Організм людини – то дуже складна, але неймовірно продумана система, в якій нема жодної зайвої деталі. Імунітет допомагає нам боротися з зовнішніми «ворогами» у вигляді бактерій, вірусів, токсинів.
Тож що таке імунітет і як про нього дбати, аби бути здоровим, — у розмові з Володимиром Гайдичуком, кандидатом меднаук, доцентом кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Буковинського державного медичного університету (м. Чернівці)
Пане Володимире, то що таке імунітет?
Імунітет — це спосіб захисту організму від живих тіл і речовин, які несуть на собі ознаки чужорідної генетичної інформації. Імунна система людини здатна не тільки розпізнати всі чужорідні для неї тіла (бактерії, гриби, віруси, найпростіші), але й нейтралізувати та знищити їх.
Імунітет – це система. Вона складається з органів, судин і клітин, розкиданих по всьому організму. Хоча імунна система виконує в людському організмі вкрай складну та важливу роботу, працює вона доволі непомітно для нас. До її складу входять такі структури, як кістковий мозок, тимус (вилочкова залоза), селезінка, велика кількість лімфатичних вузлів, мигдалики, аденоїди. До «армії» нашого імунітету входить безліч клітин: лейкоцити, лімфоцити, фагоцити (макрофаги, еозинофіли, нейтрофіли, базофіли). Кожна з них запрограмована розпізнати та знищити конкретний вид збудника.
Головне завдання імунної системи — захистити організм від вторгнення вірусів, бактерій, грибків тощо. Наприклад, лейкоцити відповідають за захист організму тільки від бактерій, лімфоцити — вірусів, еозинофіли — багатьох видів паразитів, а також мають здатність поглинати та розщеплювати медіатори алергічних реакцій.
Імунітет буває вроджений — який дитина отримує від матері, набутий — той, що виникає після контакту з конкретним чужорідним тілом (природний), і штучний — його людина отримує завдяки вакцинації. Здорова імунна система захищає людину не тільки від інфекційних хвороб, але й від розвитку пухлин.
Часто можна почути: що більш цивілізованими ми стаємо, то частіше в людей відбуваються збої в роботі імунної системи. Чи дійсно це так?
Так. Причиною цього є потужне навантаження імунної системи чужорідною інформацією: мікроорганізмами, алергенами, токсинами, які атакують сучасну людину щоразу інтенсивніше. Так, зокрема, почастішали випадки аутоімунних захворювань (коли імунітет починає сприймати власні тканини як чужорідні та пошкоджувати їх), таких як ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, аутоімунний тиреоїдит тощо.
Однією з найвідоміших хвороб імунної системи сучасності є СНІД — стан глибокого імунодефіциту, за якого нешкідлива в звичайних умовах мікрофлора організму може стати причиною загибелі людини.
Причинами зниження імунітету можуть стати критичні гормональні періоди, крововтрати, виснаження, отруєння, стресові ситуації, тривале недосипання, низька фізична активність, нерегулярне й одноманітне харчування, зловживання лікарськими препаратами, алкоголем тощо.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Священник із чернігівського прикордоння розповів, що можна робити з надлишком пасок і яєць
Розкажіть, будь ласка, як влаштована людська імунна система?
Імунна система влаштована складно. Головний принцип – розпізнати чужорідні організми або ж клітини, подати тривогу й позбутися їх. Під чужорідними клітинами слід мати на увазі не лише зовнішніх ворогів, а й внутрішні мутантні клітини.
Після народження дитина має у своєму розпорядженні вроджений імунітет й антитіла матері, які немовля отримує через плаценту. Останні можуть бути наявні до півторарічного віку і лише частково захищають дитину в перші місяці після народження. Поступово антитіла матері руйнуються. Але паралельно імунітет дитини навчається боротися з патогенами сам. Коли в організм потрапляє якийсь новий вірус чи бактерія — імунітет вчиться з ним справлятися, потім запам’ятовує його й наступного разу вже має ефективну стратегію для боротьби. Так формується набутий імунітет. Він діє складніше й ефективніше за вроджений, але може справлятися тільки зі знайомими мікроорганізмами.
Чи є якісь способи підтримки імунітету і чи треба це робити?
Для здорової людини підтримка імунітету не потребує якихось спеціальних дій. Є всі підстави вважати, що повноцінний сон, раціональне харчування, фізична активність, баланс праці та відпочинку, позитивні емоції, загартовування — це те, чим ми можемо реально допомогти організму.
Доросла людина має спати сім-вісім годин на добу. Деяким людям може знадобитися і дев’ять годин — це також є нормою. Бажано спати у провітреній темній і тихій кімнаті. Харчування має бути різноманітним. У раціоні мають бути фрукти, овочі, злаки, дієтичне м’ясо (риба, птиця). Води краще вживати багато, але насильно пити не слід. Слід скоротити вживання цукру, солі, алкоголю та трансжирів. Із фізичною активністю все просто: що більше ми рухаємося — то краще. Ви можете кілька разів на тиждень їздити на велосипеді, прогулюватися пішки 30-50 і більше хвилин щодня, ходити в спортзал, грати в різні рухливі ігри на свіжому повітрі. Займайтеся чим хочете, головне — рухатися.
Імунітет теж отримує навантаження. Так само, як м’язи тренуються від фізичних вправ, імунітет тренується від контактів із мікроорганізмами. Якщо вас з дитинства «закутували», берегли від протягів, тримали в «стерильній» кімнаті та не дозволяли стрибати по калюжах, ваш імунітет стане умовно «ледачим» і буде давати збій за будь-якої нетипової ситуації. У людей старшого віку зазвичай додаються хронічні, супутні захворювання, що виснажують і дестабілізують імунну систему, знижуючи ефективність її функції захисту організму.
Чи сприяють підвищенню імунітету щеплення?
Щеплення не підвищує ваш імунітет загалом, але навчає організм справлятися з тими вірусами та бактеріями, від яких вас вакцинували. Від ГРВІ вакцин немає і не буде найближчим часом, а от від грипу можна зробити щеплення. Вакцинацію потрібно повторювати щороку, оскільки вірус мутує.
Чи існують ліки для підвищення імунітету?
На сьогодні всі ліки, які ви можете зустріти в аптеці «для підвищення імунітету», — засоби з недоведеною ефективністю. Жодні з них не пройшли достатньо доказових клінічних досліджень і не довели ні своєї ефективності, ні, що ще гірше, безпечності. Вітаміни та мікроелементи є корисними для нас і нашого імунітету, але для роботи імунної системи достатньо вживати вітаміни у складі харчових продуктів. Тобто якщо ви нормально харчуєтеся, нічого додатково приймати не треба. Будь-які вітамінні препарати та біологічні добавки суттєво на імунітет не вплинуть.
Якщо людина хворіє на різні недуги, то це може вказувати на проблеми з імунітетом?
Доросла людина цілком може хворіти кілька разів на рік вірусними інфекціями. Це не вказує на проблеми з імунітетом. Зазвичай причина частих хвороб — у способі життя. Ви можете стежити за своїм харчуванням, мити руки та не торкатися ними обличчя, відмовитися від шкідливих звичок — це допоможе підвищити місцевий імунітет.
Між тим, необхідно звернутися до лікаря, якщо: у вас було вісім і більше гнійних отитів протягом року; у вас було два і більше важкі синусити протягом року; у вас було дві і більше пневмонії протягом року; ви п’єте антибіотики протягом двох місяців і вони вам не допомагають; у вас були ускладнення при проведенні вакцинації ослабленими вакцинами; у вас часто бувають рецидивуючі глибокі абсцеси шкіри і м’яких тканин.
Зверніть увагу, що переважно вам слід непокоїтися, якщо йдеться про тяжкі та часті бактеріальні інфекції, а не вірусні. Зверніться з цього приводу до терапевта, сімейного лікаря (чи з дитиною до педіатра), тобто лікаря загальної практики. Скоріше за все, у вас немає проблем з імунною системою, але є проблеми зі способом життя, що буде впливати на місцевий імунітет.
Наприклад, якщо ви курите (пасивне куріння теж рахується), ваші дихальні шляхи пошкоджуються, і ви з більшою ймовірністю захворієте на ГРЗ або бронхіт. Із лікарем ви зможете обговорити основні питання, і якщо виникне потреба, він вас скерує до імунолога.
Маєте поради, як допомогти імунній системі працювати без перебоїв?
Так, вони переважно стосуються способу життя людини. Необхідно вживати продукти, збагачені вітамінами, мінералами, молочнокислими бактеріями, вести активний спосіб життя, знизити вживання цукру, рафінованих продуктів, не виснажуватися надмірно, запобігати стресам, натомість пам’ятати про відпочинок і здоровий сон.
Важливо розуміти, що не варто самостійно, не проконсультувавшись із лікарем, вживати різноманітні імуностимулятори, щоб не призвести до зворотної проблеми — гіперактивності імунної системи, що, в свою чергу, може спричинити розвиток аутоімунних захворювань, про які згадувалося вище.
–
Спілкувалася Ірина Осташко