За інформацією: Суспільне Чернігів.
Неповнолітній. Суспільне Чернігів
Юнак говорить: вирішив погодитися, бо були потрібні гроші. Але він не хотів передавати правдиву інформацію та комусь зашкодити, тому брехав.
Завдання — знайти дівчину в Києві
Упродовж спілкування куратор декілька разів зникав зі зв’язку, але згодом з’являвся із новими завданнями для хлопця. Одним із таких було знайти в Києві дівчину віком до 18 років. Вона мала спілкуватися з українськими військовими.
"По телеграму, по інстаграму, зідзвонитися, запропонувати зустрітися. Як та людина перейде з точки А в точку Б, то за нею будуть слідкувати, а далі – самі розумієте, що буде. Вбивство".
Юнак знайшов таку дівчину. Йому мали заплатити за це дві тисячі гривень, а їй – три тисячі. Що з нею було далі – він не знає. Куратор теж зник зі зв’язку.
"Потім він (куратор, — ред.) знову з’явився і запропонував роботу. З’єднав мене з іншим чоловіком, куратором. Той куратор сказав: «Треба в Прилуки поїхати», але не сказав, чому саме. Я поїхав у Прилуки. Думав так: поїду, нічого не зроблю, отримаю кошти".
Скрін переписки неповнолітнього з куратором. Управління СБУ в Чернігівській області
Завдання в Прилуках
Приїхавши до Прилук, хлопець отримав завдання – забрати в кущах на околиці міста рюкзак. Що в ньому — не здогадувався, доки не приїхав на орендовану квартиру та не відкрив його.
"Я одразу здогадався, що це вибухівка. Я одразу казав, що не буду робити цього. Куратор каже: «Та чого ти боїшся? Усе буде нормально. Тобі гроші зараз потрібні»".
Вибухівка, яку мав закласти неповнолітній. Чернігівська обласна прокуратура
Хлопець боявся викликати поліцію, бо знав, що на рюкзаку лишилися його відбитки.
Йому надіслали адресу та фото чоловіка, за яким треба було простежити, і підкласти під його автівку наплічник із вибухівкою.
"Військовий і авторитет у місті. Я навпаки його прикрив, сказав, що він поїхав у Львівську область на два тижні. Мені куратор сказав: «Блін, хай живе поки що, хох**шка».
Росіяни погрожували й тиснули, аби він довів справу до кінця.
"Куратор сказав, що мені нічого не буде, ми підставимо іншого чоловіка, ми маємо доступ до всіх камер відеоспостереження, якщо треба, ми видалимо тебе з камер відеоспостереження, все буде нормально, тобі нічого не буде, у тебе гроші в кишені, все буде нормально. Мені казав куратор, що в місті у нього багато зв’язків. Якщо я нічого не зроблю, мене могли б убити".
Попри погрози та страх, хлопець вирішив таки звернутися до правоохоронців. Перед приїздом правоохоронців, каже юнак, було схоже, що росіяни щось запідозрили. Він думає, що вони слідкували за ним через додаток, який попросили встановити раніше.
"Вони казали: «Поїдь в інше місто». Потім вони поміняли думку і сказали: прямо в квартирі заклади, вийдеш із грошима. Типу хотіли, якщо поліція зайде, щоб… все… Закінчилася б на цьому і моя історія".
"Планували ліквідувати самого юнака"
Загроза життю хлопця була, навіть якби він не загинув під час підриву вибухівки, —говорить співробітниця Управління Служби безпеки України в області, підполковник Марія Колєснікова.
"Після дистанційного підриву ФСБ планувала ліквідувати й самого юнака, аби приховати сліди свого злочину".
Співробітниця УСБУ в області Марія Колєснікова. Суспільне Чернігів
Під час проведення оперативної комбінації контррозвідка СБУ супроводжувала кожен крок неповнолітнього.
"Завдяки цьому вдалося не просто відвернути теракт, але й задокументувати весь процес підготовки: від вербування до спроби його підриву".
Сапери знешкодили вибухівку. Суспільне Чернігів
Наразі СБУ встановлює всіх осіб, що можуть бути причетними до виготовлення вибухівки, яку хлопець мав підкласти під авто українського військового. Правоохоронці вилучили її, а сапери знищили.
"Саморобні вибухові пристрої є дуже небезпечними. Особливо тим, що вони не ідентифікуються як звичайні штатні боєприпаси, тому його набагато важче визначити, виявити. Особливо вони несуть небезпеку для населення, тому що вони не схожі на звичайні боєприпаси. Такі предмети ми зазвичай знищуємо в спеціально відведених місцях", — командир інженерно-саперного підрозділу.
Командир інженерно-саперного підрозділу. Суспільне Чернігів
Грошей, які росіяни обіцяли за виконані завдання, хлопець так і не отримав. Сам він планує знайти офіційну роботу.
"Легких грошей не буває. Все карається. Не треба вестися на такі легкі кошти, тому що брудні кошти бувають. Краще піти заробити їх, ніж займатися такою фігнею".
За інформацією Служби безпеки України, від початку 2024 року СБУ та Нацполіція затримали понад 700 людей, яких завербували спецслужби РФ. Вони були причетними до підпалів автівок військових та об’єктів “Укрзалізниці”, виготовлення та підривів вибухівки, зокрема, поблизу й усередині будівель ТЦК та правоохоронних органів. Чверть затриманих – це неповнолітні, наймолодшому з них на момент скоєння злочину було 11.
Завербовані російськими спецслужбами підлітки. СБУ
У березні цього року в Івано-Франківську ФСБ підірвала разом із вибухівкою двох завербованих хлопців: 17-річний юнак загинув, а 15-річний зазнав тяжких поранень і втратив ноги.
За державну зраду, вчинену в умовах воєнного стану, передбачено 15 років ув’язнення чи довічне позбавлення волі.
17-річному юнакові з Полтавщини кримінальна відповідальність не загрожує, бо він сам звернувся до правоохоронців.
"Служба безпеки України нагадує: аби не стати терористом-смертником, повідомляйте про спроби вербування до чат-бота «Спали» ФСБешника»", — каже співробітниця УСБУ в області Марія Колєснікова.Читати ще
Читати ще
У Чернігові росіяни у приміщенні поліції хотіли підірвати 15-річну дівчину: як СБУ запобігла теракту