За інформацією: Суспільне Чернігів.
Олександр Ломако та регламент Чернігівської міськради. Колаж Суспільне Чернігів
Найбільша фракція Чернігівської міськради "Рідний дім" не підтримуватиме зміни до регламенту на 44 сесії 20 лютого.
Про це під час брифінгу 19 лютого сказав голова фракції Олександр Ломако.
"Проєкт змін до регламенту, який внесений депутатом Віталієм Гольцем (позафракційний, обраний від ОПЗЖ, — ред.) і начальником МВА Брижинським фракція («Рідний дім», — ред.) вирішили не підтримувати ці зміни. Він уже був у нас (версія регламенту, який діяв до 10 липня 2024 року, — ред.) по якому місто жило кілька місяців. Це призвело до того, що військова адміністрація і її начальник використовували цей регламент для шантажу всього міста і вирішення особистих земельних питань".
Також Ломако додав, що питання регламенту у "Рідному домі" не обговорюватимуть до обрання нового секретаря Чернігівської міськради.
"Поки фракції міської ради, які ігнорували сесію протягом п'яти місяців, і, які провалили голосування за секретаря міської ради не виконають своє зобов’язання і не буде обрано секретаря міської ради, ні про який регламент, ні про яку взаємодію чи інший документ мова йти не може. Спочатку секретар — потім обговорення формату взаємодії", — сказав Ломако.
Олександр Ломако під час брифінгу в Чернігівській міськраді 19 лютого. Суспільне Чернігів
Вони зацікавлені в хаосі: як на заяву Ломака відреагували депутати
На момент виходу матеріалу Суспільне змогло поспілкуватися з двома депутатами Чернігівської міськради з приводу заяв Ломака.
Автор проєкту змін регламенту — позафракційний депутат міської ради Віталій Голець (обраний від "ОПЗЖ", яка нині заборонена в Україні) повідомив Суспільному, що попри заяву голови фракції "Рідний Дім" він збирається відвідати засідання 44 сесії.
"Завтра буду і буду голосувати за проєкти, можливо не за всі, а за ті, до яких немає зауважень", — сказав Голець.
Позафракційний депутат міської ради Віталій Голець (обраний від «ОПЗЖ»). Суспільне Чернігів (архів)
Голова фракції "Слуга народу" та один із головних ініціаторів змін до регламенту Максим Черненок сказав: без змін до регламенту всі подальші рішення міськради будуть незаконні.
"Як ми можемо голосувати за незаконні рішення? Тому що багато питань не відносяться до повноважень міської ради. Якраз би регламент це питання урегулював. Його мали розглянути першим — це була вимога наша, яку ми оголосили на погоджувальній раді", — сказав Черненок.
На заяву Ломака про необхідність обрання нового секретаря міськради, він відповів наступне:
"Цього питання немає в порядку денному. Ніхто не заважав це питання включити, чого це не ініціювала фракція «Рідного дому»? Я розумію, що немає голосів просто в самій фракції. Ми готові підтримати будь-яку кандидатуру, яку «Рідний дім» висуне на цю посаду, крім самого Ломаки. Секретар мав розуміти в рамках яких правил він буде працювати, а ці правила встановлюються регламентом. Якщо не буде регламенту, це знову хаос, це знову різне тлумачення однієї і тієї ж норми закону. Тому перше питання — це регламент, якщо вони приняли таке рішення на фракції, ну це означає, що вони зацікавлені в хаосі", — сказав Максим Черненок.
Депутат Чернігівської міськради від фракції «Слуга народу» Максим Черненок. Суспільне Чернігів (архів)
Чому на змінах до регламенту наполягають представники інших фракцій міськради
Вперше питання змін до регламенту Чернігівської міськради порушили у 2023 році, після того, як у Чернігові створили міську військову адміністрацію і її начальником став Дмитро Брижинський.
31 липня 2023 року міська рада ухвалила зміни до регламенту, у яких було прописано, що саме може пропонувати та затверджувати начальник МВА. За майже рік, 10 липня 2024 року до регламенту знову вносять зміни, якими, фактично, скасовують попередні. А також додають статтю, у якій зазначено, що погоджувати з МВА мають лише рішення, які стосуються питань оборони, цивільного захисту, громадської безпеки та порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян.
Тодішній секретар міськради Олександр Ломако, який виконував обов'язки міського голови, казав, що такі зміни внесли, бо попередній регламент порушував норми Конституції, а МВА блокувала важливі для життєдіяльності міста питання. Начальник МВА Дмитро Брижинський у своїх соцмережах написав, що "дане рішення було ухвалено, щоб унеможливити контроль діяльності міської ради".
Відтоді кворум на сесії міськради був лише раз, 20 грудня, коли Ломака звільнили з посади секретаря Чернігівської міськради.
Питання зміни регламенту було найдискусійнішим серед депутатів різних фракцій міської ради за останні місяці. Максим Черненок зі "Слуги народу" та Віктор Бистров з "Нашого краю" заявляли про необхідність змінити регламент, щоб розблокувати роботу міської ради. Черненок говорив, що це питання мають розглядати першим питанням на сесії. Про бажання змінити регламент заявляв на своїй Facebook-сторінці і начальник Чернігівської МВА Дмитро Брижинський.
"Для забезпечення нормального функціонування міста в умовах воєнного стану та відновлення конструктивної співпраці депутатів з керівництвом міської ради і керівництва міської ради з військовою адміністрацією", — писав Дмитро Брижинський.
Зміни, які пропонує Брижинський, майже ідентичні з тими, які міська рада затвердила 31 липня 2023 року.
У відповіді на інформаційний запит Суспільного МВА надіслала нам зміни до регламенту, які пропонують внести. Загалом, це 18 пунктів. Усі вони стосуються порядку взаємодії міської ради та МВА "на період дії правового режиму воєнного стану, відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану»". Зокрема, йдеться про те, що начальник МВА:
- входитиме до складу погоджувальної ради;
- затверджуватиме рішення міськради та виконкому;
- подаватиме пропозиції до порядку денного та проєктів рішень;
- погоджуватиме проєкти рішень перед їх реєстрацією та оприлюдненням.
Вніс проєкт рішення на розгляд депутатів на 44 сесію Віталій Голець.
У коментарі Суспільному він сказав, що "взяв за основу, доопрацював і переосмислив" пропозиції МВА щодо змін до регламенту.
Окрім цього, у проєкті Гольця є пункт про надання можливості депутатам, яких обрали від заборонених нині партій бути головами постійних та тимчасових контрольних комісій. А також прибрати з підстав припинення діяльності депутатських фракцій і груп заборону політичної партії, на основі якої сформована депутатська фракція.
Читати ще
Читати ще Регламент Чернігівської міськради: як його хочуть змінити і навіщо це потрібно