати ще
Читати ще
У блекаути зі світлом: у прикордонному селі на Чернігівщині в амбулаторії та станції «швидкої» встановили сонячні панелі