За інформацією: Суспільне Чернігів.
Клітини організму під мікроскопом. Getty Images
Симптоми раку легень
На пізніх стадіях може бути біль, коли пухлина вже вросла в інші сусідні органи або метастатичні дочірні пухлини вражають інші органи, і болить вже не грудна клітка, а голова, руки, ноги, поперек.
"Таких яскравих симптомів, за якими б людина одразу поставила свій діагноз, на жаль, немає. Тому у всьому світі є проблема з ранньої діагностики цієї хвороби".
Визначають і таку ознаку, як інтоксикація пухлини, каже лікар.
"Вона вже впливає на стабільне самопочуття людини. Під час цього у людини може бути млявість, слабкість, зниження апетиту, схуднення".
Коли можна діагностувати онкологію
Все залежить від методів, каже лікар.
"Якщо орієнтуватись на скаргу пацієнта, то це буде тільки занедбана стадія. Рак в легенях люди самостійно не можуть виявити. Немає ранніх симптомів раку в легенях. Або вони настільки незначні, що на них не звертають увагу".
За словами Полетавкіна, тільки комп'ютерною томограмою можна знайти ранню стадію раку в легені. Такий метод може виявити зміни від одного міліметра, але такі зміни не трактуються одразу як ракові.
"Такий пацієнт може спостерігатися, у нього є час, навіть три місяці, і повторюється комп'ютерна томограма. Якщо динаміки немає, то може і надалі спостерігатися. Є такі типи пухлини, які ростуть, хоч і злоякісні, а значно повільніше. І людина може за три місяці зовсім не мати ніякої динаміки. А, наприклад, через пів року воно вже збільшилося у два рази".
Чи правда, що рак частіше вражає праву легеню?
"Дійсно, по своїй роботі я відмічаю, що частіше люди мають хворобу в правій легені. Права легеня більше отримує забруднення з повітря. Така анатомія бронховідходження, що повітря, особливо забруднене, легше зайти в праву легеню. Саме тому там більше осідає", — говорить Андрій Полетавкін.
Людина на операційному столі. Getty Images
Коли можуть видалити ракову пухлину?
Операція показана завжди, коли вона можлива, говорить онкохірург.
"Якщо це ураження, і це не рання стадія, але технічно є можливість видалити все, що виявили всі методи обстеження, якщо немає метастазів і все розташовано в одному органі, на одній стороні, ми проводимо операцію".
Після цього, лікування доповнюють іншими методами, наприклад, з опроміненням або з хімієтерапевтичним лікуванням, чи іншими більш сучасними лікарськими засобами, каже Андрій Полетавкін.
Чи можна помітити рак легень на флюорографії
"Вона покаже вузлову форму, якщо це вдалий рак для виявлення на флюорографії. Вже якщо він буде розміщуватись десь за серцем, на фоні хребта, за діафрагмою та сховається десь за тінями суміжних органів, може просто не показати флюорографія. Центральний рак теж в корені легені, крупні судини маскують, не видно. Рентгенографія – це майже те саме, що флюорографія. Я не бачу високої різниці. Єдине, її роблять вже у двох проєкціях, можна виявити щось на боковій рентгенограмі, чого не видно на прямій", — каже Андрій Полетавкін.
Як часто варто робити профілактичні огляди
За словами Андрія Полетавкіна, саме рання діагностика і профілактика залежить від сімейних лікарів.
"Саме на їхніх зусиллях, скажімо, спостереження за групами ризику, в тому числі і при раку легенів. Була б моя воля, то в Чернігівській області, як мінімум, все б доросле населення проходило низькодозову комп'ютерну томограму. Тому що в нас була катастрофа на Чорнобильській атомній електростанції. Хай там як би не казали, хто де був, хто ховався, хто не ховався, але дозу опромінення отримали".
Поки що ми можемо робити тільки флюорографію або рентгенографію, каже лікар.
Як говорить онкохірург, пухлина може метастазувати в інші органи: в головний мозок, в кістки, в печінку, в наднирники.
"Це улюблені органи на які ми в першу чергу звертаємо увагу, коли до нас приходять пацієнти. Лімфатичні вузли в шляхи лімфовідтоку, такі ланцюжки лімфатичних вузлів від тієї ділянки, де розташована пухлина в легені. І навіть на шию можуть виходити ці лімфатичні вузли, під руками, в пахвах теж можуть з'являтися".
Інколи, каже Полетавкін, метастази можуть піти і в підшлункову залозу, і в шлунок.
Лікар проводить лабораторне дослідження. Getty Images
Лікування
До основних методів лікування, за словами онкохірурга, можна віднести методи локального впливу, якщо виявили певну ділянку пухлини, далі хірургічний метод – прибрати цю ділянку.
Променева терапія – локальний вплив, якщо операція протипоказана, можна цю ділянку знищити радіоактивним випромінюванням.
"Зараз такі встановлюються обладнання, які дозволяють обійти здорові тканини і робити вплив лише на ракову тканину. Таким чином клітини просто вбиваються або переходять в такі дуже повільні ростучі форми".
Протягом життя діагноз у людини залишається. Його записують, змінюється лише певне формулювання діагнозу, пояснює лікар.
"Після завершення лікування, навіть якщо людина повністю одужала, ми спостерігаємо її п'ять років. Ми зобов'язані виявляти рецидив, метастази. Якщо протягом п'яти років це підтверджено об'єктивним методом обстеження, комп'ютерна томограма не виявляє ніяких ознак продовження хвороби, тоді можна вважати, що людина не потребує спостереження після лікування".
Рецидиви все одно трапляються, каже Андрій Полетавкін.
"При першій стадії там 10-20% людей може мати рецидив. Друга стадія більше, третя-четверта — ще більше. Я помічаю, що на третій-четвертій стадії пацієнти, які досягли повного одужання, повну відсутність пухлини тканини і через якийсь час у них десь все одно з'являється рецидив".
Профілактика хвороби
- позбавитися усіх шкідливих впливів, насамперед куріння;
- уникати шкідливих пилових забруднень;
- використовувати засоби індивідуального захисту;
- якщо є обтяжений анамнез хвороби в минулому, то краще проходити обстеження профілактично — раз на рік комп'ютерну томограму.
***
Допоможіть нам стати кращими, розповівши про свій досвід користування сайтом Суспільного. Пройдіть це коротке опитування, воно займе до п'яти хвилин вашого часу. Дякуємо!
Читати ще
Читати ще
Неправильне лікування астми веде до незворотних процесів в легенях, – пояснює лікар-пульмонолог