За інформацією: Суспільне Чернігів.
Володимир Зеленський та голови громад Чернігівщини, які ставили запитання президенту під час його робочої поїздки 3 квітня 2025 року. Колаж Суспільне Чернігів
3 квітня Чернігівщину відвідав президент України Володимир Зеленський. Це була його робоча поїздка у третю річницю визволення області від російської армії. Зокрема він відвідав Ягідне,З 3 березня 2022 року і до деокупації області російські військові насильно утримували в підвалі місцевої школи 368 людей — майже все населення села. Людей тримали як "живий щит", адже в самій будівлі школи у росіян був штаб. За час перебування в підвалі 10 людей померли через задуху та відсутність медичної допомоги. де поспілкувався з місцевими жителями, яких російські військові тримали 27 днів у підвалі школи, як "живий щит".
Наступним етапом поїздки Зеленського був Чернігів та зустріч з адміністрацією області й представниками громад. На ній вони мали змогу озвучити про проблеми на своїх територіях. Це й щоденні обстріли з Росії, проблеми з будівництвом укриттів, ремонтом доріг. Нестача шкільних автобусів та призупинення міжнародної допомоги. Наприклад, голова прикордонної Семенівської громади Сергій Деденко сказав: "У нас недостатнього модульних укриттів, тому що, враховуючі близькість до російського кордону ми не встигаємо добігти до стаціонарного. Нам треба, щоб у місті стояло багато бетонних модулів".
Що запитували голови громад та яку відповідь отримали від Володимира Зеленського розповідаємо далі.
Голова Чернігівської обласної ради Олена Дмитренко розповіла, що була приємно здивована зустріччю з президентом "тому, що було конкретика".
"Він (Володимир Зеленський, — ред.) одразу запропонував форму, що не ви мені розповідаєте, не я вам розповідаю, а ставте запитання, які вас цікавлять, а я буду вам надавати відповідь. Це найбільш ефективна, я вважаю, форма зустрічі. Говорили про актуальні питання для області стосовно наших закордонних партнерів. По Чернігівщині запитували голови громад безпосередньо про свої нагальні проблеми".
Олена Дмитренко. Суспільне Чернігів
Серед таких питань, Олена Дмитренко назвала неможливість будувати бомбосховища у Гончарівській громаді через те, що земля належить Міністерству оборони.
"Президент дав команду своєму Офісу до понеділка (7 квітня 2025 рік, — ред.), знайти рішення конкретно по цьому питанню. Тобто, він одразу відреагував".
"Я запитав про шкільні автобуси", — голова Сосницької громади Андрій Портний
"Оскільки у нас специфічна область з величезною територією та дуже низькою щільністю людей, це призводить до досить великої кількості малокомплектних шкіл. Плюс у нас у 2025 році вступає в дію норма закону, яка фактично забирає фінансування шкіл, де менше ніж 45 дітей. І я думаю, що робота 5-10 шкіл в області буде призупинена. Але, щоб цих дітей забезпечити доступом до освіти нам потрібні шкільні автобуси".
Зі слів Портного, на сьогодні в Чернігівській області державної субвенції вистачає на три шкільних автобуси. Також, каже він, голова ОВА заявив про домовленість щодо купівлі ще 10 додаткових, але реальна потреба — близько 50 автобусів.
Андрій Портний. Суспільне Чернігів"На що президент сказав, що всі автобуси, які виробляють в Україні, їх законтрактували для шкільних автобусів. Це десь 600 автобусів на всю державу. Наприклад, в нашій громаді три школи в цьому році призупиняють свою роботу, бо мало дітей. Немає можливості з місцевого бюджету фінансувати заробітну плату вчителям та обслуговуючому персоналу. Держава зараз платить тільки вчителям, а все решта — на утриманні громади. Але зарплата вчителям — це дуже велике навантаження на місцевий бюджет і жоден такого не потягне. Тому, ми призупиняємо роботу, робимо більш потужні школи, але ж треба підвозити дітей".
Голова Сосницької громади каже, що Зеленський пообіцяв дати доручення про закупівлю автобусів із-за кордону.
"Я ще акцентував на двох питаннях. Перше – це те, що можливо треба перерозподілити ці 600 автобусів всередині країни, у тих регіонах, де не було війни, де збільшилися податки, приїхали люди, бізнес. Можливо вони самі зможуть собі купити автобус? Друге — я просив звернути увагу президента і Кабміну, що можливо треба спеціально працювати з міжнародними партнерами щодо шкільних автобусів. Бо насправді проєктів, які працюють безпосередньо з цією проблематикою, їх немає. Є проєкти, які один-два автобуси купують, але вони не системні й не спрямовані на вирішення саме цієї задачі".
Загалом Андрій Портний так оцінює зустріч з головою держави:
"Гарно, позитивно. Приємно, що взагалі приїхав, ми не очікували".
"Запитував про дороги, бо вони у нас у жахливому стані", — голова Семенівської громади Сергій Деденко
"Це була крута зустріч у такому форматі. Я перший раз брав участь, де із залу можна підняти руку і поспілкуватись з президентом. Я запитував про дороги, про їх ремонт, бо вони у нас у жахливому стані. Наприклад, у Новгород-Сіверський 40 кілометрів, я їду дві години на 1-2 передачі (0-40 км/год, — ред.). Це ж жах просто. Запитував про модульні укриття, для нас вони важливі, тому що, враховуючі близькість до російського кордону ми не встигаємо добігти до стаціонарного. Нам треба, щоб у місті стояло багато бетонних модулів, куди можна буде оперативно сховатись, коли чуєш, що щось літає чи стріляє".
Сергій Деденко. Суспільне Чернігів
За словами Сергія, з цими двома питаннями президент обіцяв допомогти, бо "він особисто записував і я сподіваюсь, що наші питання будуть позитивно вирішені".
"Чи можемо розраховувати на міжнародну допомогу?", — голова Новгород-Сіверської громади Людмила Ткаченко
"Я запитала з приводу допомоги міжнародних організацій. Тому що насправді у нас за 2024 рік — 60 мільйонів гривень було залучено саме донорської допомоги. Це і USAID в тому числі. Призупинилася ця допомога чи зовсім зупинилася, я не знаю. Президент сказав, що можемо розраховувати надалі на допомогу інших донорів".
Людмила Ткаченко. Суспільне Чернігів
З її слів, Зеленський розповів, що в Україну "заходять гранти від Японії".
"Сказав, що можемо розраховувати на Міністерство розвитку громад. Але він мав на увазі прикордонні території, що є донори, які заходять і суттєво надають нам допомогу".
Загалом про 1,5-годинну зустріч з президентом Ткаченко каже, "що він був налаштований чути кожного".
"Прекрасна, чудова зустріч, і він так подовгу з нами розмовляв. Цікавився, які проблеми у нашій громаді, що ми чекаємо від донорів. Детально розпитував, як живе зараз громада, що потребує. Нам дали можливість виступати й навіть щось просити".
Щодо того, що прикордоння громади майже щоденно обстрілюється російськими військами, то Ткаченко додала:
"Зеленський пообіцяв допомогти з важкою комунальною технікою. Також і голові Семенівської громади Деденку. Бо це важливо для нас. З протяжністю 50 кілометрів російського кордону".
"Про продовження державної програми кредитів 5/7/9%", — секретар Менської міськради Юрій Стальніченко
"Якраз моє питання Володимиру Олександровичу стосувалося того, що у нас у громаді є індустріальний парк і ми зараз створюємо бізнес-хаб. Якраз це продовження цієї програми для того, щоб пропонувати бізнесу залишатися та розвивався. Це фундамент для розвитку економіки області. І якраз це фінансування буде продовжено, бо воно було призупинене 31 березня".
Юрій Стальніченко. Суспільне Чернігів
Як пояснив Юрій, обговорювалося й урегулювання закону про "визначення поліських територій".
"Спільно з обласними адміністраціями можна щось запропонувати, як регіональні пропозиції, так і сприяння підтримки бізнесу, щоб він залишався працювати в регіоні".
За словами Стальніченка, окрім зустрічі з президентом далі був діалог із представниками уряду.
"Там підіймали більш точкові питання. Це залишення процедур передачі майна з державного в комунальне або доступ для органів місцевого самоврядування до державних реєстрів, особливо ті, які адмініструються державними органами, але наповнюються органами місцевого самоврядування".
"Це була позитивна зустріч. По-перше, ми не знали, що це буде зустріч із президентом. Тому, на річницю визволення дуже було приємно, що він і його команда приїхали і поспілкувалися. Це таке було живе спілкування у досить близькому, теплому колі. Відкриті питання, відкриті відповіді. Я їхав і не очікував, що буде все так просто. Сіли, поспілкувалися. Є питання – підіймайте руку. Підняли руку — дали слово, запитуєш – тоді президент відповідає".
"У мене було питання, що стосується укриттів у дитячих садочках", — голова Корюківської громади Ратан Ахмедов
"Тому, що на шкільні укриття залучаються і міжнародні фонди, і державна субвенція на них виділяється. А от укриття в садочках, вони фактично вийшли з цього процесу. Я звертався, щоб розширили можливість залучати бюджет саме на укриття садочків. Тому, що за три роки в Корюківській громаді тільки один німецький регіон (Померанія) допоможе нам з укриттям в одному садочку. Але в нас їх не один, відповідно, є ще де працювати. Президент відповів, що дасть відповідне доручення уряду, щоб він опрацював це на майбутнє також, щоб включити садочки".
Ратан Ахмедов. Суспільне Чернігів
Загалом Ратан Ахмедов так оцінює зустріч з президентом:
"Це було досить жваво, і найголовніше, що президент був проінформований в цих темах. Крім того, що він займається зовнішньою політикою та обороною. Щодо мого запитання – воно на перспективу, але я думаю, що також буде позитивно вирішуватись".
Зі слів голів громад, з якими ми поспілкувались, можливість поставити по запитанню була у кожного. Через те, що проблеми у громад схожі, то "ми не повторювали те саме, а говорили про нову проблему, щоб охопити якомога більше тем".
Читати ще
Читати ще
Скарги на податкову, спрощене кредитування та додаткові гроші: підсумки зустрічі Зеленського з бізнесом Чернігівщини