Новий локалітет фегоптерісу з’єднуючого (букової папороті), виду Карпатського регіону виявили науковці Юрій Карпенко й Олександр Яковенко на території Мезинського національного природного парку. Рідкісна папороть росте між селами Радичів і Розлети.
«Флористичні дослідження Чернігівської області, зокрема заповідних територій – важлива складова розуміння сучасної флори та процесів, які з нею відбуваються. Ті знахідки, які ми зробили в останній експедиційний виїзд, важливі тим, що це знахідки стародавніх рослин, які жили ще в епоху динозаврів, тобто в мезозойську еру, коли клімат і умови життя були іншими. Зрозуміло, що рослини з мезозойського типу збереглися тільки в тропіках. У нас папороті – переважно трав’янисті рослини, тому вивчення різноманітності папоротей – це наш внесок в інвентаризацію та збереження біологічного різноманіття», – зазначив Юрій Карпенко.
За його словами, раніше два локалітети цієї рослини вже були виявлені в парку у 2007 році, а взагалі в Чернігівській області ці рослини не зустрічаються. Тож за цим видом папороті науковці весь час спостерігали.
«Локації не збільшувалися кількісно, трималися у наявному складі. Відкриття нового невеличкого локалітету важливе тим, що це нова точка на карті Чернігівської області Мезинського національного природного парку. Також має значення те, що цей вид поширений на Правобережжі України, адже це гірський вид, він має специфічні біотопи, тяжіє до вапнякових ґрунтів, яружно-балкової системи, лесових островів, переходів, балок. У нас такий ландшафт характерний для Новгород-Сіверського Полісся, тобто північно-східного краю нашої області. І цікаво те, що цей вид занесений до регіонального переліку видів рідкісних рослин Чернігівської області та становить науковий інтерес. Це красива декоративна рослина – трикутникова. А з погляду науки – стародавній вид, який репрезентує специфіку нашої флори, що більш різноманітно і широко представлена», – розповів еколог.
.