За інформацією: Суспільне Чернігів.
Спасо-Преображенський собор у Чернігові. Суспільне Чернігів
Понад тисяча людей побували у Спасо-Преображенському соборі у Чернігові, який 28 червня відкрили для відвідувачів. Сталося це після того, як представникам УПЦ МПУПЦ, згідно з релігієзнавчою експертизою Держслужби з питань свободи совісті, є структурним підрозділом Російської православної церкви. припинили право користування собором. Яка ціна квитків, на що витрачають зароблені кошти та які подальші плани в розвитку заповідника у коментарі Суспільному розповіли гендиректорка Національного архітектурно-історичного заповідника "Чернігів стародавній" Наталія Реброва та завідувачка наукового відділу "Дитинець" Ірина Бугера.
Спасо-Преображенський собор викликав зацікавленість у людей, як пам'ятка, яка місяць тому відкрилась після десятків років перебування в оренді релігійної громади, каже Ірина Бугера.
"У вихідні дні більше людей. Багато хто приїжджає і з Києва, і з інших міст, але і чернігівці приходять до собору".
За її словами, з 28 червня з орієнтовно тисячі відвідувачів Спасо-Преображенського собору було приблизно 200 людей пільгових категорій, безкоштовних квитків — 50, решта — дорослі по повній вартості.
"Маємо враховувати, що липень не дуже привабливий місяць для туризму, дивлячись на статистику. Ми сподіваємося, що у серпні-вересні статистика покращиться. Тим більше ми намагаємося популяризувати собор різними методами, проводимо різні заходи, авторські екскурсії", — каже Ірина.
Вартість квитка та екскурсії
З липня в Спасо-Преображенському соборі встановили нові ціни на відвідування:
- дорослий квиток — 50 гривень;
- для пільгових категорій: учні, студенти, пенсіонери — 20 гривень (при наявності документа).
Також люди можуть відвідати екскурсії:
- група до п'яти людей — 250 гривень;
- для пільгових категорій до п'яти людей — 100 гривень з групи;
- для групи понад п'ять людей — по 50 гривень з людини та 20 гривень для пільговиків.
В оплату екскурсії вже входить вартість вхідних квитків, каже Ірина.
"Ціни досить прийнятні, як на мене, 20 або 50 гривень заплатити за відвідування найдавнішої пам'ятки ХІ століття. Можна отримати враження від тої величі, побачити ті роботи, які були пророблені майстрами ХІ століття, тими хто розписав собор і те, що зараз робимо ми".
Допомога та плани на майбутнє
Гендиректорка НАІЗ "Чернігів стародавній" Наталія Реброва каже, що Спасо-Преображенський собор у майбутньому буде простором для багатьох заходів, і він буде набагато ширшим по можливостях, ніж музей.
Наталія Реброва. Суспільне Чернігів"Це простір, який буде збирати державні свята, культурні свята. І вже зараз ми готуємо наукове зібрання з питань визначення програми реставрації та відновлення живопису".
Щодо коштів важко говорити, тому що ті, що надійшли від квитка це одні кошти, від благодійників — це інші, каже Наталія Реброва.
"Щось надійшло зарядними станціями, комп'ютерами, ліхтариками, матеріалами для реставрації, проєктами пожежної сигналізації, яка так необхідна. Ну і звичайно це гроші від вартості квітка людей, які відвідують і замовляють екскурсії.
Загалом собору допомагають волонтери, благодійні організації та відвідувачі, яким не байдужий цей проєкт, пояснює гендиректорка.
Отриману допомогу та зароблені з квитків гроші витрачають на реставрацію собору.
"Це вартісний і тривалий процес. І зараз починається процес науковий, тому що собору вже тисяча років і без наукової роботи, аналізу та залучення кращих спеціалістів там неможливо нічого робити. І тому Спасо-Преображенський собор об'єднує не тільки чернігівців, а і кращих фахівців України".
Нагадаємо, від жовтня 2023 року представники УПЦ МП втратили право на користування собором. Комісія Мінкульту, яка обстежувала Спасо-Преображенський собор, визнала його стан як незадовільний. За словами Наталії Ребрової, собор відкрили як музей для того, щоб заробити гроші на його реставрацію.
Зокрема, Спасо-Преображенський собор отримав для експонування печатку князя Святослава Ярославовича, сина Ярослава Мудрого. Артефакт подарував співзасновник і директор “Музею Шереметьєвих” Олексій Шереметьєв для Національного заповідника “Чернігів стародавній” зі своєї приватної колекції.
Також у грудні 2023 року Комітет ЮНЕСКО із захисту культурної спадщини вніс п’ять об’єктів культурної спадщини України до Міжнародного переліку культурних цінностей, які перебувають під тимчасовим посиленим захистом. Спасо-Преображенський собор – серед них.
Читати ще
Читати ще Спасо-Преображенський собор у Чернігові відкрили для відвідувачів
Читати ще Спасо-Преображенському собору у Чернігові подарували печатку сина Ярослава Мудрого