9 травня відбулося перше засідання Ради безбар’єрності при виконавчому комітеті Чернігівської міської ради. Захід відкрив заступник міського голови Олександр Атрощенко, який очолює Раду безбар’єрності. До її складу увійшли депутати міської ради, керівники та представники структурних підрозділів міської ради, директор КНП «Ветеранський простір», представники громадської організації «Еко Місто Чернігів», обласної організації УТОГ та міської організації Товариства Червоного Хреста України.
На початку засідання заступник міського голови ознайомив присутніх із рішенням виконавчого комітету щодо утворення Ради безбар᾽єрності, її складом і завданнями. Він також підкреслив ключові напрямки Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року. Документ охоплює усунення бар’єрів у шести основних сферах:
- фізична безбар’єрність;
- інформаційна безбар’єрність;
- цифрова безбар’єрність;
- суспільна та громадянська безбар’єрність;
- освітня безбар’єрність;
- економічна безбар’єрність.
— Це всі напрями життєдіяльності людини, незалежно від фізичних можливостей чи соціального статусу. Реалізація цієї ініціативи є надзвичайно важливою для міста, особливо в умовах воєнного стану. Чим швидше ми розпочнемо цю роботу, тим краще буде для всіх мешканців, — підкреслив Олександр Атрощенко.
Учасники засідання коротко розповіли про результати роботи щодо створення безбар’єрного простору в Чернігівській міській територіальній громаді у різних сферах, зокрема у громадському транспорті, освітніх та культурних закладах, які реалізовуються у нашому місті вже багато років. Також було заслухано звіти громадських організацій щодо їх діяльності та потреб у наданні послуг особам з інвалідністю.
Особлива увага була приділена забезпеченню безбар’єрності в умовах повномасштабної війни, адже як військовослужбовці, так і цивільні громадяни, які отримують поранення, потребують підвищення доступності до інфраструктури та рівних можливостей.
За підсумками обговорення, члени Ради запропонували розробити та затвердити План заходів на 2025–2027 роки з реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні в межах Чернігівської міської територіальної громади.
Довідково: Безбар’єрність — це загальний підхід до формування та імплементації державної політики для забезпечення безперешкодного доступу всіх груп населення до різних сфер життєдіяльності; безбар’єрним середовищем визнається простір необмежених можливостей, в якому відсутні дискримінація, соціальні упередження та стереотипи, враховуються інтереси та потреби кожного громадянина.
Усунення бар’єрів також передбачає роботу з міфами та стереотипами щодо тих чи інших груп населення. Саме для цього створено «Довідник безбар’єрності» — гід із коректного спілкування, в якому зафіксовані нові норми безбар’єрної мови. Він створений у співпраці з громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, батьками, які виховують дітей з інвалідністю, українськими та міжнародними експертами.
Пресслужба Чернігівської міської ради