За інформацією: Суспільне Чернігів.
Пустий клас в одній зі шкіл Семенівщини. Суспільне Чернігів
Школи в Семенівській громаді на Чернігівщині цього навчального року не закриватимуть.
Про це розповіла Суспільному начальниця відділу освіти, молоді та спорту Семенівської міської ради Олена Кресс. МОН скасувало наказ №1112 та вилучило норми з попередніх наказів, які стосуються мінімальної наповнюваності класів у школах із дистанційною освітою.
"Ми дуже раді, що накази скасували (один скасували, в інші внесли зміни), тобто по нашій мережі нічого не зміниться порівняно з минулим навчальним роком", — розповіла Олена Кресс.
Начальниця відділу освіти, молоді та спорту Семенівської міськради Олена Кресс. Суспільне Чернігів
Однак на сьогодні (24 липня 2025 року, — ред.) все ж кілька шкільних філій, незалежно від цього, припинять своє існування. З прикордоння сім’ї виїздять до більш безпечних місць, деякі села жителі взагалі вже покинули.
"В Тимоновицькій школі (село на самому кордоні з РФ, – ред.) наразі вже немає жодної дитини, залишився колектив – треба вирішити, що далі робити, але поки відпускна кампанія триває, тому це питання буде вирішуватись протягом серпня. Зменшення контингенту дітей у трьох філіях, можливо, призведуть до призупинення цих філій, тому що причина — немає дітей. Але це природній процес, який не залежить від наказів МОН", — сказала начальниця відділу освіти, молоді та спорту.
Урок в одній із шкіл Семенівщини до повномасштабного вторгнення. Суспільне Чернігів (архів)
Нагадаємо, раніше у коментарі Суспільному Олена Кресс розповідала, що 90% шкіл у прикордонній Семенівській громаді могли перестати існувати вже цього року. Із 15 шкіл, які зараз працюють у громаді, лише одна має змішаний формат навчання, інші — на дистанційному.
Суспільне написало інформаційний запит до Міністерства освіти і науки України та поцікавилося, які зміни відбудуться на Чернігівщині після того, як скасували наказ, котрий змінював правила дистанційного навчання у школах. Далі публікуємо відповідь, яку ми отримали від МОН.
Як скасування наказу №1112 про дистанційну освіту вплине на організацію навчання на Чернігівщині, зокрема у прикордонних громадах?
Міністерство освіти і науки України скасувало наказ №1112 і вилучило деякі норми з наказу №1115 (які були внесені наказом №1276), що стосуються мінімальної наповнюваності дистанційних класів та вимог до навчання внутрішньо переміщених дітей (ВПО). Зокрема:
- вимоги до наповнення дистанційних класів лишаються такі ж, як і для очних та змішаних. Згідно із Законом України "Про повну загальну середню освіту" клас можна відкривати за наявності щонайменше п'ятьох учнів (до скасування — мінімум десять учнів у селах і селищах, а також мінімум 15 учнів у містах);
- школи можуть відкривати класи дистанційного навчання незалежно від наявності повної лінійки паралелей (тобто така можливість доступна, навіть якщо в закладі немає, до прикладу, п'ятого, сьомого і восьмого класів, але є перші-четверті, шостий і дев'яті-одинадцяті класи);
- діти ВПО можуть продовжувати дистанційне навчання у своїх школах незалежно від місця перебування (проте міністерство буде заохочувати таких дітей переходити на очне навчання в інші заклади освіти у випадку проживання в більш безпечних регіонах).
Затверджені зміни означають, що заклади загальної середньої освіти в Україні, зокрема й на Чернігівщині, зможуть продовжити дистанційне навчання за старими правилами, без підвищеної норми до наповнюваності дистанційних класів.
Чи означає скасування наказу №1112, що такої форми навчання, як дистанційна, більше не буде?
Дистанційна форма освіти визначена Законом України “Про освіту” й продовжить діяти там, де неможливо організувати очний і змішаний формати через несприятливу безпекову ситуацію та відсутність укриттів.
Як буде організовано навчання в тих громадах, де неможливо організувати очне навчання з безпекових міркувань?
У таких громадах навчання відбувається в дистанційному режимі.
Чи означає це, що школи, які не можуть організувати очне навчання, будуть закриті?
Скасування наказу МОН №1112 не скасовує дистанційну освіту. Отже, заклади освіти, як і раніше, можуть працювати в очному, змішаному або дистанційному форматах залежно від безпекової ситуації, наявності укриттів та кількості місць у них.
Чому з’явилася необхідність скасувати наказ про дистанційну освіту?
Наказ МОН №1112 скасували з огляду на те, що в регіонах динамічно змінюється безпекова ситуація в бік погіршення. Це було зроблено для того, щоб зняти напруження в громадах і помʼякшити процес трансформації мережі закладів освіти, на який впливає безпекова і демографічна ситуація. Водночас МОН продовжить співпрацю з громадами для сприяння тому, щоб вони аналізували свою мережу закладів освіти й впроваджували рішення на користь якості освіти.
Чому у прикордонній Семенівській громаді на Чернігівщині могли перестати існувати 90% шкіл вже цього року — дивіться у сюжеті.
Читати ще
Читати ще
90% шкіл у прикордонній Семенівській громаді на Чернігівщині можуть перестати існувати вже цього року: в чому причина