За інформацією: Суспільне Чернігів.
Колаж, на якому зображені дитина, серце та дим від вибуху. Getty Images
В постійному стресовому стані перебувають більшість українських дітей внаслідок повномасштабного вторгнення та загрози постійних обстрілів. Це значно збільшило кількість серцево-судинних, неврологічних і психічних захворювань серед дитячого населення Чернігівщини.
Про це зазначає лікарка кардіолог дитячий Чернігівської обласної дитячої лікарні Катерина Саранчук, йдеться на сайті управління охорони здоров'я Чернігівської ОДА. За словами лікарки, Американська кардіологічна асоціація включила психіатричні хвороби, які виникли внаслідок стресу, до факторів ризику серцево-судинних і кардіометаболічних хвороб уже в дитячому віці.
"Серце та серцево-судинна система в цілому тісно пов’язані з емоційними станами. Напруга, тривога та страх можуть сильно змінити частоту серцевих скорочень та артеріальний тиск у гострих ситуаціях. У своїй основі стрес допомагає нам рятуватися, викликаючи реакцію «бий, біжи або завмри». Це і корисно, і допомагає розвивати стресостійкість, але… Якщо такий стан тривалий, то це негативно впливає на здоров’я дитини, в тому числі й серце».
Фахівчиня зазначає, що стрес, є провідним фактором ризику поряд з нездоровим харчуванням, відсутністю фізичної активності, курінням та ожирінням.
"Деякі види фізичного стресу можуть спричинити збій електричної активності серця, який може призвести до аритмій і неефективного серцебиття. Через зміни у кровопостачанні, імунному захисті підвищується ймовірність запалення в системі кровообігу, зокрема коронарних судинах", – наголошує Катерина Саранчук.
Також, за її словами, у дітей та підлітків, через зміни у структурі серця під впливом гострого стресу може виникнути синдром ТакоцубоСиндром Такоцубо – це синдром, який характеризується розвитком гострого транзиторного (до 3 тижнів) порушення систолічної функції лівого шлуночка, яке виникає внаслідок сильного емоційного або фізичного стресу., або синдром "розбитого серця". Це рідкісний синдром гострої серцевої недостатності, який імітує серцевий напад.
Щодо симптомів, які говорять про проблеми із серцем у дитини, то за словами лікарки, батькам варто звернути увагу на наступні прояви:
- прискорене серцебиття;
- біль у грудях; задишка;
- швидка втомлюваність;
- погіршення самопочуття, після фізичних навантажень;
- запаморочення, що супроводжуються нудотою;
- втрата свідомості.
"Перший крок допомогти своїм дітям – це зрозуміти, що їх турбує, і підтримати їх. Таким чином, ви можете боротися зі стресом у джерела його витоку. Спілкування з дітьми дасть їм розуміння, що з вами можна поговорити та вам можна довіряти", – радить Саранчук.
Окрім цього фахівчиня нагадує про важливість дотримання правил здорового способу життя:
1. Здорове та збалансоване харчування (дієта з низьким вмістом жиру та високим вмістом клітковини).
2. Фізична активність: необхідно обмежити час перегляду телевізора, використання комп’ютера та відеоігор. Фізичні вправи мають стати частиною життя.
3. Здоровий сон: дослідження показують, що здоровий сон зміцнює серцево-судинну та імунну системи, допомагає регулювати обмін речовин та знижує рівень стресу.
Читати ще
Читати ще У Славутичі запрацював басейн, що зачинили на ремонт у 2018-му: як відремонтували приміщення, де тренуються і чернігівці